13 08 2020

Kanat'dan “İstifa” eleştirisi

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Bora Kanat, partilerinin merkez ilçe başkanı Erkan Doğan’ın istifa edip MHP’ye geçmesi üzerine açıklamada bulundu. Kanat, “Merkez İlçe Başkanı Sayın Erkan Doğan’ın görevinden istifasıyla ilgili olarak kamuoyuna yapılan açıklama gerçekleri yansıtmamaktadır. Merkez ilçe başkanlık divanının üyeleriyle birlikte görevden ayrıldığını açıklayan Sayın Doğan’ın beyanının aksine, ilçe başkan yardımcılarımız görevlerinin başında ve partimizin hizmetindedirler.” dedi.

06082019/bzmsite.jpg

Parti binasında teşkilat üyelerinin katılımlarıyla basın mensuplarına açıklamada bulunan Çankırı İYİ Parti İl Başkanı Bora Kanat, “Partimizin kurucu idaresinin çekirdeğini ve çoğunluğunu teşkil eden ülkücü kardeşlerimizin iradesini çeşitli beyanlarla ipotek altında göstermeye çalışan siyaset bezirganlarının gürültüsünün aksine partimiz ve partimize gönül verenler arasında çatışma ve ayrışma söz konusu değildir. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’ in yolunda davamıza sonuna kadar sahip çıkıp görevimize devam ediyoruz. Her teşkilatta istifa, görevden ayrılma yada görevden alınma gibi olaylar olabilir. Nasıl Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’ in çağrısına cevap verip MHP’den İYİ partiye milyonlarca insan geldiyse, bizden de geri dönüşler olması gayet doğaldır. Ama bu dönüşler kişilerin kendi şahsını ilgilendirir toplu bir geri dönüş gibi göstermek içi boş siyasi bir hamle olarak hafızalarda kalacaktır.” dedi.

Kanat, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Merkez ilçe başkanımız Erkan Doğan’ın da bir süredir gündeminde istifa konusu olduğunu biliyor ve konuyu istişare ediyorduk. İl ve merkez ilçe yönetim kurullarımızla ortak katılımıyla yaptığımız toplantıda istifası konusunda uzlaşma sağlayarak istifası konusunda bir tarih bile belirlemiştik.

Sayın Doğan bu mutabakatı çiğneyerek parti içine ayrı, parti dışına ayrı bir açıklama yaparak görevinden ayrıldığını bildirmiştir. Kendisinin bu istifa konusunda ki kararına itiraz edecek değiliz. Ama parti dışına yaptığı açıklamalar hem doğru değildir, hem de karakter sahibi insana yakışan bir davranış değildir. Sayın Doğan’ı kimse zorla İYİ Parti’ye getirmemiştir. İstifa etti diye bu güne kadar kimse kimsenin boğazını da sıkmamıştır. İstifasını yaparken yapmış olduğu açıklama aynı tastan çorba içtiğini söylediği arkadaşlarını yaralarken, sayın Doğan’ın insani hasletlerle gönderme yapması arkadaşlarının ve kamuoyunun taktirindedir.”