13 08 2020

Kadına şiddete sıfır tolerans

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından farkındalık etkinliği düzenlendi.

06082019/sitemanset.JPG

Program kapsamında kucaklama taşı mevkiinde toplanan grup, Karatekin Parkı’na kadar ellerinde pankartlarla yürüdü. Karatekin Parkı’nda konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Hazal EKİNCİ Çelebi, “Her yıl 25 Kasım dünyada ve ülkemizde 'Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanıyor. Kadına yönelik şiddete karşı bugün Avrupa'dan Afrika'ya, Amerika'dan Asya'ya, Latin Amerika'dan Ortadoğu'ya kadınlar evde, sokakta, iş yerinde kısaca hayatın her alanında yaşanan şiddeti protesto ediyor.” dedi.

Çelebi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünya çapında yaygınlaşan ve tüm toplumları derinden etkileyen bir konu haline gelen kadına yönelik şiddet, özellikle son yıllarda ülkemizde de sıklıkla gündem olmaktadır. Şiddet denilince ilk akla gelen kuşkusuz fiziki güç kullanımına dayalı kaba kuvvet olsa da gerçekte şiddeti sadece fiziki boyuta indirgemek mümkün değildir. Aslında kadına yönelik şiddet meselesi toplumun sadece bir kesimini ilgilendiriyor gibi görünse de bireylerin şiddet eğilimleri genel olarak bütün toplumla ilgili bir meseledir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'de kadına yönelik şiddetin dinimizde yeri olmadığına Hadis-i Şeriflerinde sıklıkla yer vermiştir. ‘Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır.’ ‘Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fena söz söylemeyin!’, ‘Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.’

ÇANKIRI ŞİDDETİN EN AZ GÖRÜLDÜĞÜ İLLERDEN

Yapılan araştırmalarda Çankırı’mız Türkiye'de şiddet vakalarının en az görüldüğü iller arasındadır. Bu da Çankırı halkının kadına verdiği değeri bizlere somut bir şekilde göstermektedir.

Çankırı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak biz de bu önemli günde kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Hafta boyunca semt pazarları, kıraathaneler, eczaneler, restoranlar, fabrikalar, kısaca Çankırı merkez ve tüm ilçelerimizin her alanında farkındalık yaratmak için yaptığımız çalışmalarımızda bizden desteğini esirgemeyen başta Sayın Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’a Sayın Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’e kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, il Müdürlüğümüzü her platformda tanıtan yanımızda yer alan değerli basın mensuplarına, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Hasan Tahsin YILDIRIM başta olmak üzere il Müdürlüğümüz ve bağlı kuruluşlarımızda çalışan her kademedeki arkadaşlarımıza, Çankırılı hanımefendilere ve beyefendilere teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Konuşmanın ardından Kadına Şiddete Karşı Çankırı Halk Sözleşmesi katılımcılar tarafından imzalandı. Program, gökyüzüne balon bırakılmasının ardından sona erdi.

Programa, Vali Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutan Vekili Albay İsmet Kartal, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, idareciler okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Haber: Ramazan SARICI