18 01 2021

İyi ki varsın öğretmenim

KASIM 2020/IMG_6987 - Kopya.JPG

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de koronavirüs tedbirleri çerçevesinde kutlandı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni sonrasında 100. Yıl Kültür Merkezinde program gerçekleştirildi.

Programa Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK ve sivil toplum temsilcileri, idareciler ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, insanlık tarihi boyunca eğitimin önemli bir noktada yer aldığını söyledi.

Öztürk, “Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa. Nasıl fer verirse bahar için, kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Kalemi kılıçtan üstün gören bir medeniyetin evlatları olarak, şanlı tarihimizde eğitime, bilgiye büyük önem vermiş ve en büyük saygıyı, kıymeti öğretmene göstermişizdir. Hatta verilen kıymet öyle bir noktaya gelmiştir ki, damarlarımızdaki dolaşan can suyu, âlimin mürekkebi ile kıyas olunmuştur. Tıpkı toprak uğruna can veren kahramanlar gibi, uğruna mücadele ettiği bir ideali vardır öğretmenin, kaybolmaması gereken yarınlar uğruna.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs salgınının eğitimde aksamalara neden olduğunu belirten Öztürk, şöyle devam etti: “Bugüne kadar eğitim ailesi olarak pek çok zorluğun üstesinden gelmeyi başardık. Bu hafta ara tatil süreci sonrasında başlayan uzaktan eğitim sürecinde de öğretmenlerimiz şartların tüm zorluklarına rağmen fedakârca eğitim öğretime devam edeceklerdir. İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi  saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Çiçeği burnunda göreve başlayan meslektaşlarımıza bu kutlu yolda muvaffakiyetler diliyorum. Yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Zira öğrenme ve öğretmenin emekliliği olmaz.

‘Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye’ için salgın ile ilgili alınan tüm tedbirlere, maske, mesafe ve hijyene riayet ederek, okulları hep birlikte yüz yüze eğitime açmak dileğiyle,  iyi ki varsın öğretmenim.”

Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Abdullah Ayaz, “Ülkemizin en büyük zenginliği beşeri sermayesi. Bu beşeri sermayenin değerlendirilmesi, işlenmesi ve geleceğe hazırlanmasında da en önemli aktörlerde muhakkak ki öğretmenlerimiz ve okullarımızdır. Memleket bugünlere nasıl gelmişse bunların hepsinde bugüne kadar görev yapmış ve yapmakta olan öğretmenlerimizin büyük emeği ve gayreti söz konusu. Bugüne kadar sizler sayesinde geldik. Bundan sonrada nereye ne kadar gidebileceksek öğretmenlerimizin ve eğitim camiamızın gayretleriyle, özverisiyle ve çalışmasıyla gideceğiz.” diye konuştu.

Vali Ayaz, “Tüm eğitim camiamızın, tüm okullarımızın yaşamış olduğu her türlü sorun bizim sorunumuz. Onun için arkadaşlarımızın her türlü sıkıntısı olduğunda arayabilmesi birinci önceliğimiz. Eğitim bizim için çok önemli.  Sizler ve çocuklarımız için elimizden gelen her türlü gayreti ortaya koyacağımızı buradan bir kere daha taaddüt ediyorum. İnşallah en kısa sürede okullarınıza ve öğrencilerinize kavuşursunuz” dedi.

Konuşmalarının ardından; ‘dünden bugüne yakından uzağa’ konulu anlatım gerçekleştirildi. Görevi başında şehit edilen öğretmenlerin hayatlarının anlatıldığı programda birçok konuk gözyaşlarını tutamadı.

Program emekliye ayrılan öğretmenlere şeref belgelerinin verilmesi ve korona sürecinde yaşananların anlatıldığı yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.