08 07 2020

İşitme engellilere özel maske

kkkk/3.JPG

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), koronavirüs salgını nedeniyle maske takan işitme engellilerin, bu süreçte daha rahat iletişim kurabilmeleri için ağız bölümü şeffaf malzemeden oluşan yıkanabilir koruyucu maske üretti. Üretilen bu maskelerden bir bölümü Çankırı İşitme Engelliler Derneği’ne teslim edildi.

ÇAKÜ, bu defa yardım elini Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen fakat normal maskelerle zorlanan Çankırı İşitme Engelliler Derneği üyeleri için uzattı. Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğretim elemanları ve gönüllülerle tasarlanıp üretilen işitme engellilerin rahat iletişim kurabilmelerini sağlayacak ağız kısmı şeffaf maskeler, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı tarafından Çankırı İşitme Engelliler Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu'na teslim edildi.

Rektör Ayrancı, dernekte yaptığı açıklamada, işitme engelliler için özel üretilen maskeleri, ihtiyacı olan tüm kurum ve vatandaşların talepleri doğrultusunda temin etmeye hazır olduklarını söyledi.

Üretilen maskeler ile dernekteki Kur’an-ı Kerim öğrenimi ve diğer eğitimlerin daha kolay yapılabileceğini ifade eden Ayrancı, "Burada Kur'an-ı Kerim öğretmek isteyen arkadaşlarımız ve öğrencilerle birlikte toplam 54 üye var. Fakat Kur'an eğitiminde, harfleri ve mahreçleri öğretirken bulaş riski var. Dudak okuma imkânı veren şeffaf maskelerimizle bu riski ortadan kaldırarak daha kolay ve sağlıklı bir eğitim alacaklar. Biz böylesine güzel bir mekânda bir araya gelen bu güzel yürekli kardeşlerimizin kutsal kitabımızı öğrenme heyecanlarına ortak olduğumuz için çok mutluyuz. Her zaman ve her şartta onların yanındayız." dedi.

Çankırı İşitme Engelliler Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu ise, “Bu maskeler bizim hayatımızı çok kolaylaştıracak. Böylesine zor zamanlarda bazen unutulan engelli bireylerin hassasiyetini gözeterek bu güzel çalışmaya imza atan ve bugün buraya gelerek maskelerimizi bize teslim eden başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.