24 09 2020

İpek üzerinde farklı çalışma

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencisi Sümeyye Coşkun, Çanakkale Savaşı sırasında Çankırılı Yüzbaşı Kazım Efendi'nin cepheden ailesi ile Osmanlıca olarak yaptığı yazışmaların el nakışı ile ipek üzerine işlenmiş halini Rektör Hasan Ayrancı'ya takdim etti.

06082019/1site.JPG

Bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Devleti’nin sekiz cephede birden savaştığı büyük bir harptir. Tüm ülkelerden 65 milyon askerin katılıp geride 8,5 milyon ölü bırakan bu savaşta, Osmanlı Devleti’nin yaklaşık 3 milyon askeri cephede çarpışmış ve 400 binden fazla da şehit verildi.

Türk tarihinin en büyük zaferlerinden olan Çanakkale cephesinde Kara Harekâtının başladığı 25 Nisan’dan iki gün sonra Seddülbahir’de savaşırken şehit olan ve 21. Alay 1. Tabur 1. Bölük Kumandanı olarak görev yapan Çankırılı Yüzbaşı Kazım Efendi, sılaya, savaşın şiddet ve zorluklarını içeren Osmanlıca mektuplar göndermiştir. Sılaya gönderdiği son mektubu 31 Mart/1 Nisan 1915’te yazan Yüzbaşı Kazım Efendi, mektuptan 27 gün sonra 27 Nisan 1915’te Seddülbahir’de şehit düşmüştür.

ÇAKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencisi Sümeyye Coşkun, Çankırılı Yüzbaşı Kazım Efendi'nin memlekete yazdığı bu mektuplardan içerisinden Başkumandan Vekili Enver Paşa’nın şehadetini ailesine haber verdiği mektubu, el emeği göz nuru ile ipek şala işleyerek yaptığı eseri, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya takdim etti.

Bu anlamlı hediye karşısında çok duygulandığını ifade eden Rektör Ayrancı ”Bazı zamanlar vardır ki kelimeler yetersiz kalır.  Türk Milletinin yeniden doğuşu olan Çanakkale Destanı da o zamanlardandır.  104 yıl önce yedi düvele karşı bir varoluş mücadelesi veren Türk Milleti ‘Çanakkale Geçilmez’ sözünü altın harflerle şanlı tarihine yazdırarak adeta yeniden doğmuştur. Her anı ayrı bir kahramanlık hikâyesi ile dolu olan ve nesilden nesile anlatılan bu savaşta, Çankırılı kahraman Şehit Yüzbaşı Kazım Efendi’nin sılaya yazdığı mektuplardan oluşan böylesine anlamlı bir hediyeyi öğrencimizin el emeği göz nuru çalışması ile almaktan son derece bahtiyarım. Biz 4’üncü nesil bir üniversite olarak dijital çağa uygun, teknolojisi ve bilimsel aurası oldukça yüksek bir bilim yuvası olmanın yanında millî ve manevi şuura da sahip ülkesini her yerde ve her alanda başarı ile temsil edebilecek, 2023 Vizyon Belgesi ışığında, 2053 ve 2071 hedeflerine uygun bir gençlik yetiştirme gayretindeyiz. Çok şükür ki bunu da başardığımızı düşünüyorum.”dedi.