10 08 2020

Ilgaz dağında şehitleri andılar

HAZİRAN 2020/WhatsApp Image 2020-07-20 at 11.18.50 (1).jpeg

Çankırı Valiliğinin Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında; Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilciliği ve Çankırı Dağcılık Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Spor Kulübü tarafından "Ilgaz Dağı 15 Temmuz Şehitler ve Milli İrade Tırmanışı” yapıldı.

Çankırı, Kastamonu, Ankara, Zonguldak ve Bartın’dan katılan 24 sporcu, 2587 rakımlı Ilgaz Büyükhacet bölgesine tırmanarak, zirvede 15 Temmuz şehitlerini andı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Kemal Karatatar, gazetecilere yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde başladıkları tırmanışta, sıcak hava şartlarına rağmen zirveye ulaştıklarını söyledi.

15 Temmuz hain darbe girişimin üzerinden 4 yıl geçtiğini söyleyen Karatatar, " Allah öyle bir gün inşallah milletimize bir daha yaşatmaz. 15 Temmuz'da şehit ve gazi olan vatandaşları şükran ve minnetle anıyorum " diye konuştu.

18 Temmuz Cumartesi öğle saatlerinde Ilgaz Dağı Mülayim Yaylasında kamp kuran sporcuların geceyi çadırlarında geçirdiklerini belirten Karatatar “19 Temmuz Pazar erken saatlerde başlayan tırmanışta 11.00 sularında Ilgaz Dağlarının en yüksek noktası olan 2587 rakımlı Büyükhacet zirvesine ulaştıklarını dile getirdi.

Şehitlerimiz için okunan Fatiha ve hep birlikte seslendirilen İstiklal Marşı'nı takiben zirveden  fotoğraflar çekilerek  saat 12.00’de  dönüşe geçtiklerini anlatan Karatatar “Saat 16.00 sularında kamp alanına ulaşan sporcularımıza  katılım belgeleri takdim ederek kampın sona erdiğini söyledi.

Karatatar “Katkı ve destekleri için Sayın Valimiz Abdullah Ayaz başta olmak üzere İl Özel İdaresi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün değerli idareci ve çalışanlarına şükranlarımızı arz ediyor selam ve saygılar sunuyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.