06 07 2022

Hisarcıklıoğlu: Çankırı Ticaret Odamızla gurur duyuyorum

2022 OCAK/IMG_1195.JPG

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çankırı ziyareti kapsamında Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nı da (ÇATSO) ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Çankırı Ticaret Odamızla ben gurur duyuyorum. Vermiş olduğu hizmet kalitesi açısından baktığımız zaman 5 yıldızlı akredite bir oda. Bu anlayıştan dolayı başta Hayrettin kardeşimiz olmak üzere, tüm çalışan kardeşlerimi kutluyorum.” dedi.

 

Odanın tadilatı nedeniyle açılış da yapılarak Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten ve protokol üyelerinin katılımıyla kurdele kesildi.

Burada sanayici ve iş adamlarının katılımıyla düzenlenen programda konuşan ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, “Başkanımızla uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Başkanımız Ankara’da bizim gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız her şeyimiz. Engelleri bir bir kaldırıyor. Özellikle pandemi sürecinde başkanım çok gayret sarf etti. Odamızın tadilat döneminde bizlere destek oldu.” dedi.

Çelikten, eğitime destek verdiklerini aktararak, “Üretimin 2 ayağı var. Biri sermaye, diğeri beşeri sermaye. Özellikle eğitim alanında odalar birliği olarak başkanımızın himayelerinde teknik eğitime ve eğitime çok ciddi destekler veriyoruz. Başkanımız fahri Çankırılı ama aslında asli Çankırılı. Başkanımız burada yatırımı da var. Kendisi Çankırılı sayılır. Bunu her zaman hissediyoruz. Bize çok destek oluyor bunu hissediyoruz. Kendilerine ziyaretleri ve destekleri için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de esnaf ve üreticiye her zaman destek olma gayreti içinde olduklarını dile getirerek, “Bende burada yönetim kurulu başkan yardımcılığı yapmış bir kardeşinizim. Sizler ticaret yapacaksınız, üreteceksiniz. Türk milleti çok badireler atlattı. Zor şartlarda yaşam sürdürmeyi, ticaret yapmayı öğrendik. Çankırı’da ticaretin ve siyasetin zorluğunu çok iyi bilenlerden biriyim. Ama hiçbir bahanemiz olmadan bu dönemde dahi tüm esnafımızın, üreticimizin yanında olmaya gayret ettik. Bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz.  Sizlerin de Çankırı’ya çok büyük destek ve katma değer sağladığını biliyoruz. Sizlere de teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Vali Abdullah Ayaz da yatırımcının her zaman destekçisi olduklarını belirterek, “Ziyaretleri için başkana çok teşekkür ediyoruz. Hem ziyaretleri hem de ilimize katkıları için teşekkür ediyoruz. Memlekette bir ilerleme olacaksa bu muhakkak özel sektör vasıtasıyla olacak. Kamu olarak bizim kendimize düşen görev, sadece yatırımcımızın önündeki engelleri kaldırmak. Böylece sanayicimizin, yatırımcımızın ilerlemesini sağlayacağız. Sizlere destek olma gayreti içindeyiz. Çankırı’da 4 OSB var aktif. Pandemi döneminde de yatırımları almaktan çok büyük moral bulduk. Emek ve gayretleriniz için sizlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Çankırı’nın, idareciler anlamında şanslı olduğunu söyleyerek, “Camiadan gelen bir belediye başkanımız var. Vali konusunda da çok şanslı Çankırı. Daha önce Rize’de yaptığı kaymakamlığında beraber olmuştuk. O dönemde çok memnunduk. Şimdi Çankırı’da görmekten çok mutluyuz. Özel sektör şanslı, Vali yönünden, belediye başkanı yönünden. Çünkü odanın içerisinden çıkan bir kardeşimiz. Hizmeti Çankırı’ya getirecek iki kardeşimiz de burada. Cafer kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Cafer Bey’le yaklaşık 40 yıllık bir dostluğumuz vardı. Öyle bir dostu kaybettiğim için çok üzgünüm. Allah makamını cennet etsin. Hemşerilerimle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Güzel bir söz vardır: ‘İnsanın doğduğu yer değil, doyduğu yer’ diye. Burası bizi doyduğumuz yer. O yüzden Çankırılı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

Çankırı’da yapılanlardan bahseden Hisarcıklıoğlu, “Çankırı Ticaret Borsamızın Kızılırmak’taki satış salonu açılışını gerçekleştirdik. Daha sonra Fen Lisemizi ziyaret ettik. 5 sene oldu biteli. Buradan da Hüsnü Ünal abimize teşekkür etmek istiyorum. Bunu bize kazandırdı. Burada 16 derslikli lise, 300 öğrenci kapasiteli pansiyonu, küçük bir tip spor salonu bundan müteşekkil bir Fen Lisemiz var. 2017 senesinde açılışını yapmıştık ama o gelememiştim o gün. Bugün geldik. Valimiz ve belediye başkanımızla beraber sembolik açılış yaptık.

ÇANKIRI TİCARET ODAMIZLA GURUR DUYUYORUM

Çankırı Ticaret Odamızla ben gurur duyuyorum. Vermiş olduğu hizmet kalitesi açısından baktığımız zaman 5 yıldızlı akredite bir oda. Bugün nasıl otellerde yıldızlama varsa odaları da ölçen bir hizmet kalitesi var. Bu bütün dünyada geçerli. Çankırı Ticaret Odamız tam 5 yıldızlı hizmet veriyor. Diyebilirsiniz ki, ‘Ya bunlar seni seçiyor, sen verdin bu yıldızı.’ Ben vermedim haberiniz olsun. Uluslararası bir kuruluş geliyor, verdikleri hizmet kalitesini ölçüyorlar. Ona göre veriyorlar. Paris’teki bir tüccar, Berlin’deki bir tüccar, Londra’daki bir tüccar, ticaret odasından nasıl bir hizmet alıyorsa bizim Çankırı Ticaret Odamız da o standartta hizmet veriyor. Bu anlayıştan dolayı başta Hayrettin kardeşimiz olmak üzere, tüm çalışan kardeşlerimi kutluyorum. Allah kendilerinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, “Pandemi döneminde Türkiye’de bir yıl önceki yıla göre 40 milyar dolar ihracatımız arttı. Tarihimizde bir rekoru yaşadık. Türk iş dünyasının esnekliğinin müthiş bir göstergesi bu. Dünya ticareti, ihracatları küçülürken bizim tam 40 milyar dolar arttı 1 yılda. Tarihimizde böyle bir rekor yok. Bunu sizler yaptınız.” dedi.

Ülkece zenginleşebilmemiz için kadınların daha çok iş hayatında olmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Sizlerden ricam kız çocuklarını işlerinize dahil edin. Zenginleştirmek istiyorsak ülkemizi, Çankırı’mızı, babalar olarak sadece oğlanlar yok, kızlarda var haberiniz olsun.

1 milyon 800 bin iş adamı çıkarmışız. Erkekler ağırlıkta. Ama yetmiyor. Zenginleşmenin tek yolu da girişimcilikten geçiyor. İstediğin kadar hammadde olsun. Petrol, doğal gaz, altın bunlar devletleri zenginleştirir, halkı zenginleştirmez. Halkın zenginleşmesinin yolu girişimcilikten geçer. Onun için kızlarımızı da işin içine sokalım. Biz 2007’de ilk Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurduk. Türkiye’de kadın girişimci sayısı yüzde 5’di. Şimdi kadın girişimcilerimiz çok aktif çalışıyorlar. Zenginleşmenin yolu buradan geçiyor, kızlarımızın önünü açalım diyorum.

Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. 20 yıldır etrafımız ateş çemberi. Biz de 20 yıldır bu coğrafyadayız. Yer kürede elde tutması en zor coğrafya. Bu coğrafyayı elinde tutanlar ancak birlik ve beraberlik içerisinde hareket edenlerdir. Sizden ricam bir kimseyi fikrinden dolayı, dininden, mezhebinden etnik kökeninden dolayı dışlamayın. Bizim bizden başka dostumuz yok.”

Program sonunda, ÇATSO’da daha önceden görev yapmış isimlere teşekkür plaketi verildi.

Hisarcıklıoğlu’na da hediye takdimi ile ziyaret sona erdi.