Zeka oyunları sona erdi (21/02/2020 18:39) Uzatmada kazandık: 1-0 (19/02/2020 18:39) Çakır'dan Dinç'e sert eleştiri (19/02/2020 12:20) Sağlık-Sen üyeleri buluştu (18/02/2020 09:32) Hasan’ın artık işi ve evi var (17/02/2020 18:14) Temsilcimizde keyifler yerinde (17/02/2020 14:05) AK Parti’den vefa programı (17/02/2020 09:09) Başkan Esen müjdeyi verdi (17/02/2020 09:03) KÜP projesine destek (14/02/2020 10:44) Yandım ve Veli, toprağa verildi (13/02/2020 18:50)
23 02 2020

Hedef ülke çapında markalaşmak

Çankırı’nın Eldivan ilçesinde 3 yıl önce faaliyete başlayan Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından ilçede yaşayan kadınların el emeği olan kurutulmuş meyve ve sebzeler, salça, erişte, tarhana, reçel ve konservelerin ülke çapında tanıtılması için girişimler başladı.

06082019/dha1.JPG

Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalan protokol çerçevesinde ilimizde ‘Kadın Kooperatifçiliği Çalışma Grubu’ oluşturuldu. Bu kapsamda imzalanan protokol çerçevesinde oluşturulan Çankırı ili 2019 yıllık iş planı kapsamında Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

2016 yılında kurulan kooperatifin yenilenen yüzüyle gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Eldivan Kaymakamı Ali İhsan Selimoğlu, Ali Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Bedriye Karakoç, Çankırı Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, İŞKUR Çankırı İl Müdür Yardımcısı Ali Solak ve kadın girişimciler katıldı.

İmzalanan protokol hakkında bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Bedriye Karakoç, kadın girişimcilerinin sayısının artırılması çerçevesinde il genelinde eğitimler verildiğini ve iş planları hazırlandığını dile getirdi. Eldivan ilçesinde kadınların bir araya gelerek kooperatif kurduklarını da aktaran Karakoç, “Bu çalışma bir örnektir ve Çankırı’daki tüm kadınlara bir ön ayak olacaktır” dedi.

Kooperatif ile ilgili bilgi veren Afife Ülkü Kavalalı, birçok eksikliklerini olduğunu, verilecek destekler sonrasında sadece Çankırı değil bir Türkiye markası olacaklarını dile getirdi.

Kavalalı, yerel ürünler hakkında da bilgi vererek, bölgeye has ürünleri el emeği ile ürettiklerini belirtti ve “Özellikle biz den yeşil fasulye kurusunu dört gözle bekliyorlar. Bizde talepler doğrultusunda üretmeye devam ediyoruz.” dedi.

Bazı eksiklik ve sorunlar yaşadıklarını da dile getiren Kavalalı, “Valilik ve kaymakamlığın desteğine ihtiyacımız var. Kalifiye eleman sıkıntımız var. Üretim konusunda bir sıkıntımız yok, kadınlarımız bir birinden güzel ürünleri üretiyor. Ama bunların internet ortamında pazarlanması, defter tutumu konularında kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Kadınlarımızın mutlaka muhasebe ve internet konusunda desteğe ihtiyacı var ” dedi.

Çankırı ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, kadın girişimcilere ve yerel ürünlere yönelik desteklerinin olduğunu, bu yönde market zincirlerinin mutlaka yerel ürün rafı oluşturmak zorunda olduğunu aktararak, “Sizler yeter ki süreklilik gösterin” dedi.

Çankırı İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Solak’ta kurum olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ve bu yönde kurslar açabileceklerini dile getirdi.

Kadın girişimcilere yönelik bir kooperatifin Eldivan ilçesinde açılmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini dile getiren Eldivan Kaymakamı Ali İhsan Selimoğlu, ise şunları söyledi: “Bu sevindirici fakat, mevcut durumu bizleri sevindirmiyor. Yeni yönetim ile birlikte bu kooperatif hak ettiği yeri bulacaktır. Bu işe başlamak ve karar vermek bile en büyük adımdır. Bu kooperatifin yeni yönetim ile birlikte yakın bir zamanda çok daha aktif bir şekilde ülke ekonomisine katkı sağlayacağına eminin.”