13 08 2020

Hayvan hastanesi tanıtıldı

Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından açılan Hayvan Hastanesi, şuana kadar 1480 vakaya müdahale etti. Türkiye’nin 4. Hayvan hastanesi olan kurum, 7/24 saat üzerinden tüm ilçelere hizmet veriyor.

06082019/site5_1.jpg

Hayvan hastanesi hakkında basın mensuplarına bilgi veren yönetim kurulu başkanı Ömer Çendek, bölgesel bir hastane olduklarını açıkladı.

Yaşanan felaketler ve İdlip’de meydana gelen hain saldırı sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Çendek, “Ülkemizde yaşanan son aylardaki felaketler, yine şehitlerimiz, gazilerimiz ülkemiz için hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılar acil şifalar. Bundan sonra böyle felaketler yaşamayız inşallah” dedi.

“Çankırı hayvan hastanesi yaklaşık 3 ay zaman zarfında açıldı süreç devam ediyor.” diyen Çendek, “Çankırı ilimizin coğrafyasına baktığımız zamanlarda Kızılırmak havzası haricindeki tüm ilçelerimizde hayvancılıkla istihdamını sağlayan ette ve sütle geçim kaynağını sağlayan üreticilerimiz, çiftçilerimiz işletme sahiplerimiz mevcut. Hem hayvan varlığını artırmak hem hayvan ıslahını kaliteli hale getirmek için birlikler noktasında bugüne kadar yapmış olduğumuz hizmetler halen devam etmektedir” dedi.

Hastanenin kuruluş amacına da değinen Çendek, “Hastanemiz bugünkü vermiş olduğu hizmetler, çeşitli hastalıklardan, buzağılar ölmesin sloganıyla başlatılan proje dahilinde özellikle ilimizdeki hayvancılığın buzağıların korunması tedavisi yaşatılabilirdik noktasında ve en çok hayvancılığa mera otlağı olması, tarihimize baktığımızda atalarımızın hayvancılıkla geçimini sağlaması, Karadeniz Ilgaz Kurşunlu Çerkeş Atkaracalar güzergahından geçmesi,  hastalıkların yoğun olması sebebiyle yönetimdeki arkadaşlarla birlikte dedik ki olması gereken bir hastane açmamız noktasında karar verdik o karar doğrultusunda hastanemiz hizmet vermeye devam ediyor”

Çendek, Türkiye’de 4. Hastane olduklarını da belirterek, “Türkiye genelinde üniversitelerin dışında özel hastanelerin dışında özellikle pet uygulamasının dışında yani büyük baş hayvancılıkta biz Türkiye de 4. Hastaneyi Çankırı’ya açtık. İlimiz için işletme sahipleri için hem de bölgesel bir hastane olmuş oldu şu anda. Türkiye de 4. Hastaneyi açan Çankırı olduğu için Çorum’dan yaklaşık 80 civarında buzağı gelmiş. Kastamonu Tosya bölgelerinden 26 buzağı gelmiş. Bizim il olarak da daha önce buzağıların hastalıklarını devamlı Ankara veya serbest çalışan hekim arkadaşlarla mücadele vardı ama şimdi hastanemiz olunca yeni cihazları aldık buraya. Bunlarla ilk müdahaleyi yapmaktayız” dedi

Bugüne kadar 14 farklı türe baktıklarını belirten Çendek, şunları kaydetti: “Pet uygulaması yapıyoruz. Tüm gelen hayvanların pet uygulamasında 14 farklı tür hayvana bakmışız 3 yabani hayvana, büyük baş ve küçükbaş 6 tür hayvan hastanemize gelmiş.

İhbarlı hastanemizden çıkan hekimle 650 müdahaleye gitmişiz işletmelere. Bize gelen vakalarda 1480 olmuş.

Sahada 4 hekimimiz var, 1 uzman doktor var. Pet uygulamasında 1 cerrah doktor 6 hekimle görev yapmaktayız.

Pet ve büyükbaş hayvanda 40’ın üzerinde ameliyat yapmışız.

Yeni bir sistem kuruyoruz. Benim buzağım hasta, buzağımız alabilir misiniz diye bize ulaşanlara biz evinden buzağıyı alıp buraya getirip muayene edebiliyoruz”

Şu anda bölge hastanesi konumundayız. Çorum’da, Kastamonu’da, Çubuk’ta yok. Ankara’da var en yakın. Memleketimize iyi bir hizmet olduğunu düşünüyorum. 3 aylık zamanda bu kadar çok müdahale yaptık. Keşke hayvanlarımız hasta olmasa sağlıklı olsa ama buda farklı bir durum. Hekimlerimiz uzmanlar.

Başarı oranımız yüzde 90 civarında. Cihazlarımızla hayvanın kanını alıyorsun hangi virüs bakteri var onu gösteriyor. Bunlar ilk müdahaleler ne kadar düzgün edilirse o kadar başarılı sonuçlar alabiliyoruz. Böyle bir hizmeti Çankırı’ya kazandırmış olduk inşallah süreci iyi götürebiliriz. İyi bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Tek sıkıntımız yer nokrasında bir sıkıntımız var yer biraz dar oldu. Dar olması sebebiyle öyle bir zaman oluyor ki yığılmalar oluyor bununla ilgili çevre yolu kenarında arsamız var bunla ilgili hastaneyi büyütme genişletme adına burayı da yaptığımızda hem ilimiz hem de bölgemize daha iyi hizmet vereceğiz

Önemli olan canlıyı kurtarmak, yaşatmak. Bu bağlamda da sektörde güzel bir şekilde birliğimiz adına ilimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

Kar amacı gözetmeksizin, sadece harcama kaleminden ne harcadıysanız bunu alırsınız afaki bir durum söz konusu olmaz buralar hizmet birlikleri. Onun için kar payı diye bir şey söz konusu yok. Masrafların dışında ekstra bir ücret yok. Maliyet ne ise o ücret alınıyor.

24 saat açık bir hastaneyiz. Hem ilçelerimiz hem de iller noktasında gelen hayvanlar için 24 saat hizmet veren yeriz.

Kapsam olarak geniş kapsamlı ameliyathanemiz var.

Hastanemizde 12 personelle hizmet veriyoruz.

Çankırı da hayvancılıkla uğraşan herkes bizim buraya gelebilir, ilgili kurumlar, yetkililere serbest veterinerler burayı kullanabilirler. Sonuçta halka hizmet veren bir kurumuz. Çankırı da ilk defa taşıma sistemi çok güzel bir sistem. Ambulans şeklinde bir araç alabilirsek ilimize daha iyi hizmet verebiliriz. Ekipmanlar pahalı. Gelen ilgiye göre talep fazla. Bu hizmeti bugünü düşünerek değil yarınımıza hizmet edecek şekilde kurduk. Her geçen gün kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz. Daha büyük hizmetlere imza atmak içinde bazı projelerimiz var. Bunlardan en önemlisi ise daha büyük bir yere sahip olmak. Bunun için çevre yolu yakınında bir yerimiz var. Bu konuda gerekli yerlerle irtibata geçtik. Çalışmalarımız sürüyor. Bu projemizi de gerçekleştirebilirsek, gerek bölgedeki hayvancılığa ve gerekse tüm canlılara daha fazla hizmet vermiş olacağız.”