13 08 2020

Gurbetçilerden duyarlı davranış

FRANSA'nın başkenti Paris’te yaşayan Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Yukarıöz köylüleri, Çankırı'daki şehit ve gazi ailelerine destek olmak için 15 bin Euro topladı. Toplanan para ile şehit kabirleri ve bayrakları yenilendi, bir şehit ailesine de yardım yapıldı. Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği tarafından da Yukarıöz köylülerinin duyarlı girişimlerinden ötürü Paris’ten gelen Mehmet Ayhan’a teşekkür belgesi takdim edildi.

06082019/11cankırı3.jpg

BİZİM ÇANKIRI GAZETESİ/ÖZEL HABER

29 yıldır Fransa'da yaşayan ve inşaat sektöründe çalışan evli ve 3 çocuk sahibi Mehmet Ayhan (45), Paris’te yaşayan yaklaşık 2500 Yukarıöz köyünden hemşehrilerinin destekleriyle bir yılda katıldığı 8 düğünden, şehit ve gazilere destek olmak için 15 bin Euro para topladı.

Gazetemiz muhabirine açıklamada bulunan Ayhan, topladığı paralar karşısında makbuz kestiklerini, toplanan 15 bin Euro’nun da gerekli yerlere ulaştırıldığını söyledi.

Ayhan, toplanan parayı Fransa’dan bizzat kendi gelerek Çankırı’daki gerekli yerlere ulaştırdığı için mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Geçen yıl asker ve polislerimizin şehit haberleri çoğaldıkça bizde düğünlerimizde şehit ve gazilerimizin ailelerine yardımcı olabilmek adına para topladık. Yaklaşık 1 yılda katıldığımız 8 düğünde 15 bin Euro para topladık. Toplanan parayı 'ilimizdeki şehitlerimiz ve gazilerimiz için kullanacağız' dedik. Şehit kabirlerini yenileme, şehit ve gazi ailelerine destek olmak için kullanmak istedik. Paranın bir kısmını şehit kabirlerimize harcadık. Bir kısmını Mehmetçik vakfına bağışladık. Bir kısmıyla şehit ailemize yardım yapıldı ve kalan parayı da TSK Dayanışma Vakfına bağışladık” dedi.

4 tane şehit kabrinin yenilendiğini aktaran Ayhan, “Şehit kabirlerimizin okunmayan yazılarını düzelttik. Bayrak direklerini değiştirdik ve eskidikçe yenilenmesi için 4 tane Türk bayrağı aldık. Bayrakları ilçe jandarmaya teslim ettik. Yenilenen kabirlerimizi devletin uygun gördüğü standartlara ve kaymakamlık gözetiminde yaptırdık. Her şeyimizi devlet kanalıyla yaptık, yetkisiz bir iş yapmadık. Destek olan herkesin içi rahat olabilir.” diye konuştu.

Ayhan, bundan sonra da böyle girişimlerinin olacağını dile getirerek, hayırsever vatandaşların daha fazla destek olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Uçar da Ayhan’a teşekkür ederek, “Biz Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği olarak Mehmet beyin Yukarıöz köylüleri adına Fransa’daki faaliyetlerini, girişimlerini öğrendik. Bu faaliyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ederiz. Allah razı olsun. Şahsında bütün Yukarıöz köyü sakinlerine, Fransa’daki emekçi kardeşlerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Şehit ve gazi ailelerine maddi destekte bulunanları derneğimizde onursal üye yapıyoruz. Mehmet beyde bundan sonra bizim derneğimizin onursal üyesidir.” açıklamasında bulundu.  

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği kurucu başkanı Metin Kuş ile dernek başkanı Mehmet Uçar tarafından Yukarıöz köyü vatandaşları adına Mehmet Ayhan’a teşekkür belgesi takdim edildi.

HABER: RAMAZAN SARICI