04 06 2020

Geri Gönderme Merkezi'nde çıkan olayla ilgili açıklama

06082019/vali.jpg

Çankırı’da bulunan Geri Gönderme Merkezi’nde gece saatlerinde çıkan olaylarla ilgili açıklamada bulunan Çankırı Valisi Hamdi Aktaş, “Memleketlerine gönderilmek üzere işlemlerinin yapılmasını bekleyen bazı kişiler huzursuzluk çıkarmış. Emniyet ve Jandarma güçlerimiz olayları büyümeden bastırdı. 1 kişi yaralı. Şu an olumsuz bir durum yok.” dedi.

Türkiye’ye yasadışı yollarla girerken yakalanan yabancı uyruklu kişilerin sınır dışı iade edilme süreçlerinde barınması amacıyla Çankırı Ankara yolu Süleymanlı köyü mevkiinde hizmete giren Geri Gönderme Merkezi’nde gece saatlerinde bazı kişilerin isyan çıkardığı iddia edildi. Yerleşkede kalan ve ülkelerine geri iade edilme süreçlerini bekleyen bir grup, merkezde bulunan eşya ve malzemelere zarar verdi ve camları kırdı.

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen koordinasyon kurulu toplantısı sonrası yaşanan olayla ilgili gazetecilere açıklamada bulundu.

 

Vali Aktaş, merkezde 300’den fazla kişinin sınır dışı edilmek üzere işlemlerinin sürdüğünü söyledi.

Vali Aktaş, “Geri Gönderme Merkezi’nde 300’den fazla memleketlerine gönderilmek için işlemlerinin yapılmasını bekleyen insanlar var. Bunların içinde fitneye kaçmış insanlarda var. Burada kalanların hepsi Avrupa’ya gitmek istiyor. Bu engellendiği için stresliler. Bazılarının ailesi de yanlarında değil. Tuttuklarını göndermişler buraya. Terör yanlıları da var bunların içinde. ‘Biz burada durmak istemiyoruz, memleketlerimize gönderin’ diyorlar. Bir grup bu düşüncedeki insan stresle biraz merkeze zarar vermişler. Güvenlik güçlerimiz emniyet ve jandarma ekiplerimiz zamanında müdahale edip olaylar büyümeden üstesinden gelindi. 1 kişi yaralandı, hayati tehlikesi yok. Olay çıkaranlar kamera kayıtlarında belirli. Onlar buradan başka yerlere gönderilecek. Şu anda ortalık sakin olumsuz bir durum yok.” dedi.