04 06 2020

‘Gelecek için “çaba”lıyoruz’

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından hazırlanan ve gerçekleştirilen ÇABA (Çankırı Bilim Atölyeleri) Projesi öğrenci buluşmalarına başladı.

01032019/IMG_2079.JPG

            Çankırı Müzesinde gerçekleştirilen ÇABA Projesi kapsamındaki öğrenci buluşmaları, il merkezi ve ilçelerdeki bütün ortaöğretim kurumlarındaki bilim hevesi olan, araştırmaya meraklı öğrencilerle gerçekleştiriliyor.

            Bilime meraklı, projelerde görev almak isteyen öğrencilerle buluşan öğretmenler; onlara bilimsel çalışmalarda yardımcı olmak, öğrencilerde bilime karşı merak uyandırmak amacıyla sunumlar gerçekleştirmişlerdir. Öğrencilerle sohbet havasında gerçekleştirilen sunumlarda bilimsel çalışmalardan, ilgi çekici gelişmelerden, yaratıcı düşünmeye yönlendirme çalışmalarından bahsedilmiştir.

            Çankırı Müzesindeki ilk konuk, Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Aynı gün yapılan ikinci oturumda Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri söyleşiye katıldılar. Yapılan bilim söyleşilerinde öğrencilere bilim konusunda farkındalık oluşturulmuş, projenin sonraki aşamaları için gerekli veriler toplanmıştır. Ayrıca söyleşi bitiminde öğrenci ve öğretmenlerimiz rehber eşliğinde Çankırı Müzesini gezmişler ve kültür varlıkları hakkında bilgi edinmişlerdir.

            ÇABA Projesi kapsamında il merkezi ve ilçelerdeki bütün ortaöğretim kurumları öğrencileriyle gerçekleştirilen söyleşilerden belirlenen öğrenciler ile alanında uzman öğretmenler ve akademisyenlerle çalıştay düzenlenecek. Sonrasında ise ulusal ve uluslararası anlamda bilimsel çalışmaları ile ön plana çıkan kurum ve kuruluşlara öğrenci ziyaretleri ile devam edecektir.