17 10 2021

Gaziler Günü kutlandı

KASIM 2020/SİTE MANSET _3.jpg

Çankırı’da 19 Eylül Gaziler Günü töreni Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Jandarma Komutanı Albay Yusuf Mutlu Genç, siyasi parti ve STK temsilcileri ile gaziler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, “19 Eylül Gaziler Günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM tarafından gazi unvanı ile taçlandırdığı gündür. 19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasında ve devletimizin bekası uğrunda canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı ve anıldığı bir gündür. Gaziler Günü, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.” dedi.

Muharip Gaziler Derneği Üyesi Kore Gazisi Mustafa Kurt da, kaleme aldığı 2 şiirini okumasının ardından program sona erdi.

Törende bayrak taşıyan öğrencilerden 1'i bayılırken 3'ü de fenalaştı. İlk olarak öğretmenlerin müdahale ettiği öğrenciler sağlık ekiplerince tedavi edildi.