24 09 2020

Farkındalık için çöp topladılar  

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Eldivan Kaymakamlığı ve Eldivan Belediye Başkanlığı tarafından çevreye duyarlılık konusunda farkındalık oluşturmak için Eldivan bülbül pınarı mesire alanında çöp toplandı. Etkinlik sonunda yaklaşık 5 ton çöp toplandı.

06082019/site1_3.jpg

Etkinliğe Eldivan Kaymakamı Emre Oğuztürk, Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, daire amirleri, kurum yetkilileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Cemeli mevkisinden yürüyüşe başlayan grup, yaklaşık 3 kilometre sonra bülbül pınarı mesire alanında çöp topladı.

 

Eldivan Kaymakamı Emre Oğuztürk, insanlara çevre bilinci aşılamak ve farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

İnsanoğlunun doğaya ve çevreye saygılı olması gerektiğini dile getiren Kaymakam Oğuztürk,  “Bizler de doğa ve çevre konusunda farkındalık yaratmak ve gelecek nesillere daha sağlıklı çevre bırakmak adına bugün burada bu etkinliği gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Ancak burada anlatılmak istenen, çevreye çöp atmak, ağaç kesmek gibi bireysel eylemlerden ziyade tamamen bir kültür ve medeniyet oluşturmaktır. Burada yapılan bir çevre kirliliği değil bence bilinç kirliliğidir. Bizler çevreye ve doğaya saygımızı artırmalı, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmalıyız. Bu işin ekolojik boyutu. Bir de ekonomik boyutu var. Ülkemiz bugün aylık ortalama 20-40 bin ton arasında plastik ithalatı gerçekleştirmektedir. Mevcut durumdaki cari açığımızla birlikte düşünüldüğünde bu durumun önemi daha da artmaktadır. Doğaya, toprağa ve çevreye saygılı nesiller yetiştirmek vesilesi ile tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İlknur Göl ise katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını aktararak, “Bugün burada kaymakamlığımızın ve belediyemizin bizlere verdiği destekle, çevre koruma, doğaya saygı ve temiz tutmak amaçlı bir farkındalık gerçekleştirmek istedik. Bu etkinlik kapsamında yaklaşık 350 kişilik katılım oldu. Bir yürüyüş gerçekleştirdik ve aynı zamanda çöp topladık. Çünkü Eldivan doğası gereği çok güzel bir yer ama maalesef mesire alanlarımızı kullanımlarımızda kirletiyoruz. Burada az da olsa bir farkındalık yaratabildiysek, katkımız olduysa ne mutlu bize.” diye konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, Çevre Sağlığı Programı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülkü Nihan Yazgan Tavşanoğlu da çevremize karşı sorumluluğumuz olduğunu belirterek, “Biz temelde doğaya saygı yürüyüşü yaptık. Ama aslında bu dünyada neyle birlikte yaşıyoruz onları öğrencilerimize göstererek farkındalığı yaratmak amacıyla yola çıktık. Bundan sonraki süreçte daha kapsamlı çalışmalarımız olacak. Bu dünyada tek başımıza yaşamıyoruz. Çevremizde pek çok canlı ile birlikte yaşıyoruz ve çevremize karşı sorumluluğumuz var. Dolayısıyla bizde yetiştirdiğimiz nesillerde bu duyarlılığın olmasını istiyoruz. Bu kapsamda böyle bir etkinliği organize ettik.” ifadelerini kullandı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, Çevre Sağlığı Programı Dr. Öğretim Üyesi İlker Şimşek de şunları söyledi: “Burada katı atık kirliliği vardı. Buna dikkat çekmek için yürüyüş yaptık. Katı atığın çöp olmadığını ve geri dönüşüme uğrayarak ekonomik katkısına dikkat çekmek için etkinlik düzenledik. Amacımızın yerine ulaştığını düşünüyorum.”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Eldivan Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü, Çevre Sağlığı Programı Dr. Öğretim Üyesi Okan Ürker, uzun vadede çözümler üretilmesi gerektiğinin altını çizerek konuşmasında şunlara yer verdi:   

İşin etik ve ahlaki boyutuna da değinmek istiyoruz. Burada katılımcılarımızla birlikte çöp temizliği yaparak bu mesire alanının temizliğini kısmen sağlayabiliriz. Kalıcı çözümler değil bunlar ve ahlaki bir şey de değil. Başkasının kirliliğini, çöpünü gençlere yıkıp, onlara temizletmek çok ahlaki değil. Sadece bu farkındalığı yapanların yüzüne vurmak amacıyla böyle bir etkinlik organize edildi. Güzel bir etkinlik oldu. Bu tür etkinlikler kısa vadeli, ancak uzun vadede kalıcı çözümler düşünülmeli. Buraya gelen vatandaşların bilinç ve davranış değişikliğine gitmesi gerekiyor. Çöpün sadece çöp olmadığını, katı atık olarak ekonomik değerinin de olabileceği bilinmesi gerekiyor.”

350 kişinin katıldığı 2 saat süren etkinlik sonunda yaklaşık 5 ton çöp toplandı.