13 08 2020

Engelliler topluma kazandırılıyor

Çankırı Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü (Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü) tarafından engelli bireylerin topluma kazandırılması amacıyla yeni bir proje hazırlandı. Proje kapsamında engelli bireyler, kurumlarında üretecekleri sebzeleri, Şabanözü Belediyesine ait semt pazarında satacak. Elde edilen gelir ise Şabanözü Engellileri Koruma Derneği tarafından kuruluşta kalan bireylerin ihtiyaçları ve rehabilitasyon programının geliştirilmesi amacıyla kullanılacak.

video/site1_2.jpg

Şabanözü Kaymakamlığı, Şabanözü Belediye Başkanlığı, Çankırı Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü ile Şabanözü Engellileri Koruma Derneği arasında “Sosyal İçerme ve Tarımsal Rehabilitasyon Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği” protokolü imzalandı.  Protokol imza törenine İlçe Kaymakamı Ferhat Altay, Belediye Başkanı Faik Özcan, Çankırı Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Ulaş Aracı, Şabanözü Engellileri Koruma Derneği Başkanı Salih Arık katıldı.

Çankırı Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, merkezde kalan engelli bireylerin tarımsal faaliyetler ile topluma dahil olmaları, engelli bireylerin iyi oluş hallerinin desteklenmesi, mesleki yararlılık alanlarında başarabilecekleri en üst düzeyde beceriye ulaşmaları, engelliliğe dönük toplumsal kalıp yargılarının değiştirilmesi için toplumsal içerme faaliyetlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

İmzaların atılmasının ardından açıklamada bulunan Kaymakam Ferhat Altay, projeyi çok beğendiğini belirterek, kurum müdürü Ulaş Aracı’yı tebrik etti.

Kaymakam Altay, engelliler için yapılan bu projenin çok faydalı olacağına inandığını aktararak, “Onların rehabilite olması için hem kendi zamanlarını güzel ve eğlenceli geçirmesi hem de vatandaşlarımızı buraya ilgi alanlarına çekebilmesi adına bu protokolü belediyemiz ve kuruluşumuzla beraber imzalamış bulunmaktayız. Bu değerli vatandaşlarımızla beraber güzel vakit geçireceğiz üretim yapacağız. Meyve üreteceğiz, sebze üreteceğiz ve ürünlerimizi de belediyemizin destekleri ile birlikte inşallah ilçe pazarında satacağız. Protokolde emeği geçen belediye başkanımıza hem de projenin asıl kaynağı olan kuruluş müdürümüze teşekkür ederim.” dedi.

Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan da projeye ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi.

Projeyi hazırlayan kurum müdürü Aracı ile destek olan Kaymakam Altay’a teşekkür eden Başkan Özcan, “Kıymetli kaymakamımıza ve kuruluş müdürümüz Ulaş beye böyle bir proje hazırladığı için teşekkür ederim. Buradaki kardeşlerimizin topluma kazandırılması, toplumla bütünleşmesi anlamında güzel bir proje olacağını düşünüyorum. Uzun zamandır rehabilitasyon merkezimizde böyle bir proje görmedik. Ulaş beyin girişimleriyle bu projeler hızlandı. Kendilerini tebrik ediyorum. Bizlerde belediye olarak merkezimizin ve orada kalan kardeşlerimizin destekçisiyiz, onların her zaman yanındayız.” diye konuştu.

Özcan, kurumda kalan bireylerin üreteceği sebzeleri semt pazarında vatandaşa satması noktasında maddi beklenti olmadan yardım edeceklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “İlçemize pazar yeri yaptık. Orada istedikleri yeri vereceğiz. Seralarda üretilen ürünlerin pazara ulaştırılması ve satışı konusunda destek olacağız, hiçbir ücret talebimiz yok. Üretim konusunda elimizden gelen desteği vereceğiz. Hayırlı uğurlu olsun.”

Çankırı Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Ulaş Aracı kendilerine inanan ve destek olan Kaymakamı Ferhat Altay ve Belediye Başkanı Faik Özcan’a teşekkür etti.

Aracı, projeye yakın zaman önce başladıklarını dile getirerek, “Projemizden dolayı biz çok memnunuz, çok mutluyuz, engellilerimiz bizden daha çok mutlular. Kuruluşumuzda bu projenin çalışmalarını 1-2 aydır sürdürüyoruz. Bir sera kurduk engellilerimizle birlikte. Çevre köylerden organik tohumlar bulduk. Engellilerimiz, seralarımızda bu ürünleri yetiştireceğiz.” açıklamasında bulundu.

Engelli bireylerin topluma kazandırılması noktasında ellerinden gelen desteği vereceklerini yineleyen Aracı, “Bizim amacımız engellilerimizle güzel zaman geçirmek ama onların toplumla, halkla kucaklaşmalarını sağlamak. Bizim kuruluşumuz büyük bir kuruluş. Devletimiz bize bütün imkânları sağlıyor ama vatandaşlarla iletişimde biz hep sıkıntı yaşamışız. Bu protokolle bu sıkıntıyı aşacağız. Vatandaşımız bizden alışveriş yapabilecek. Engellilerin neler yapabildiğini anlayacak. Bu hem kuruluşumuz için hem Şabanözü için değer üretecek. Engellilerimiz pazar yerinde diğer pazarcı esnaflar gibi satış yapacak.” diye konuştu.