07 12 2021

Eldivan Yağlı Çöreği coğrafi işaret tescil belgesi aldı

KASIM 2020/costurme-eldivan-coregi.jpg

Çankırı’nın Eldivan ilçesine özgü, lezzetiyle ün yapmış “Eldivan Yağlı Çöreği” Coğrafi İşaret Tescil Belgesi almaya hak kazandı. Ayrıca Eldivan Kirazı için de tescil başvurusu yapıldı.

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Mustafa Lafcı, “İlkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. ‘Eldivan Yağlı Çöreği’nin coğrafi işaret tescilini, yapmış olduğumuz girişimler sonucu bugün almış bulunmaktayız. Aynı zamanda yine bugün Eldivan kirazımızın coğrafi işaret başvurusunu da yapmış bulunmaktayız.” dedi.

Eldivan Yağlı Çöreği’nin Çankırı genelindeki 6’ncı coğrafi işaret olduğunu aktaran Başkan Lafcı, “Aldığımız ‘Eldivan Yağlı Çöreği’ coğrafi işareti İl bazında 6, ilçeler bazında ilk coğrafi işaret olması sebebiyle yine bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İlçe Başkanımız Mehmet Arı, KUZKA İl Koordinatörü Mahmut Oral Taşcı, Özener Marka Tescil firması Sahibi Huriye Özener ve Fen İşleri Müdürümüz Mehmet Ayhan’nın katılımları ile gerçekleştirilen organizasyonda teslim aldığımız tescil belgesinin Eldivan’ımıza hayırlı olmasını diler, emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.