25 01 2021

Dünya rekoruna ortak oldular

İzmir Kültürpark'ta düzenlenen Pastart Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali'nde 2 bin 842 metre uzunluğunda, 20 ton ağırlığında dünyanın en büyük dilimli pastası yapıldı. Yapımı yaklaşık 4 saat süren ay ve yıldız şeklindeki pasta, Çankırı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Ömer Fikri Çavuşoğlu, dernek üyesi Enes Savaş ile 1500 şef tarafından hazırlandı.

06082019/bzm site.jpeg

İzmir Kültürpark'ta 'Pasta Şehri İzmir' sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Pastart Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali'nin son gününde hazırlanan 2 bin 842 metre uzunluğundaki festival pastası ile dünya rekoru kırıldı. Kültürpark'ı neredeyse tümüyle saran rekor pasta, İzmir 8. Noteri Filiz Özen tarafından tescil edildi.

Etkinlikte ilimizi  Çankırı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Ömer Fikri Çavuşoğlu, dernek üyesi Enes Savaş başarıyla temsil etti.

Çankırılı temsilcilerimiz Çavuşoğlu ve Savaş’ın yanı sıra 1500 usta şef tarafından hazırlanan ve yapımı yaklaşık 4 saat süren ay ve yıldız şeklindeki pastada, 200 bin yumurta, 2 ton un, 2 ton şeker, 10 ton krema kullanıldı. 20 ton ağırlığına ulaşan pastanın final bölümü olan ay yıldız şeklinde düzenlenen kısmı ise Pastart için İzmir'e gelen yabancı şefler ile Anadolu Otizm Vakfı'nın öğrencileri tarafından hazırlandı. 15 santimetre genişliğinde tasarlanan festival pastası, lezzeti ile de ziyaretçilerden tam not aldı.

Büyük bir emekle hazırlanan pasta son aşamada, fuar alanına gelen ziyaretçilere servis edilerek, şehrin en tatlı dünya rekoru hep birlikte kutlandı. Daha önceki 'Dilimli pasta' rekoru 1800 metreyle Japonya'da, normal pasta rekoru ise 2 bin 700 metre ile Antalya'nın Alanya ilçesinde kırılmıştı.

Festivalde Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, gördükleri manzaranın İzmir için olağanüstü olduğunu aktararak, "Birçok ilke ev sahipliği yapmış Kültürpark'ta İzmirli'yi böyle bir etkinlikte buluşturmak bizi çok mutlu ediyor. Birinci günden itibaren önemli etkinlikler gerçekleştirdik. Bugün 3 bin metrelik dünya rekorunu kırdık. Dünyanın en büyük pastasını, ilklerin şehri İzmir'de yaptık" dedi.

Çankırı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Ömer Fikri Çavuşoğlu da, “Bu rekorumuzun bitiş noktasını şanlı ay yıldızımız ile taçlandırdık. 2842 metre ile yeni rekorun sahibi olduk. Ülkemize ve mesleki camiamıza hayırlara vesile olması duası ile teşkilatım Çankırı Tüm Aşçılar ve Pastacılar Derneği’miz adına sahada canla başla çalışarak ter döken tüm meslektaşlarıma emekleri vesilesi ile şükranlarımı sunarım. Allah hepsinden razı olsun. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyon Başkanı Gökhan Tufan’a da desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” dedi.