09 08 2022

Devrez Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı yükseliyor

2021 subat/03cankırı6.jpg

ÇANKIRI’nın Kurşunlu ilçesinde yapımına başlanılan Devrez Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, çalışmaları yerinde inceledi.

 

Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, ilk olarak baraj şantiyesinde yetkililerden çalışmalar hakkında brifing aldı. Özkaldı daha sonra baraj inşaatında incelemede bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Bakan Yardımcısı Özkaldı, “Bu baraj aslında 2017 yılında ihale edilmişti. 2018-2019 yılında çok fazla ödenek veremedik ama geçen sene hızlı bir şekilde barajımızın inşaatına başladık. Bu sene daha yoğun bir şekilde ağırlık verdik. Çankırı ilimiz için değil sadece bu baraj. Hem Çankırı hem Çorum aynı zamanda Kastamonu ilimize ait. Yaklaşık 14 bin 200 hektar alanı sulayacak. Bunun üçte biri alanı bir miktar daha fazlası Çankırı ilimize ait.” dedi.

Özkaldı, baraj sayesinde tarım ve hayvancılığın gelişeceğini belirterek, “Bu baraj çok yönlü bir baraj. Sadece sulama değil aynı zamanda ileriki yıllarda olası içme suyu ihtiyacını da karşılayabilecek şekilde yılda 100 milyon metreküpten fazla suyu var ve depolamasını da biz 114 milyon metreküp olarak planladık. Aynı zamanda içerisinde 5 megavatlık bir hidroelektrik santralde var. Yılda yaklaşık 15 milyar kilovat saat enerji üretecek bir barajımız.  Çankırı ilimiz Kastamonu ilimiz ve Çorum ilimiz için çok çok önemli bir baraj. Buralarda çeltik yoğun bir şekilde ekimi yapılıyor. Sulu tarım inşallah geçtikten sonra çeltikle birlikte hayvancılık ve tarım burada daha iyi gelişecek.” diye konuştu.

Çalışmaların 2022’de daha da hızlanacağını ifade eden Özkaldı, şöyle devam etti:

“Öyle bir hız verdik ki bu projemize, bu sene yoğun bir şekilde çalıştık. Artık 2021’i kapatıyoruz. 2022 yılında yine hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Belli bir tempoyu yakaladıktan sonra hedefimiz 2022 yılında inşallah barajı belli bir seviyeye getirip tamamlama noktasında 2023 yılında hem barajımızı hem de sulamamızı devreye almak istiyoruz. Tabi ki barajdan etkilenen bir köyümüz var. Köpürlü köyü su altında kalacak. Onu da şimdiden planladık. O köyümüze inşallah devlet eliyle iskan marifetiyle yeni bir köy yapacağız. Emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ederim.”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu da, şunları söyledi:

“Çankırı’mızın ve bölgemizin aydınlığına, güzelliğine güzellik katacak, çok önemli, Çankırı tarihinin en büyük yatırımı olan Devrez Kızlaryolu Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya barajında bulunuyoruz. 2017 yılı mayıs ayı sonunda ihaleyi yaptık. 17 Aralık 2017’de de bismillah deyip butona basarak bu işler başladı. Önce yollar yapıldı. İnşallah bu baraj hem içme suyu hem kullanma suyu olarak hem Çankırı’mızın bütün ihtiyacını giderecek hem de inşallah bölgemizin ihtiyacını giderecek nitelikte. Emeği olan herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bir an evvel 2022 sonunda da barajın biterek su tutmaya başlayarak Çankırı ve Kastamonu, Çorum vilayetlerimizin de sulanmak suretiyle rekoltenin yükseleceği, yıllık 500 milyon liraya yakın bir katma değerin üretileceği bir büyük barajın şu anda tam merkezinde ortasındayız. Bazıları bu baraj kayıp baraj, yok böyle bir baraj dese de işte görüyorsunuz yollarıyla, ilgili daha önceki bütün aşamaları, tünelleri bütün bu zor coğrafya ya rağmen en güzel baraj burada yükseliyor. 80 yılda yapılan 278 baraja, 19 yılda 600 büyük barajla katkı veren, rekorlar kıran hizmet destanını, eser, yatırım, üretim ve hizmet siyasetiyle milletimizin gönlünde taht kuran Çankırı’mıza ve bölgemize bu güzel barajı kazandıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da Çankırı halkı adına teşekkürlerimi arz ediyorum.”

İncelemede Bakan Yardımcısı Özkaldı’ya Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu ve yetkililer eşlik etti.