29 01 2020

Devletin "şefkat eli" uzandı

Çankırı'da 57 yaşındaki Ayşe Gülen’in dayısı ve yengesi tarafından bir evin bodrum katında atıl vaziyetteki bir yere bırakılması üzerine Çankırı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım açıklamalarda bulundu. Yıldırım, engelli Ayşe Gülen’in, Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezi’ne alındığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

06082019/manseet.jpg

Çankırı’nın Bayramören ilçesine bağlı Dalkoz köyünde dünyaya zihinsel engelli olarak gelen Ayşe Gülen’in bakımını üstlenen dayısı Metin Umar ve eşi Şerife Umar’ın, kendisini evin bodrum katına bıraktığı ihbarı yapıldı. İhbar üzerine jandarma ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekipleri olay yerinden yaşlı kadını bularak Eldivan Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’ne yerleştirdi. Çankırı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım konu ile ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Yıldırım, yaşanan olayların doğru olduğunu ve ihbar sonrası ivedilikle harekete geçerek yaşlı kadını teslim aldıklarını söyledi.

Yaşlı kadını kötü bir ortamdan kurtardıklarını aktaran Yıldırım, “Aslında  bu aile, Ankara’da ikamet etmekteler ve yaz aylarında köyüne geliyorlar. Köyde kendi oturdukları evin alt bodrum katında çok da sağlıklı olmayan bir yerde Ayşe Gülen’i bırakıyorlar. İhbar alındıktan sonra ayın dördünde bize müracaat ediliyor. Bizler Kurşunlu Sosyal Hizmet Müdürlüğümüzdeki hizmet elemanlarımızı olay yerine gönderdik. Orada bulunmuş olduğu fizikli yapının durumunu yerinde tespit ettik. Gerçekten hoş olmayan, çok çirkin bir durumda ve üzerine de kapının kilitlendiği bir manzara ile karşı karşıya kaldık. Arkadaşlarımız gerekli incelemeleri yaparak bu engellimizi Eldivan Zihinsel Engelliler Bakım Ve Rehabilitasyon Merkezi’ne getirdiler ve bu engellimiz o çirkin kötü yerden kurtarılarak şu anda pırıl pırıl bir devlet kuruluşuna girmiş oldu. Bundan sonra hayatını orda sürdürecek, kendisine hizmetimizi yapacağız.” dedi.

Yıldırım, Gülen’in dayısı Metin Umar ve eşi Şerife Umar ile ilgili adli sürecin devam ettiğini söyledi.

Vatandaşların duyarlı olmasını isteyen Yıldırım, “Bu durum bizi hem üzdü hem sevindirdi. Bu süreç daha önce ihbar edilmiş olsaydı bu engellimiz bu sıkıntıdan daha önce kurtulacaktı. Ama geç de olsa ihbarı yapan vatandaşımıza da teşekkür ediyorum, vatandaşlık görevini yapmıştır. Bu engelli kardeşimizin sıkıntıdan kurtulmasına vesile olmuştur.

Vatandaşlar duyarlı olmak durumundadır. Devletin çeşitli kolluk kuvvetleri veya bizler alandayız ama göremediğimiz durumlarda olabiliyor. Bu anlarda vatandaşların devreye girmesi gerekiyor. Bu hem insani hem de ahlaki görevlerimizden biridir. Vatandaşlarımız herhangi bir sıkıntı hissettiklerinde, şüphelendiklerinde en azından bizlere veya kolluk kuvvetlerine bilgilendirme yapsalar, bu sorunlar hemen çözülecektir. Beraber bu sıkıntıları da atlatmış oluruz. Tüm vatandaşları bu duyarlılığa davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.