20 01 2022

Deveci: Bazı yöneticilerden memnun değiliz

2021 subat/IMG_7170 - Kopya.JPG

Çankırı Engelliler Derneği Başkanı Selami Deveci, “Bizler, Türkiye Cumhuriyet Devleti Cumhurbaşkanımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve ilgili bakanlıklarımız tarafından bizler için çıkarmış oldukları kanunlardan, yasalardan, yönetmeliklerden çok memnunuz. Ancak kanunlara, yasalara, yönetmeliklere uymayan bazı yöneticilerden memnun değiliz.” dedi.

 

Çankırı Engelliler Derneği Başkanı Selami Deveci, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın mensupları ile bir araya geldi.

Dernek binasında gazetecilere açıklamada bulunan Deveci, derneğin kuruluş amacı çalışmaları hakkında bilgi vererek Çankırı genelinde 6 binin üzerinde engelli vatandaşın yaşadığının tespit edildiğini dile getirdi.

Deveci, özellikle tespit ettikleri birçok engelli vatandaşın raporunun olmadığını gördüklerini belirterek,  “Bu kişilerin engelli raporlarının alınmasında yardımcı olup, bu kişilerin engelli raporlarını aldık. Bu kişileri engelli haklarından faydalandırdık. Bu kişilerin birçoğunun meslekleri yoktu, bu kişilerin meslek edinmeleri için, O dönemin Ankara Üniversitesi, Çankırı Meslek Yüksekokulu yöneticileri ile görüşmeler yaparak, görme özürlüler için santral kullanma kursları, ortopedik özürlüler için bilgisayar kullanma kursları, işitme özürlüler için makrome örme dokuma kursları açtırıp, bu kişileri kurslara başlattık. Açılan bu kursta, kurs bitiminde başarılı olan kişiler belgelerini almış oldular. Bizlerde bu kişilerin birçoğunu kamu kuruluşlarında ve özel sektör kuruluşlarında işe girmelerinde yardımcı olduk. İlimiz merkezinde ve köylerinde, ilçe merkezleri ve köylerinde ikamet eden ortopedik özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan akülü ve aküsüz engelli arabalarını, koltuk altı ve dirsek altı değneklerinde, işitme özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan kulak işitme cihazlarında, görme özürlü kader arkadaşlarımızın ihtiyaçları olan beyaz bastonlarını temin ederek kendilerine teslim ettik.” dedi.

Yeniden tespit çalışmaları yapacaklarını da aktaran Deveci, “Çankırı ilimiz genelinde 6 bin üzeri engelli kader arkadaşlarımızın yaşadığını düşünüyoruz. En kısa zamanda tekrar bir engelli tespiti çalışması yapmayı planlıyoruz. Bu çalışmamız sonrası ilimiz genelinde yaşayan engelli sayımızı da kamuoyu ile paylaşacağız inşallah” dedi

Deveci, il genelinde engelli vatandaşların yaşadığı sıkıntılara değinerek,  “Bizler, Türkiye Cumhuriyet Devleti Cumhurbaşkanımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve ilgili bakanlıklarımız tarafından bizler için çıkarmış oldukları kanunlardan, yasalardan, yönetmeliklerden çok memnunuz. Ancak kanunlara, yasalara, yönetmeliklere uymayan bazı yöneticilerden memnun değiliz. Çankırı Hükümet Konağı ve Adalet Sarayı arasındaki üst geçit köprüsüne yıllarca engelli asansörü yapılmaması, bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının binalarının giriş ve çıkışlarının engellilere göre düzenlenmemesi, engelli asansörlerinin bulunmaması, bina içerisinde engellilerimizin rahatça kullanabilecekleri WC’lerin bulunmaması, binaların belli yerlerinde engelli araç park yerlerinin bulunmaması, bizleri çok üzmektedir. Ayrıca; Şehir merkezinde bulunan kaldırımların engellilere göre yeniden düzenlenmemesi, kaldırımlarda bulunan sarı bantların kış gelmeden kar yağmadan acilen sökülüp ve yerine parke taşlarının konulmaması, parklarda bahçelerde bulunan WC’lerin engellilere göre düzenlenmemesi, şehir içi çalışan otobüs ve dolmuşların engellilere göre ayarlanmaması. Bu konuda Çankırı ilimizdeki devlet yöneticilerimizin bizim bu sesimizi duymaya ve bizim bu sorun ve sıkıntılarımızı acilen çözmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Deveci son olarak ise, “Derneğimizin kuruluşundan bu günlere kadar bizlere maddi manevi ve malzeme desteklerini esirgemeyen çok değerli yardımsever hemşehrilerimize ve gönül dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Yaşam hayatlarında sağlıklı sıhhatli mutlu huzurlu günler geçirmelerini cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. İş ve çalışma hayatlarında üstün başarılar diliyorum. Ayrıca; 3 Aralık Dünya Engelliler günü olması nedeniyle, dünyadaki, ülkemizdeki ve Çankırı ilimizdeki bütün engelli kader arkadaşlarımızın ve ailelerinin engelliler günlerini kutluyorum, sağlıklı sıhhatli mutlu huzurlu günler geçirmelerini cenabı Allah'tan niyaz ediyorum. İş ve çalışma hayatlarında üstün başarılar diliyorum” dedi.