30 11 2020

Çivitcioğlu’ndan çiftçilere müjde!

AĞUSTOS 2020/IMG_3995.JPG

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, 3 yıl süreyle ilimizin belirlenecek olan ilçelerinde ücretsiz olarak "Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi" uygulanacağını müjdeledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Milletvekili Çivitcioğlu, şunları kaydetti:

“2020 yılı Ekim ayıdan altyapı çalışmaları tamamlanacak olan, 2021 yılından itibaren de Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile 3 yıl süreyle ilimizin belirlenecek olan ilçelerinde ücretsiz olarak ‘Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi’ uygulanacaktır.

Proje kapsamında Çankırı ilimizde yıllık olarak 10.000 adet suni tohumlama yapılması planlanmaktadır. Bu proje ile ilimizde suni tohumlama metodunun artırılması ile sığırlarda genetik özelliklerin ve hayvan ıslahının artırılması ve dolayısı ile verimin artırılmasının sağlanması ile hayvancılığın sürdürülebilir bir iş kolu haline getirilmesi, çiftçi gelirinin arttırılması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi, yeni yatırımlara katkı sağlaması ve köylerden büyükşehirlere olan iç göçün önlenmesi amaçlanmaktadır.

Aynı zamanda doğal aşım ile geçebilecek Brucellosis, Tuberculosis, Trichomoniasis, Leptospriosis vb hastalıkların önüne geçerek sürü sağlığının korunması hedeflenmektedir.

Bu proje sürecinde verim ve kalite artışı yanında, Suni Tohumlama Projesi ile doğan buzağılar için Tarım ve Orman Bakanlığımızın  buzağı desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerimizin alacakları destek miktarı da artacaktır. Yetiştiricilerimizin  Suni Tohumlamadan doğan buzağıları için 825 TL’ye ye kadar destekleme alma fırsatı olacaktır.

Proje kapsamında Tarım ve Orman Başkanlığımızca 2020 yılı bütçesinden 825.000 TL ödenek ayrılmıştır. Önümüzdeki yıllarda proje süresince ödenekler artarak uygulamanın devamı da sağlanacaktır. Hayırlı olsun.”