07 12 2021

Çilhan: Kadınlarımızın dünyaya yön verecek hayalleri var

2021 subat/IMG_6797.JPG

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenen ‘Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali’ Çankırı programı dün 100 Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Programa AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Ayşe Nevin Sert,  AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanı Melike Çilhan, kurum müdürleri ve partililer katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan AK Parti Çankırı Kadın Kolları Başkanı Melike Çilhan, “Çankırı’mızın azimli, çalışkan ve güçlü kadınları diyerek sizleri selamladım çünkü bizler üzerinde yaşadığımız bu kadim topraklara Anadolu adını verdiren, Anadolu’nun güçlü kadınlarıyız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleriyle Anadolu demek Anadolu kadını demektir. Çünkü Anadolu kadını tıpkı bu topraklar gibi çilekeştir, kurucudur, yapıcıdır. Hep ayakta kalandır. Her zor dönemde bacasını tüttürmeye devam eden, çocuklarını yetiştiren, dişini tırnağa takarak üreten, umudumuzu hep taze tutmamızı sağlayan kadınlardır.” dedi.

Çilhan, şöyle devam etti: “Yani bu salonu dolduran sizlersiniz. Sizler türlü yokluklar içinde olsa da Anadolu’dan dünyaya örnek bir medeniyetin yükselmesini sağlayan cesur yürekler, Şerife Bacılar, Nene Hatunlar, 15 Temmuzda tankların karşısına dikilen kahramanlar sizlersiniz, bizleriz.

Bizler Anadolu kadınları olarak dün olduğu gibi bugünde ailemize geleceğimize ve ülkemize dair hayalleri gerçeğe dönüştürmek isteyen kadınlarız. Bizler biliyoruz ki Kızılırmak’ta çeltik hasadı yapan, kavun yetiştiren, Korgun’da tekstil fabrikalarında çalışan, Kurşunlu’da bal üretimi ile uğraşan kadınlarımızın kendi hikayelerine ekleyecek hayalleri var. Bayramören’de ceviz hasadı yapan, fasulye yetiştiren, Yapraklı’da bağ bozumu yaprak derleyen, Atkaracalar’da peynir basan Esentepe’de ince ekmek açan kadınlarımızın evlerine, eşlerine, evlatlarına dair hayalleri var. Şabanözü’nde bazlama pişiren Orta’da, Çerkeş’te baklava, su börekleri kurabiyeler yapan kadınlarımızın memleketine, ülkesine dair hayalleri var. Ilgaz dağının soğuğunda lahana yetiştiren, hamur kesen Eldivan kirazı dosta gider birazı diyerek kiraz toplayan kadınlarımızın da dünyaya yön verecek hayalleri var.

Bizlerde bu hayallerinize sımsıkı sarılın asla ama asla vazgeçmeyin diye sizlere bir kapı aralamak istedik. Devletimizin hayallerimizi gerçekleştirmemiz için kadınlarımıza, gençlerimize tanıdığı birden çok destekler hibeler ve teşvikler var. Kıymetli kurum temsilcilerimiz bugün bizlere yön çizecekler. İlimizde hayallerinin peşinden koşan kadınlarımız ‘ben başardım sizde başarabilirsiniz’ diyerek başarı hikayelerini paylaşacaklar. Bizim bu programı hazırlamaktaki en büyük gayemiz Anadolu’nun güçlü kadınlarının gücüne güç katmak ve kadınlarla büyük Türkiye yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bizler biliyoruz ki kadın emeği Türkiye’nin istikbalidir.”

Kadınların her alan başarı gösterdiğini dile getiren AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik ise, “Kadın kollarımız her zaman başarılı çalışmalara imza atmışlar ve çalınmadık kapı bırakmamışlardır. Kadınlarımız Cumhurbaşkanımızın yanında ve davasının yanında olmuştur. Biz diyoruz ki beşiği sallayan dünyayı da sallar” dedi.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ayşe Nevin Sert ise kadının önemli görevleri olduğunu belirterek, “Kadın çok önemlidir. Her yerde kadının imzası vardır. Tarlada, okulda, evde, iş yerinde, fabrikada her yerde kadının imzası vardır. O yüzden ‘dünyayı kuran kadındır’ demek çok da iddialı bir cümle değil aslında. Bunun için dünyayı kuran kadının daha güçlenmesi hepimiz için, dünyamız için, ülkemiz için, çocuklarımız, geleceğimiz için en önemli önceliğimiz. Nasıl gelişmesi gerekir, nasıl daha güçlü olabilir dediğimizde hem eğitimde hem de istihdamda daha çok yer alması, elinin ekmek tutmasıyla daha da güçlendirebiliriz.  Biz ‘Kadın Emeği Türkiye’nin İstikbali’ dediğimizde kadınımızın daha nasıl ailesine katkıda bulunur, nasıl evine ekmek götürebilir bunun yollarını duyurmayı amaçladık. Biz şu ana kadar 35 şehir dolaşık o kadar güzel örneklerle karşılaştık. Anadolu’nun her köşesinde binlerce cesur kadınımız var.” ifadelerini kullandı.  

Konuşmaların ardından Çankırı’daki kadın girişimcilerin başarılı iş hayatlarını gösteren sinevizyon izlendi. Programa katılan ilgili kurumlar da kadınları bilgilendiren sunum yaptı.