09 08 2022

CHP’li Özel: Çankırı, Cumhur İttifakı’nın en fazla oy kaybettiği illerin başında

2022 OCAK/01cankırı2.jpg

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Cumhur İttifakı’nın Türkiye’de en hızla kan kaybettiği illerin başında Çankırı, ilçelerin başında da Eldivan geliyor. Adeta Eldivan’da Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinden, Millet İttifakı’nın partilerine doğru ciddi bir akım var.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Çankırı’nın Eldivan ilçesini ziyaret etti. Özel, esnaf ziyareti yaptıktan sonra bir süre partililerle görüştü ve ardından basın açıklamasında bulundu.

Özel, Çankırı ve Eldivan’da Cumhur İttifakı’nın oy kaybettiğini, Mille İttifakı’nın oy oranını artırdığını belirterek, “Bugün Çankırı’mızın Eldivan ilçesindeyiz. Eldivan’da bugün kiraz festivalinin açılışında arkadaşlarımızla birlikte esnafımızı gezip Eldivanlılarla sohbet edip, pazarımızı ziyaret edip, buradaki sorunları, sıkıntıları dile getirmek üzere Eldivan’dayız. Hem Eldivan’da hem Çankırı’da CHP açısından son derece olumlu gelişmeler oluyor. Açık söylemek gerekirse, Cumhur İttifakı’nın Türkiye’de en hızla kan kaybettiği illerin başında Çankırı, ilçelerin başında da Eldivan geliyor. Adeta Eldivan’da Cumhur İttifakı’nın bileşenlerinden, Millet İttifakı’nın partilerine doğru ciddi bir akım var. Burada gördüğümüz, konuştuğumuz vatandaşların hepsi de başta hayat pahalılığı olmak üzere Türkiye’de yaşanan bütün sorunları en derinlemesine yaşadıklarını ve hissettiklerini ifade ediyorlar.” dedi.

Ekonomik krizle ilgili değerlendirmelerde bulunan Özel, “İnsanların bu hale geldiği geçmiş dönemin orta gelir düzeyinde olan kişilerinin derin bir yoksullukla karşı karşıya kaldığı bir süreci yaşıyoruz. Çok çarpıcı örnekler var. Bugün geçen sene 100 liradan alınmakta olan besi yeminin bugün kooperatiften dahi 295 liraya alındığını bugün Eldivan’daki besicilerimiz söylüyor. Büyükbaş hayvan besleyenler yem fiyatını geçen sene kurban bayramının öncesinde 100 - 105 liraya alıyordu bugün 295 liraya alıyorlar. Durum ortada. Küçükbaş hayvanda en ucuz yemin 350- 360 liraya geldiği bir noktada kimse artık burada besicilik yapabilecek durumda değil. Bilmem tehlikenin farkında mısınız ama bu sene eğer bu insanlar korunmaz, kollanmazsa seneye geldiğimizde artık Türkiye’de kendi hayvanımızı kesip kendi karnımızı doyuramayacak duruma gelecek. Bu sebepten dolayı tarım bakanı değişmesine rağmen tarım bakanlığının politikalarının değişmediği ve maalesef büyük bir duyarsızlıkla vatandaşın kaderiyle baş başa bırakıldığı noktadayız. Eldivan ne ile geçinecek? Eldivan hububat ekimi ile kiraz üretimi ile geçinecek. Peki bunları yapabilmesi için neye ihtiyaç var, mazota ihtiyaç var en başta. Geçen seneden bugüne mazotun fiyatı 4 kat 5 kat artmış durumda. Bu durumda bırakın gidip tarlayı sürmeyi traktörü tarlaya götürecek hali yok insanların. Bir depo 70 litre mazotun 2 bin liranın üzerine çıktığı bir yerde kim nasıl çiftçilik yapsın. Kim nasıl besicilik yapsın. Ayrıca gezdiğimiz büyükşehir belediyesi olmayan illerin en önemli sorunları şimdi Çankırı’da da gözle görülüyor. Çankırı’nın bütün ilçelerinde adliye vardı, bugün Çankırı’nın 6 ilçesinde adliye yok. Bütün ilçelerinde adliye olan bir şehrin adliye sayısı 11 den 5 e düşmüş durumda. Burada adliye olmayınca insanlar en basit hak aramak için bile ile gitmek zorunda kalıyorlar, başka ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar. İlçelerde devlete ait birçok kamu kurum ve kuruluşunun o ilçedeki müdürlüğü ortadan kalktı. Yani köyleri şehirleştireceğiz hedefinde olanlar bir zamanlar şimdi ilçeleri köyleştirmiş durumdalar. Haftanın belli günlerinde ayın belli günleri adliyeye gitmek için kamu kurumlarına gitmek için şehre gitmek zorunda kalan, sanki 1950 leri yeniden yaşıyoruz gibi. Bu bir ileriye gidiş değildir, bu geriye gidiştir. Belde belediyelerinin kapandığı bir süreci yaşıyoruz bütün Türkiye’de. Kapanan belediyeler var. Burası büyükşehir olmadığı için belde belediyeleriyle ilgili bir sorun yok ama kapanan belediyelerle ilgili sorunu en kısa zamanda çözeceğiz.

Postanesi kapanan ilçelerin, adliyesi kapanan ilçelerin, kamu kurumu kapanan ilçelerin bu kurumlarının hepsini teker teker geriye getireceğimizi bir kez daha buradan ifade etmemiz gerekiyor. Biz hükümete bir kez daha derhal seçim çağrısı yapıyoruz. Erken de değil derhal seçim. Çünkü bir kışı daha geçiremeyecek bu insanlar. Bu elektrik, doğalgaz, benzin fiyatlarıyla bir kışın daha geçmesi mümkün değildir. Ekim, kasım ayında yönetimi devraldığımız takdirde uygulayacağımız sosyal tariflerle önümüzdeki kışı yoksulumuza rahat geçirteceğiz. Ama bu iktidar eskiden gücünü aldığı kesimlere şimdi sırtını dönmüş durumda.

Yüzünü döndüğü yerde bir avuç zengin var, 5’li çete var. O yüzden ilerleyen dönemde bütün mağduriyetleri ortadan kaldıracağımız ve ilk önce ilk 6 ayda toplumun en yoksul kesimlerine çiftçilerine emeklilerine emekçilerine işsizlerine hızla destek verebileceğimiz bir sürecin yaşanması için iktidarın bir an önce el değiştirmesi gerekiyor. Bugüne kadar yapmış oldukları olumlu hizmetler varsa onlara teşekkür ederiz ama bıçak kemiktedir.

Artık alacak nefes dayanacak güç kalmamıştır. Bu sebepten bir kez daha derhal seçim çağrımızı yeniliyoruz. Önümüzdeki dönemde sandık açılıp da yeni bir iktidar çıktıktan sonra bugün ağlayanların gözyaşları duracak, yüzü asıkların yüzü gülecek. Karnı açların karnı doyacak ve gerçekten bu ülkenin yönetimi bundan sonra halktan yana, yoksuldan yana ve sahip çıkması gerekenlere sahip çıkan sırtını dayamasını gerekenlere sırtını dayayan, yüzünü dönmesi gerekenlere de yüzünü dönen bir iktidar olacaktır. Yüzünü halka dönmüş bir iktidar için derhal seçim bekliyoruz ve CHP’ye vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz.”