25 01 2021

Çerkeş OSB açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çankırı’nın, Orta Anadolu’nun üretim merkezi olmasını istediğini aktararak, “Çankırı, yılın ilk 8 ayında, yüzde 28’lik bir ihracat artışını yakaladı. Bu yatırımlarla birlikte, ihracat artışlarının artarak devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Biz Çankırı’nın, Orta Anadolu’daki güçlü üretim merkezlerinden biri olmasını istiyoruz. Bu amaçla da; şehrimize çeşitli alanlarda destekler sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

06082019/IMG_6749.JPG

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) gerçekleştirilen toplu açılış törenine katılmak üzere ilçeye geldi. İlk olarak ilçe belediyesini ziyaret eden Bakan Varank, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı'dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Varank, daha sonra Çerkeş OSB'de düzenlenen açılış törenine katıldı. Bakan Varank'a, Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı ile yetkililer eşlik etti.

İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından selamlama konuşması yapan Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Bakan Varank’tan isteklerini sıraladı. Sopacı, ilçe OSB’nin etap etap tamamlanmaya devam ettiğini belirterek, toplamda 5-6 bin kişiye burada iş imkanı sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

KIZILCAHAMAM-ÇERKEŞ TÜNELİ KASIM’DA AÇILIYOR

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu da, “Çerkeş’te yapılabilecek çalışmalarla ilgili gerekenleri yapıyoruz. Tarihi kültürel yapılar üzerindeki brandayı kaldıracağız bu eserleri ayağa kaldıracağız. Çerkeş OSB için bugüne kadar çok çalışıldı. İstihdamı artırmak için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmeye gayret ediyoruz. Çerkeş Meslek Yüksekokulu için yerleri gezdik, inşallah seneye açıyoruz. Kızılcahamam Çerkeş Tüneli için 7. Ay sözünü vermiştik ama bazı imkansızlıklardan dolayı olmadı. Kasım ayı itibariyle siz değerli halkımızın hizmetine girecektir. Bunun da müjdesini verelim.” dedi.  

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise konuşmasında şunlara yer verdi: “Çerkeş hakikaten hem İstanbul’a hem de Ankara’ya çok yakın önemli bir mevkide. Bu alanda inşallah sanayi ve teknoloji ile ilgili yatırımla ilgili istihdamla ilgili bütün dostlarımıza yatırımcılarımıza biz sonuna kadar destek verdiğimiz gibi bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. İnşallah hem Çerkeş’te hem Şabanözü’nde hem Korgun’da hem Yakınkent OSB’de hem de yeni kurulan Orta, Kurşunlu diğer ilçelerimizle ilgili yatırımlarımızı da her zaman yatırımcımızın yanında olacağız. Ve bu konuda yatırımlarımızı, istihdamımızı birlikte artıracağız.”

Bakan Varank’ın konuşmasından öne çıkan önemli satır başları ise şöyle: “600 milyon liralık yatırıma ev sahipliği yapan bu üretim merkezi, tam kapasiteyle çalıştığında 2 binin üzerinde vatandaşımıza ekmek kapısı olacak. Burada tekstilden mobilyaya, makineden metal işlemeye varıncaya dek pek çok farklı sektörde üretim gerçekleşecek.  Burada üretilen ürünler sadece iç piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Çankırı, yılın ilk 8 ayında, yüzde 28’lik bir ihracat artışını yakaladı. Bu yatırımlarla birlikte, ihracat artışlarının artarak devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Açılışını yaptığımız fabrikaların pek çoğunun, ülkemizin diğer şehirlerinde de faaliyetleri bulunuyor.  Çerkeş’in seçilme sebebi, elbette hem coğrafi hem de lojistik açıdan sahip olduğu avantajlarla ilişkili. Biz Çankırı’nın, Orta Anadolu’daki güçlü üretim merkezlerinden biri olmasını istiyoruz. Bu amaçla da; şehrimize çeşitli alanlarda destekler sunmaya devam edeceğiz. Baktığımızda; 17 senede 5 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 13 bin kişinin istihdam edilmesini sağladığımızı görüyoruz. Finansman, girişimcilik, Ar-Ge ve Ür-Ge gibi alanlarda Bine yakın KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor. Bugün açılışını yaptığımız fabrikalardan altısını KOSGEB desteklemiş. İlgili kuruluşumuz TÜBİTAK Ar-Ge ve yenilikçiliğe yatırım yapan firmalarımıza katkı sağlıyor.

İnovasyon alanında yetkinliği arttıracak çalışmalar yapılabilmesi için, Çankırı Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni geçen sene kurduk. Yakınkent OSB’de 125 dönümlük alanda yapılaşma süreci devam ediyor. Teknoparkta; savunma, biyoteknoloji, elektronik, haberleşme, yazılım, nanoteknoloji ve ileri malzemeler alanlarında kümelenmeler olmasını planlıyoruz. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte bölgesel kalkınma destekleri de Bakanlığımız kontrolünde yürütülüyor. Bu manada; Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımız (KUZKA), Çankırı’da yüzden fazla projeye 65 milyon liralık destek sağladı. Ajans desteğiyle kurulan Güneş Enerjisi Santrali sayesinde; temiz enerji üretimi yapılarak, belediye bütçesine her yıl 1 milyonun liranın üzerinde net katkı veriliyor. Şehrimizde butik müze konseptini geliştirerek Ankara-Zonguldak tren yolunu turistik güzergâh haline getirmek için TCDD Açık Hava Müzesi Projesini destekliyoruz. Çerkeş OSB’nin doğalgaz altyapısı, Ajansımızın destekleriyle tamamlandı. Biliyorsunuz şehrimizde sicil almış 6 Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor. Korgun, Şabanözü ve Çerkeş OSB’lerinin altyapı inşaatları büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Ancak, doluluk oranları hala arzuladığımız seviyelerde değil. Bakınız finansman maliyetleri ve enflasyon düşüyor, döviz kurlarında istikrarı yakaladık. Bu vesileyle tüm yatırımcılara bir çağrıda bulunmak istiyorum.  Ekonomi günden güne daha da güçlenecek. Hazır kurulu üretim altyapıları varken; kaynaklarınızı yatırıma ve istihdama yönlendirmenin tam zamanı. Çankırı, insan kaynağı ve lojistik açıdan sunduğu avantajlarla, üretim için çok doğru bir adres. OSB’lerimiz emrinize amade. Buradaki imkânlardan en iyi şekilde faydalanmaya odaklanın.”

Bakan Varank, konuşmasının ardından ilçedeki fabrikaları gezdi.