01 06 2020

Çerkeş’e 77 milyonluk proje

kkkk/19cankırı5.JPG

Ramazan SARICI/BİZİM ÇANKIRI - ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çankırı'nın Çerkeş ilçesini ziyaret ederek, ilçede yapılacak projelerle ilgili ilçe merkezinde bir takım incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, Çerkeş için önemli projelerin yapılacağını ve toplam proje tutarının 77 milyon lira olduğunu söyledi

 

Karayolu ile Çerkeş'e gelen Bakan Kurum ilçede yapılması planlanan 4. Murat Hamamı ve koruma alanındaki eski iş yerlerini sağlıklaştırma projesi, yeni hayvan pazarı projesi, yeni çarşı konut ve iş yeri projelerine ilişkin Belediye Başkanı Hasan Sopacı'dan bilgi aldı.

İlk olarak Belediye Başkanlığını ziyaret eden Bakan Kurum daha sonra ilçede yapılacak projelerle ilgili ilçe merkezinde incelemede bulundu. Esnaflara çalışmalarında kolaylıklar dileyen Bakan Kurum, ardından Merkez Kadınşah Camii ve Pir-i Sani Türbesini ziyaret ederek burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Kadir Gecesi ve yaklaşan Ramazan Bayramı'nı tebrik etti.

Koronavirüs nedeniyle ziyaretlere ara verdiklerini aktaran Kurum, Çerkeş için önemli projelerin yapılacağını ve toplam proje tutarının 77 milyon lira olduğunu söyledi.

Kurum, "Bu çerçevede 500 yıllık geçmişe dayanan Çerkeş'e ilişkin önemli projelerimiz var. Çerkeşimizi Kızılcahamam'la birleştiren bir kültür aksı haline getirecek, Ankara'nın bir mesire alanı, bir kültür, turizm alanı haline getirecek adımları hep birlikte atmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede en önemli kentsel dönüşüm projelerinden biri Çerkeş Yeni Mahalle Dönüşüm Projesi. 46 bin metrekarelik alanda bu projeyi gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Bakan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu projeyle birlikte şehrin içinde şehir meydanı, meydan altında otoparkı, konutlarımız, yine belediye binamız ve bu çerçevede 148 konut 40 dükkanın olduğu önemli bir projeyi şehir merkezinde gerçekleştiriyor olacağız. Yapmış olduğumuz master plan çerçevesinde bu adımları atacağız. Yaptığımız zaman da inanın Çerkeş’imize yakışacak belki Çerkeş’in 50-100 yılını hesap ettiğimiz master plan çerçevesinde bu adımları atacağız. Projeyi 77 milyon lira yatırım maliyetiyle ilk etabını gerçekleştiriyor olacağız. Diğer taraftan Çerkeş’imize ilişkin tarihi yapıları ihya ederek gelecek nesillere korunmuş bir şekilde aktarmak adına bu yapıların restorasyon işlerini, sağlıklaştırma işlerini belediye ve valiliğimizle birlikte yürüteceğiz. Bu çerçevede mevcut belediye binamızın karşısında bulunan 4. Murat dönemine ait kervansaraylar, hamamlar ve 4. Murat camimizin olduğu alanda ticari ünitelerin restorasyonu için belediyemize hibe desteği sağlayarak oradaki ticari ünitelerin restorasyonunu bu sene İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle birlikte yürüteceğiz.

Şu an bulunduğumuz Pir-i Sani hazretlerinin türbesinin etrafında da bu yıl sokak sağlıklaştırma projeleri, buradaki tescilli yapıların, kültürel yapıların restorasyonunu yaparak bu binalarda müze, kütüphane, millet kıraathanesi gibi hem gençlerimizin hem vatandaşımızın hizmet alacağı alanları üreteceğiz. 100 bin sosyal konut kapsamında yaklaşık 150 konutu Çerkeş’imize inşa ediyoruz. Bu kapsamda buradaki hem çalışan vatandaşlarımız için hem de hemşehrilerimiz için konutlarımızın inşasını da gerçekleştirmiş olacağız. Bu çerçevede 81 ile Millet Bahçesi projemiz var. Belediyemiz millet bahçesiyle ilgili çalışmalarını da yürütüyor. O çalışmalara da bakanlık olarak her türlü desteği verip inşallah Çerkeş’imizi 2023’e giden yolda daha yaşanabilir bir marka şehir olacak adımları da atmış olacağız."

Bakan Kurum, Çerkeş'te Avrupa'nın en büyük et entegre tesisinin bulunduğunu ve buna yönelik hayvancılıkla ilgili çalışmaların yapılacağını da ifade etti.

Çerkeş ziyaretinde Bakan Kurum’a Vali Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Kaymakam Zikri Şahin, Belediye Başkanı Hasan Sopacı, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik ve yetkililer eşlik etti.