Şehidimizin mezarı yenilenecek (09/04/2020 17:27) Bir köy daha karantina altına alındı (08/04/2020 21:59) Valilikten yeni duyuru   (08/04/2020 13:47) Örnek davranış (08/04/2020 13:44) Üretici zor durumda (07/04/2020 12:44) Belediye kurban kesti (07/04/2020 12:41) Cansız bedenine ulaşıldı (04/04/2020 18:48) Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü (04/04/2020 11:42) Kumar oynayanlara ceza yağdı (03/04/2020 22:18) Kayıp şahıs aranıyor (03/04/2020 22:09)
09 04 2020

Çelikten: Fırsatçılara af yok

Koronavirüs nedeniyle ürünlerde haksız fiyat artıranlar cezalandırılacak

video/14CANKIRI1.jpg

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası (ÇATSO) ile Ticaret Borsası ortak basın açıklamasında bulunarak, koronavirüs nedeniyle bazı ürünlerde haksız fiyat artışına karşın fırsatçılara gereken cezanın verileceği ifade edildi.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odasında gündeme dair yapılan basın toplantısına ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, Borsa Başkanı Erdal Aslan, oda yöneticileri ile ilgililer katıldı.

Koronavirüs nedeniyle bazı ürünlerde fiyat artışı uygulayanların kesinlikle af olmayacağını ve cezalandırılacaklarını söyleyen ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, “Vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara, yaşanan bu olumsuzlardan kanunsuz rant sağlayanlara karşı disiplin kurullarımızı sonuna kadar çalıştıracağız. Herhangi bir olumsuzluk gören ve tespit eden vatandaşlarımız derhal bizimle temasa geçsin” dedi.

Tüm üyelerini bu konuda uyardıklarını da aktaran Çelikten, “Ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) isimli hastalık sonrasında, bazı işletmelerin söz konusu durumdan istifade ederek ticari ürünlerde haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği hakkında, oda, borsa ve Birliğimize şikayetler ulaşmaktadır. Bu çerçevede, çalışma alanımızda tespit edilen bu tür işletmelerin, Odamız Disiplin Kuruluna sevk edileceği ve haklarında ‘Oda ve Borsa Üyelerine Verilecek Disiplin ve Para Cezaları İle Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu Hakkında Yönetmelik’ hükümleri çerçevesinde herkes bilmeli ki; vatandaşı mağdur edenlere karşı oda ve borsa olarak sessiz kalmayacağız gerekli işlemlerin başlatılacağı hususunu kamuoyuna ile paylaşıyoruz” dedi.

Yaşanan sürece karşı gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Çankırı Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan da “Bu bir süreçtir. Sağlık Bakanımızın da açıkladığı gibi ne kadar iyi değerlendirirsek o kadar bizim için faydalıdır. Bilinçlendirme noktasında, vatandaşımıza bilgi vermemiz lazım. Bu süreci ne kadar iyi anlatırsak, ekonomik ve sağlık açısından bizlere faydası olacaktır. Çok ciddi bir olay. Her derdin bir çaresi vardır. Bu hastalığın mutlaka ilacı bulunacaktır ama ne zaman olur bilinmiyor. Mücadelemizi ne kadar bilinçli yaparsak o kadar iyi çıkacağımızı düşünüyorum. Basın olarak sizler de güzel bir şekilde vatandaşlara anlatmalısınız.” şeklinde konuştu.

“Bir ekonomiyi durdurabilmek kararını almak çok büyük bir olaydır” diyen Aslan, şunları kaydetti: “Bunları topladığınızda karşımızdaki iş basite alınacak bir iş değil. Bir ülkenin tüm ticareti durdurulabiliyorsa ki İtalya da öyle oldu, bu çok büyük bir olay. Ülkemizde daha fazla tedbir almalıyız. Bakanlarımızın açıklamalarına katılıyorum.  Bu virüs çok hızlı şekilde yayılıyor bireysel olarak tedbirlerimizi alacağız. Bunu ciddiyetini basın olarak daha fazla anlatmalısınız. Vatandaşımızın bu konuda panik yapmamalı. Vatandaşın paniklemesi biraz da maneviyatla da ilgili. Vatandaş panikleyince alışverişini artırıyor ve ekonomik olarak 2. Darbeyi vurabiliyor. Vatandaşlarımız paniklememeli.”

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.