10 08 2020

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği kuruldu

Çankırı’da şehit ve gazi aileleriyle sağlıklı iletişimin gerçekleştirilmesi hedeflenerek “Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği” kuruldu.

06082019/bzmmanset.jpg

  

Şehit ve Gaziler Derneği’nden yapılan açıklamada, “Derneğimiz 05 Ağustos 2019 tarihi itibariyle Çankırı Valiliği Dernekler Müdürlüğü aracılığı ile İçişleri Bakanlığı onayı alınarak kurulmuştur. Şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve gazi ailelerimiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.” denildi.

Derneğin kuruluş amaç ve gayesinden bahsedilen açıklamada, “Şehitlerimize, gazilerimize vefa, geride kalan emanetlerine hizmettir. Şehit ve gazi ailelerimize yardımlaşma ve dayanışma, sosyal ve psikolojik destek vermek, bugüne kadar ilimizde ulaşılamamış yada ilgisiz kalındığı için sosyalleşme sorunları olan şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve ailelerine ulaşmak. Allah'ın bizlere bahşettiği şeref ve onura yaraşır şekilde hizmet etmek amacımızdır. Şehit ailelerimiz ile gazi ve ailelerimizin sosyal ihtiyaçları ve resmi kurum - kuruluşlarda hak ve menfaatlerini araştırmak, temsil ve takip etmektir. Manen mevcut değerlerimizi korumak ve yüceltmek; siyaset dışı kalarak ve insanlarımızla, kurumlarımızla pozitif ilişkiler kurmak ve ikili ilişkileri geliştirmek. Yönetim kurulu üyelerimiz, şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve saygı değer büyüklerimizin görüşleri de alınarak birlikte istişare halinde karar almak ve uygulamaktır. Yanlışa ve yanlış anlaşılmaya fırsat vermemeye çalışmaktır.” ifadelerine yer verildi.

Dernekten yazılı yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Yukarıda açıkladığımız amaçlar dikkate alındığında, mevcut eski dernek amaç dışına çıktığından, 1 arkadaşımız 2018 yılı içerisinde yönetimdeki görevinden ve dernek üyeliğinden istifa etmiş, hali hazırda 3 arkadaşımız da yönetimdeki görevlerinden istifa aşamasındadır.

Genel bakış olarak mevcut eski dernek amaç dışına çıktığı ve şehit ailelerimiz, gazilerimiz ve ailelerinin ortak alanı olan derneğin haftalık sadece 8 saat açılması (açılırsa) psikolojik dayanışma ve sosyalleşmeden uzak kalması, Çankırı'mızda mevcut 203 şehit ailemiz ile sayısı bilinmeyen gazi ve ailelerimizin büyük çoğunluğunun durumları hakkında bugüne kadar herhangi bir iletişime geçilmediği, bilgi alınmadığı ve bu konu hakkında çalışma yapılmadığı tespitle konunun önem arz etmesi nedeniyle Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği kurulması mecburiyeti doğmuştur. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği kurucu başkanı Metin Kuş, Dernek Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uçar, kurucu üyeler ise, Kasım Aslan, Ali Kaya, Şenol Bayram, Murat Kaş, Hüseyin Erdoğan ve Mahmut Çocar’dan oluşuyor.