19 05 2022

Çankırı İHH, Emir Karatekin adına Afrika’da su kuyusu açtı

2022 OCAK/WhatsApp Image 2022-01-17 at 20.39.25.jpeg

Çankırı İHH tarafından Emir Karatekin adına Afrika'da su kuyusu açıldı. Çankırı İHH’dan yapılan bilgilendirme şöyle:

“Her şey gerek sosyal medyada gerek yazılı ve görsel basında İHH’nın Afrika’daki su kuyusu çalışmalarından etkilenen hanım gönüllülerimizin Çankırı’mızı bize yurt kılan Çankırı Fatihi atamız Emir Karatekin Hazretleri adına, Afrika’da su kuyusu açtırmak için bir araya gelmesi ve 2021 yılı Şubat ayında ‘Haydi Çankırı! Bir su kuyusu açtır, susuzluğa çare ol’ diyerek projenin startını vermesi ile başladı.

İHH İnsani Yardım Vakfımız kara kıtanın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları projesini hayata geçirdi. Suyun az bulunduğu bölgelerde hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan Afrika insanı, İHH'nın başlattığı su kuyusu projesi ile hem sağlıklı suya kavuşacak hem de buralarda sağlıksız suyun sebep olduğu hastalıkların önü alınacak. Projeyle aynı zamanda yaşam alanlarının bereketlenmesi sağlanarak insanlar arasında dayanışma ve paylaşma kültürünün gelişmesine imkân tanınacak. Ayrıca bölgede yıllardır su nedeniyle yaşanan iç çatışmaların sona ermesi de projeden beklenen yararlar arasında yer almaktadır.

Bizlerde Çankırı İHH olarak tüm birimlerimizle şu ana kadar gerek bağışçılarımızın desteğiyle, gerek yapılan kermeslerden elden eden gelirle Afrika’nın değişik ülkelerinde 15 civarında su kuyusu açtırdık.

Bize bu toprakları Yurt kılan Çankırı’mızın Fatihi Emir Karatekin Hazretleri adına Afrika kıtasında yer alan Sierra Leone ülkesinin Massaquoı bölgesinde 50 hanelik bir yerleşim yerinde 250’nin üzerinde kişinin faydalanacağı dakikada 30 lt. verimli bir su kuyusunu açtırdık. Bu su kuyusunu açtırarak hem bölge insanının içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmakta, susuzluk nedeniyle yaygınlaşan salgın hastalıkların önüne geçilmesi amaçlanmakta, bölgelerin su ihtiyacı kalıcı şekilde karşılanarak tarım ve hayvancılık noktasındaki sıkıntılar azaltılıp iş imkanları oluşturulmaya çalıştığımızı hem de Emir Karatekin hazretlerinin adını Sierra Leone’de yaşatarak ona olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödediğimizi düşünüyoruz. Bu proje de emeği geçen tüm gönüllülerimizden, bağışçılarımızdan ve hayır sahiplerinden Allah razı olsun. Hepsi su gibi aziz olsunlar.

Su kuyusu açma faaliyetini önemsiyoruz. Hem o bölgede insanların suya ulaşımı sağlanıyor hem de sevdiklerimizin isimlerini yaşatmış oluyoruz. Hem inancımızda hem de geleneğimizde su verme ile ilgili övülen bir işi yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve insanlara diyoruz ki; sizlerde sevdiklerinizin adına su kuyusu açtırabilir ve hem onların adını yaşatır hem de ‘Sadaka- i Cariye’ olan bu ameli işlemiş olursunuz.

Su kuyusu  hakkında bilgi almak ve bağışta bulunmak için irtibat :

TELEFON : 0505 5970270 (Başkan) – 0555 1960218 (Dernek)

ÇANKIRI İHH ADRES: Buğday Pazarı Mah. Yapraklı Bulvarı Serdaroğlu Aprt. No: 2/ 1 (Kucaklamataşı mevkii A-101 üzeri)”