18 01 2021

Çankırı’da ‘Şehit Öğretmenler’ fotoğraf sergisi açıldı

KASIM 2020/dha3.JPG

ÇANKIRI’da, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Çankırı İl Başkanlığı tarafından ‘Şehit Öğretmenler’ fotoğraf sergisi açıldı. Yunus AVM’de gerçekleştirilen sergi açılışına Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “Hazreti Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ dediği sözün muhatapları; atının ayaklarından sıçrayan çamuru Fatih Sultan Mehmed Han’ın nişan saydığı Akşemseddinlerin temsil ettiği yüce bir mesleğin temsilcileri, öğretmenlerimiz. Bize bilmediklerimizin perdelerini aralayan, yeni ufuklar, yeni ufuklar açan, yol göstericilerimiz. Yaptıkları ile ölümsüz eserler bırakanlarımız. Eser sizin, mazi sizin, ati sizin. Sizler eserleri hep yaşayanlar hep yaşatanlarsınız. Gününüz kutlu olsun.” dedi.

Bölükbaşı şöyle devam etti: “Bugün sizlerin gözlerinizin içine bakarak, yüreğinizdeki sıcaklığı içimizde hissederek ellerinizi sıkarak kutlayabilmenin gururunu duyuyoruz. Biliyoruz ki sizlerin gayesi, mücadelesi: Bağımsız, medeni, onurlu bir insan olarak dünyayı yerinden oynatacak bir gelecek yaratmak. Bunları başarabilmek için bir tek silahınız var: kaleminiz. Cehaletle savaşta bir tek bu silahı kullandınız.

1979 yılında Adana’da haince şehit edilen Eldivanlı Müslüm TEKE öğretmen, Kahramanmaraş’ın Altıyaprak köyünde 1996 yılında şehit edilen Hacı Ömer, Aydın, Nurettin öğretmenler, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 21 yaşında daha 25 günlük öğretmen iken hayata gözlerini yuman Neşe, Tunceli Ovacık’ta yatılı okulda öğrencilerine ışık olan Nurgül ve Bayram, Bitlis Yolalan’da şehit olan Yasemin öğretmen, 7 aylık öğretmen iken Tunceli Pülümür’de şehit edilen, Eli silah tutanlar, eli kalem tutanlardan korktular, korkuyorlar, korkacaklar diyen Gümüşhaneli Necmettin öğretmenin de elinde silah yoktu. 

Onlar çocuklarımıza vatan sevgisi imandandır diyerek bayrağımızı, vatanımızı, bağımsızlığı, insanı, insanlığın ne olduğunu, bilimi, uzayı, barışı öğretiyorlardı. Tek suçları kendi memleketlerinden çok uzakta bulundukları okullardaki çocuklarımıza vatan ve millet sevgisini öğretmek istemeleriydi. Onlar katledilirken öylesine masum, öylesine çaresiz fakat alabildiğine gururlu ve kahramanca son nefeslerini bu ülkenin güzel yarınları için verdiler. Tıpkı Şenay Aybüke öğretmen gibi. Aybüke öğretmen müzik öğretmeniydi.23 yaşında gencecikti. Ölümün kendisini ay-yıldızlı bayrağa bu kadar erken saracağını bilmeden, çocuklarına öldürenlerin ne kadar kötü insanlar olduklarını türkülerle anlatıyordu. Aybüke öğretmen son mesajını da türkü ile vermişti. Bu silah sesleri almıştı Aybüke öğretmeni çok sevdiği çocuklarından.  Nice şehitler verdik eli kalem tutuyor, etrafına ışık oluyor diye. Biliriz ki öğretmen eserleriyle yaşar ve ölmez.  Şehit öğretmenlerimiz hiç, hiç ölmediler. Onlar masum ve güzel bakışlarıyla semada bizlere insanlık dersini vermeye devam ediyorlar. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.

Biz onları hiç unutmadık, onları şehit edenleri arkalarını dağlara, PKK’ya, PYD’ye dayayanları da hiç unutmadık asla unutmayacağız. Ezanı susturmak, göklerdeki al bayrağı indirmek, bu güzelim vatanı bölmek isteyenler şunu unutmasınlar ki çabalarınız beyhude, boşuna çünkü arkasını devlete dayayan, devlet ile ele verip milleti için çalışan Türk Milliyetçileri olduğu sürece hevesleriniz kursaklarınızda kalacak döktüğünüz kanlarda boğulacaksınız. 

Kıymetli misafirler öğretmenlerimizin ellerinden öpüyoruz. İyi ki bizleri yetiştirmişler. Onlara minnettarız. Şehit öğretmenlerimizi bir nebze de olsa yad edip; unutulmadıklarını bilsinler diye onların anısına tertiplediğimiz sergimize şeref verdiğiniz için teşekkür ediyor, TÜRKAV olarak saygılar sunuyoruz. Ne Mutlu Türküm Diyene.”

TÜRKAV Genel Başkanı Ebubekir Korkmaz ise “Hepimizin örnek aldığı, gerçekten de örnek olan birçok öğretmenimiz vardır. Yarını ya da geleceğin mimarı olarak görüyorum öğretmenleri. Vatanın her karışında her taşında şehit kanlarımız var. O kanların arasına geleceğimizi inşa eden öğretmenlerimizin kanının düşmesi de ayrı bir handikaptır. Yarınları inşa etmek için vatana, millete hizmet edecek nesilleri yetiştirmek için köy köy, kasaba kasaba en ücra noktalara kadar gidip fedakarca görev yapmak isteyen, geleceğin mimarlarını şehit etmek insanlığa büyük bir ihanettir. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından 78 fotoğrafın yer aldığı sergi ziyarete açıldı. Sergi, hafta sonuna kadar ziyaret edilebilecek.