25 01 2021

Çankırı'da korkutan deprem

Çankırı’nın Çerkeş ilçesi beşik gibi sallandı. Merkez üssü Çerkeş olan birçok deprem bölgede hissedildi.

06082019/616x321-son-dakika-corum-mecitozunde-deprem-11-eylul-kandilli-rasathanesi-son-depremler-listesi-1568232857846.jpg

İlk olarak bugün (Cumartesi) sabah 09.00 ve 09.03'te 4.7 ve 4.8 büyüklüğünde iki depremle sarsılan Çankırı'nın Çerkeş ilçesi beşik gibi sallandı. Bölgede gerçekleşen üçüncü depremin merkez üssü de Çerkeş ilçesi olarak açıklandı. Aynı gün saat 14.46’da bu kez depremin şiddeti 4.3. olarak açıklandı. Toplamda 8 farklı şiddette deprem meydana geldi.

Sabah saatlerinde il genelinde meydana gelen 4.7 ve 4.8'lik ilk depremin ardından bölgede kısa süreli panik yaşanmıştı. Ankara'da da hissedilen depremin ardından açıklamalarda bulunan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş kendilerine yansıyan olumsuz bir durumun olmadığını ifade etti. Deprem yerin 4.13 kilometre derinliğinde oldu. Depremler, Çankırı’nın yanı sıra başkent Ankara ve Kastamonu’da da hissedildi. Sarsıntılarla birlikte Çankırı’da paniğe kapılan vatandaşlar, sokaklara çıktı. Depremlerde ilk belirlemeler göre can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtildi. Çankırı merkez ve Çerkeş ilçe merkezinde ise vatandaşlar, ilk sarsıntı ile birlikte kendilerini dışarı attı. Panik içinde binaları terk edenler, sokaklarda ve parklarda bir süre bekledi. Vatandaşlardan bazıları, yakınlarına sarıldı.

Çankırı'nın Çerkeş ilçesinde art arda meydana gelen depremler nedeniyle özellikle eski binalarda sıva dökülmesi, baca yıkılması gibi hasarlar meydana geldi. Belediye ekipleri, hasar oluşan evlerin çevresinde önlem aldı. Deprem sırasında bazı marketlerde raflardaki ürünler de yere döküldü. İlçe merkezinde ve köylerde hasar tespit çalışması başlatıldı.

VALİ: OLUMSUZLUK YOK

Vali Hamdi Bilge Aktaş da gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ayrı depremde can ve mal kaybının yaşanmadığını kaydederek, "Köylerimizde zarar gören binalarımız oldu ama herhangi binamızda ciddi bir hasar söz konusu değil. Türkiye'miz genel olarak deprem kuşağında bir ülke olduğu için zaman zaman depremler yaşıyoruz. İlimizde de sarsıntılar oluyor. Halkımızdan da herhangi bir şekilde panik olmaması, günlük hayatlarına devam etmelerini rica ediyorum" şeklinde konuştu.

BAŞKAN ESEN:  HAZIR BEKLEMEDEYİZ

Depremlerle ilgili açıklamada bulunan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de, “Kıymetli Çankırılılar; meydana gelen depremler için herkese ayrı ayrı geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çok şükür belediyemize şu ana kadar herhangi bir can ve mal kaybı ihbarı gelmemiştir. Yine de tüm ekiplerimiz her ihtimale karşı hazır halde beklemektedir. Rabbim ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun.”

SOPACI: UFAK TEFEK HASARLAR VAR

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, depremlerle ilgili kriz masası oluşturduklarını belirterek, "Depremden sonra tüm Çerkeş'i kontrol ettik. Zabıtalar tek tek sokaklarımızı gezdiler. Vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirdik. Köylerimizle telefonla irtibat haline geçtik. Vatandaşlarımızın panik hali sükunete dönüştü. İnsanlar dışarıda baya panikledi.  Şu an vatandaşlarımız evlerine döndüler. İlçemizde herhangi bir yaralanma söz konusu değil. Ufak tefek hasarlar var. Metruk evlerde baca yıkılması, sıva dökülmeleri gibi hasarlar var. Su ve elektrik kesintisi gibi ciddi olumsuzluklar tespit edilmedi. Vatandaşlarımız normal yaşantılarına devam ediyor" dedi.  Sopacı, 1944'te büyük bir deprem tecrübeleri olduğunu hatırlatarak, "7.2 gibi bir depremde Çerkeş'in birçok yaşam alanı binaları yerle bir olmuştu, ciddi ölümler olmuştu. Allah'ım böyle kötü günleri ilçemize bir daha yaşatmasın" diye konuştu.