10 08 2020

Çankırı'da '15 Temmuz' programı

Çankırı’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında belediye meydanında program gerçekleştirildi.

HAZİRAN 2020/15cankırı2.jpg

Programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcıları Abdullah Aslaner, Şahin Bayhan, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Program İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla devam etti.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, "Tarihe kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz ihanet girişimini başarısız çıkması içimizdeki ölmez vatan sevgisinin en büyük göstergesidir. 4 yıl önce bugün meydanları dolduran vatansever milletin iradesini yok sayan bu anlayışa tüm dünyanın gıpta edeceği bir demokrasi dersi vermiştir. 15 Temmuz’da felaketimizi projelendirdiler. 15 Temmuz’da son nefesi vermemizi gözlediler. Okyanus ötesinden talimat alan FETÖ üyeleri, milletimizin helali olan savaş uçakları ile saldırdı. Helikopterler tepemizde uçuştu, bombalar, kurşunlar üzerimize yağdı. Su uyur düşman uyumaz sözü bir kez daha anlam ve karşılığını buldu. Zalimler, hainler, emperyalizmin maşaları bu defa Türk askeri kılığına girdi. Milletin silahını millete çevirdiler. Milletin imkânlarını kullanarak yine millete öldürücü darbe vurmak istediler. İçlerine sızan hainler göz nurumuz, gururumuz şanlı Türk ordusunu ve güvenlik güçlerimizi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Necip milletimiz kadını, erkeği, yaşlısı genci ile “önce vatan” diyerek tarihe yazdığı destanlara bir yenisini daha ekledi.  Tarihimize baktığımız zaman; 15 Temmuz, vatana karşı yapılan tarihi hesaplaşma ürünlerinden sadece birisidir.” Dedi. Esen, Mehmetçik ile ilgili vurgu yaptığı konuşmasında “Cennet vatanımıza kast eden dâhili ve harici hainleri, tarihinde hiçbir ihanete teslim olmayan ve vatansız kalmayan Türk milleti asla affetmeyecektir.  Bir hususu da belirtmek isterim ki; kutlu vatanımız; dün olduğu gibi bugün de fedakâr anaların kınalı kuzularına, ülkemizin Mehmetçikleri’ne emanettir.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise " Esaret ve zulüm altında yaşamaktansa halkımızın iradesini ortaya koyduğu bir gecedir 15 Temmuz. O gece selâ seslerinin uçak seslerini yendiği geceydi. Ne o gece milletimize karşı yapılan ihaneti unuturuz ne de milletimize o geceyi unuttururuz." dedi.

Vali Abdullah Ayaz, FETÖ’nün uzun yıllar dini istismar ettiğini belirterek, “FETÖ terör örgütü, uzun yıllar boyunca dinimizi bir istismar aracı olarak kullanarak, her türlü kirli usulle devletin, bürokrasinin, ordunun, yargının özetle ülke yönetiminin ve toplumun tüm birimlerine sızan, kanser gibi yayılan zehirli bir yapıdır.” dedi.

Darbeye teşebbüs etmek isteyenlere Türk milletinin gereken cevabı her zaman vereceğini dile getiren Ayaz, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Bundan sonra da bu tür hain girişimlere kalkışacak olanlara şunu hatırlatmak isteriz ki, bizde kahraman bitmez. Milletimiz 15 Temmuz’da darbeye teşebbüs edenlere gereğini gösterdi. Engin tecrübeye sahibiz.  Aziz milletimiz, 15 Temmuz akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘meydanlara çıkın’ çağrısından sonra arkasını düşünmeden meydanlara koşmuş, hainlerin önüne dikilmiş, tankların önüne yatmış, demokrasiye, meclise, vatanına sahip çıkmıştır. Şehadete eren kahramanlar cennette yerlerini almışlardır. Kahraman gazilerimiz de vatanımıza hizmete devam etmişlerdir. Yaranlar diyarı Çankırı, aynı zamanda şehitler diyarıdır.  Şehitlerimiz, gazilerimiz başımızın tacı. Tüm kurum kuruluşlarımızla şehit ailelerimizin, gazilerimizin hizmetinizdeyiz.”

Konuşmaların ardından dualar edildi.  Program, Sancak Koşusu, Gençlerin Gözünden 15 Temmuz şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve Çankırı Belediyesi Türk Halk Müziği grubunun çalıp seslendirdiği kahramanlık türküleri ile devam etti.