01 06 2020

Çankırı’da 13 vaka var

kkkk/bakan koca.jpg

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsün tüm illerde görülmesinin ardından il bazında veri açıklamaya başlama kararı aldıklarını bildirdi. Ülke genelinde vaka sayısı 18 bini geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya yükseldi. Bakan Koca’nın açıklamasına göre Çankırı’da 13 vaka bulunurken, herhangi can kaybı yaşanmadı.

Bakan Koca, dünyada koronavirüsle mücadelede gösterilen başarıların izolasyon sayesinde olduğunu belirterek "temas, mesafe ve izolasyon" kelimelerinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Bakan Koca, vakalar arasında ölüm oranının şu an yüzde 1,8 olduğunu kaydetti.

Şimdiye kadar vaka ve ölümlerde verilerin illere göre dağılımını vermeyi tercih etmediklerini belirten Koca, "Sebep, İtalya benzerini yaptı. Bir bölgeden bütün İtalya'ya virüsün yayılmasına sebep oldu. Biz de bu sebeple o hatayı işlemek istemedik. Ama şimdi dün itibarıyla bir ilimizde görülmemişti, o ilimizde de dün itibarıyla iki vakanın görülmesiyle bütün illerimizde artık bu virüsün olduğunu biliyoruz. O nedenle açıklamakta artık sakınca olmadığını düşünüyoruz" diye konuştu.

İllerdeki veriler

Koca İstanbul'da 8 bin 852, İzmir'de 853, Ankara'da 712, Konya'da 584 ve Kocaeli'nde 410 vaka bulunduğunu açıkladı. Tabloda Isparta'da 268, Sakarya'da 207, Adana'da 197, Bursa'da 135 ve Samsun'da 112 vaka olduğu görüldü. Toplam 39 ilde can kaybı olduğunu, 42 ilde can kaybı bulunmadığını belirten Koca, ölüm vakalarında da ağırlığı İstanbul'un oluşturduğunu, İstanbul'u İzmir, Kocaeli, Ankara, Konya ve Zonguldak'ın izlediğini kaydetti. Koca'nın gösterdiği tabloda İstanbul'da 117, İzmir'de 18, Kocaeli'nde 8, Ankara ve Konya'da 7'şer, Zonguldak, Trabzon ve Balıkesir'de 5'er, Adana ve Sakarya'da 3'er ölüm vakası olduğu görüldü.

601 sağlık çalışanında koronavirüs

Bakan Koca, sağlık sektöründe çalışanlar arasında vaka sayısıyla ilgili bir soruya da "Pozitif çıkan sayısının fazla olduğunu söylemek istiyorum. Sayısını vermek çok içimden gelmiyor. 601 kişi" dedi. Bakan Koca, sağlık çalışanlarının korunması için gerekli ihtiyaçların karşılanmasına azami gayret gösterdiklerini vurguladı.