06 07 2022

ÇAKÜ bünyesinde “Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu” kuruldu

2022 OCAK/gida - Kopya.JPG

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) bünyesinde Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu kurulması talebi YÖK tarafından onaylandı.

 

Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu, başta Kızılırmak ilçemiz olmak üzere Çankırı'nın ve bölgenin tarımsal potansiyelinin, ziraat alanındaki yatırımlarının değerlendirilmesi adına bölgesel kalkınmayı sağlayacak nitelikli insan işgücünü üretecek, aynı zamanda sanayinin talepleri doğrultusunda da çalışmalarını şekillendirecektir.

Meslek Yüksekokulumuzda, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü altında; Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ile Organik Tarım Programları; Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü altında Peyzaj ve Süs Bitkileri Programı, Kimya ve Kimyasal İşleme Teknolojileri Bölümü altında Kimya Teknolojileri Programı aktif olacak.

Türkiye’nin birçok yerinden talep alan, doluluk oranı yüksek olan Ormancılık Bölümü, Avcılık ve Yaban Hayatı Programı da yine Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu bünyesinde aktif olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkı sağlayacak.

Bu kazanımlar doğrultusunda Çankırı’nın cazibesi daha da artmış olacak, üniversitemiz bu yönüyle de güçlenmiş olacak. Yeni açılan Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulumuzun üniversitemize, Çankırı’mıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.