08 07 2020

Bütün birikimi kül oldu

kkkk/29CANKIRI1_3.jpg

RAMAZAN SARICI/BİZİM ÇANKIRI - Çankırı'da tıp fakültesi okuyan oğlunun eğitimi ve engelli annesinin tedavi masrafları için biriktirdiği parayı sobada saklayan Gülşen Hayta (46), ısınmak için sobayı yakınca biriktirdiği 15 bin TL kül oldu. Gülşen Hayta, yetkililerden yardım bekliyor.

Çankırı merkez İncili Çeşme Mahallesi Tosya Caddesi üzerinde bir gecekonduda yatalak annesiyle birlikte yaşayan bir çocuk sahibi Gülşen Hayta, uzun yıllar biriktirdiği 15 bin TL’yi güvenlik için kuzine sobasına sakladı. Hayta sakladığı parayı burada unuttu. Annesi Hamide Hayta’nın (84) üşüdüğünü söylemesi üzerine sobayı yakan Hayta, yemek ısıtmak için açtığı kuzinede tüm birikiminin kül olduğunu gördü. Hayta, panikle elini sobanın içine sokarak paraları kurtarmak istese de başarılı olamadı. Oğlunun eğitim masrafları yanan ve başka da bir geliri olmayan Hayta, Merkez Bankasına da müracaat ederek yanan banknotların doğrulanması talebinde bulundu.

Gazetecilere açıklamada bulunan Gülşen Hayta annesine bakmak zorunda olduğundan çalışamadığını ve yetkililerden yardım beklediğini söyledi.

Hayta, yaşanan olayı şöyle anlattı:

“Annem yaşlı ve bakıma muhtaç. Gözünün biri görmüyor, diğeri yüzde 20 görüyor. Parkinson ve alzheimer hastası. Sobayı kaldıracağız diye biriktirdiğim parayı sobanın kuzinesine saklamıştım. Evimiz gece kondu olduğu için evin kilidi de yok emniyetli olmadığı için en akıllı yer burası olduğunu düşündüm. Geçen hafta hava soğuk geçmişti. Annem ‘Üşüdüm, sobayı biraz yak’ dedi. Bende kovaya biraz kömür attım, odun attım yaktım. Aradan bir, bir buçuk saat geçti. Yemek hazırlayacaktım. Sobanın kuzinesine de pilav koyacaktım. Kapağı açtım, duman çıkıyordu. İçinde patates unuttum sanıyordum. İçinde paraları görünce aklıma geldi. Can havliyle kurtarabilir miyim diye elimle almaya çalıştım ama iş işten geçti. Elim yandı, halı yandı. Annem burada yatıyorduk. Bağırışıma komşular geldi.”

Parayı Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde tıp fakültesi okuyan oğlu için biriktirdiğini belirten Hayta, “Oğlum tıp fakültesi okuyor, 4. Sınıf öğrencisi. Hiçbir gelirim yok, sağdan soldan gelen paralardı. Biriktirdim, oğlum gelince hesabına yatırsın istedim. Eğitimi için kullanıyordu. Bende evin alt katı kötü, fareler var orada fareler kemirir diye burada sobaya koydum. Yaklaşık 15 bin liraydı. Sonra Merkez Bankası’na başvurdum. Valiliğe de başvurdum, netice bekliyorum. Şu ana kadar bir şey yapamadım.” şeklinde konuştu.

Hayta, çaresiz kaldığını aktararak konuşmasını şöyle noktaladı: “Çaresizliğin ismi bu. Hiçbir şey yapamamak, elinizden hiçbir şey gelmiyor. Tamamen çaresizliğin içinde kalıyorsunuz. Allah kimsenin başına vermesin. Bir ölmüşe çare bulunamıyor birde buna çare bulunamıyormuş ben bunu anladım.”

Yaşanan olaydan büyük üzüntü yaşayan Hayta, yetkililerden yardım elini uzatmasını bekliyor.