Şehidimizin mezarı yenilenecek (09/04/2020 17:27) Bir köy daha karantina altına alındı (08/04/2020 21:59) Valilikten yeni duyuru   (08/04/2020 13:47) Örnek davranış (08/04/2020 13:44) Üretici zor durumda (07/04/2020 12:44) Belediye kurban kesti (07/04/2020 12:41) Cansız bedenine ulaşıldı (04/04/2020 18:48) Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü (04/04/2020 11:42) Kumar oynayanlara ceza yağdı (03/04/2020 22:18) Kayıp şahıs aranıyor (03/04/2020 22:09)
09 04 2020

Bisikletleri ile şehitlere ziyaret

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ÇABİDOS) üyeleri, Çankırı genelindeki şehit kabirlerini bisikletleri ile tek tek ziyaret ederek onlara dualar ediyor.

video/18CANKIRI2.jpg

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında dernek üyeleri, şehir merkezinde bir araya geldikten sonra bisikletleri ile Çankırı Garnizon Şehitliğini ziyaret etti. Bisiklet tutkunları burada şehitlerimize dualar ederek onları unutmadıklarını gösterdi.

Bisiklet tutkunları, yaklaşık 1,5 ay önce Çankırı’nın köy, ilçe ve merkezindeki şehit kabirlerini tek tek ziyaret etmeye başladı. Bugüne kadar 30 şehit kabrini ziyaret eden bisikletçiler, Çankırı genelindeki tüm şehit kabirlerini ziyaret etmeyi hedefliyor. Bisiklet tutkunları, grup halinde 120 kilometre yol kat ederek şehit kabri ziyareti de gerçekleştirdi. Tüm ziyaretleri bisikletleri ile yapan dernek üyeleri, zorluklara rağmen şehit kabirlerini ziyaret etme projelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Engin Çimen, ilk olarak bisiklet kültürünü herkese aşılamak için bu derneği kurduklarını ve zaman zaman şehir içinde ve dışında bisikletlerle etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Bağımsızlığımız için canlarını feda eden şehitlerimiz de unutmadıklarını söyleyen Çimen, “Şehrimizde rahatça yaşamamızı sağlayan şehitlerimizi anmak için faaliyet başlattık. Şu anada kadar 30’a yakın şehidimizi mezarı başında ziyaret ettik. Kulüp olarak ve bireysel olarak şehitlerimizi ziyaret ettik ve Çankırı genelindeki tüm şehit kabirlerini ziyaret edeceğiz. Burada, rahatça, huzurla ve güvende yaşamak için canlarını feda eden şehitlerimizi anıyoruz, onlar bizim baş tacımız.” dedi.

Dernek faaliyetleri ile ilgili de bilgi veren Çimen, şunları söyledi:

“Kulüp olarak bisiklet kültürünü, bisiklete binmeyi halkımıza benimsetmeyi amaçlıyoruz. Bisiklet ulaşım aracından ziyade oyuncak gibi görünüyor. Bisikletin ulaşım aracı olduğunu gösteriyoruz, bisiklet kültürünü aşılayarak hem trafiği rahatlatmak hem de çevreyi korumak istiyoruz. Şu an için 160’a yakın üyemiz var. Bisiklet kültürü her yaştan insanı etkiliyor. Sayımız her geçen gün artıyor. Hem spor yapıyorsunuz hem gezinti yapıyorsunuz hem de sağlığınızı koruyorsunuz. Çok basit bir spor, her kesimin yapabileceği bir spor olduğu için herkese tavsiye ediyoruz.”

Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Okan Sütçüoğlu da şehit kabirlerini ziyaret etmekten dolayı huzur duyduklarını söyledi. Sütçüoğlu tek başına bir kabir ziyaretinde ise 166 kilometre yol kat etti.

Sütçüoğlu, Çankırı genelindeki tüm şehit kabirlerini ziyaret etmeyi planladıklarını aktararak, “Bizler Çankırı 18 Vites Bisiklet Kulübü olarak kuruluş amaçlarımızdan biri Çankırı’yı tanıtmaya yönelikti. İlk tanıtılması gereken vatan, bayrak için canlarını veren şehitlerimiz oldu, böyle bir karar aldık. Bu zamana kadar Çankırı il, ilçe, köylerinde şehit kabirlerini ziyaret ettik. Yaklaşık 1,5 ay önce şehit kabirlerimizi ziyaret etmeye başladık. Çankırı Şehit ve Gaziler Derneğinden aldığımız liste ile planlı şekilde hareket ederek şehit kabirlerimizi ziyaret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Şehit kabirlerine bisiklet ile gittiklerini dile getiren Sütçüoğlu bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Şehit kabirlerimize bisikletle gidiyoruz, başka araç kullanmıyoruz. Şehitlerimize bisikletle giderken bir güç sarf ederek, emek vererek gitmenin daha doğru olduğunu düşündük. Böyle bir fikir ortaya çıktı. Bundan sonra da kabir ziyaretlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yıl dönümü nedeniyle Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz. Akif’in yazdığı, ‘Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.”

nasihatini bizler, Mehmet Akif Ersoy’dan alarak gelecek nesillere taşımaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu hafta 18 Mart Şehitleri Anma Haftası vesilesiyle böyle anlamlı bir hafta da Çankırı Garnizon Şehitliğini ziyaret ederek, şehitlerimize onlara dua ettik.”

Dernek üyesi Koray Şimşek ise ziyaretleri manevi hissiyatla yaptıklarını ifade etti.

Şimşek, yaptıklarının karşılığını olumlu olarak aldıklarını söyleyerek, “Şehitlerimizin bizleri kabirlerine çağırdığı, dua beklediğini hissederek bu yüksek maneviyatla kabirlerini ziyaret ediyoruz. Bunu ilk olarak Okan arkadaşımız başlattı sonra dernek olarak bisikletçilerle birleştirdik. Bisiklet tutkumuzu manevi hissiyatla şehit kabirlerini ziyaret ederek elimizden geldiğince görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Topluluk olarak bunu yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu yaptığımıza olumlu dönüşler oluyor. Doğru bir yolda olduğumuza inanarak bu projemizin inşallah Çankırı genelini tamamlayıp, çevre illerle genişletmeyi planlıyoruz. Şehit aileleri, halkımız bizlere güzel dönüşler yapıyor. Buda bizim, aynı günde daha çok şehit kabri ziyaret etmemiz gerektiği duygusu uyandırıyor. Bunu herkes biliyor ama elinizden geldiğince şehit kabirlerini ziyaret ediniz, onlara dualar ediniz.” açıklamasında bulundu.

Özel Haber: Ramazan SARICI