09 08 2022

Bayramören'de Yamaç Paraşütü yarışması yapılacak

2022 OCAK/ASDASDASDASD.JPG

Çankırı Valiliği ve Türkiye Hava Sporları Federasyonu onayıyla Çankırı Bayramören Yamaç Paraşütü ve Festivali düzenleniyor.

2 Temmuz 2022 Cumartesi günü Sülüklü Mesire Alanında saat 14.00’de başlayacak olan festival serbest zaman etkinlikleri, müzik dinletisi ve ikramlarla beraber Açık Hava Sineması Etkinliği devamında Sami Yalçın Konseri ile devam edecektir. 3 Temmuz Pazar günü aynı toplanma alanında ve saatte Çankırı Oğuz Boyları Yaren Ekibi Gösterisi, Seda Kara konseri, Ömer Faruk Bostan Konseri yapılacak.

Yamaç Paraşütü Yarışma Uçuşları 4-5-6 Temmuz’da saat 12.00’de başlayacak. Rüzgârın yönüne göre Kuzey Kalkış Alanı, Akseki-Aluç Kalkış alanı veya Sarıkamış Kalkış alanından başlayacak.

7 Temmuz Perşembe günü Bayramören Meydanı’nda (Belediye Önü) saat 12.00’de Yamaç Paraşütü Final Yarışı yapılacak. 19.00’de başlayan Ödül Töreni ardından müzik dinletisi ve ikramlarla festival sonlanacak.  Yamaç Paraşütü Yarışmasına, Almanya, Amerika, Ukrayna, İran, Hindistan ve Türkiye’den toplam 40 yarışmacı katılım saylayacak.

Daha önce düzenlenen Yamaç Paraşütü Yarışmasında 17.07.2010’da David Selçuk, 232,4 km ile ilk Türk Yamaç Paraşütü Açık Hava rekorunu kırmıştı.

Bayramören Kaymakamı Tuncay Karataş, yaptığı açıklamada, “Bu sene 2022 yılında 7 yıl aradan sonra yeniden Bayramören Yamaç Paraşütü Yarışması ve Festivali yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk yamaç Paraşütü Yarışması ve Festivali 2008 yılında yapıldı. 2015 yılına kadar 7 yarışma 1 festival olmak üzere toplamda 8 etkinlik yamaç paraşütü alanında ilçemizde yapılmıştır. İnşallah 9. Etkinliğimizi 2022 yılında bu yıl düzenliyoruz. 7 yıl aradan sonra ilk kez düzenleniyor bu festival ve yarışmamız. 2022 yılında da tekrar sizlerle olmanın, tekrar bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu seneki yamaç paraşütünde toplamda 103 sporcumuz kayıt yaptırdı. İnşallah 40 sporcumuzun katılmasını bekliyoruz. Bu 40 sporcumuzdan 5 kişi yurt dışından katılacak. Almanya, Amerika, Ukrayna, İran ve Hindistan olmak üzere toplamda 5 yarışmacımızı yurt dışından bekliyoruz. Yamaç paraşütü 2 Temmuz’da başlayacak, 7 Temmuz’da bitecek. Toplamda 6 gün boyunca yamaç paraşütü uçuşlarımız yapılacak. Festival kısmı ise 2 Temmuz’da ve 3 Temmuz’da yapılacak. Bu festivale tüm halkımız davetlidir.” dedi.

Kaymakam Tuncay Karataş yamaç paraşütünün önemini vurgulayarak, “Dünyadaki sayılı yerlerden bir tanesi Bayramören. İnşallah bu sene ‘XC Open Mesafe Yarışması’nı yapıyoruz ama inanıyorum ki gelecek yıllarda Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun, uluslararası federasyonların ve Çankırı Valiliğimizin de onayıyla Türkiye şampiyonası ve dünya şampiyonasını yeniden ilçemizde yapmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Bayramören Belediye Başkanı Halil Muratoğlu da şunları kaydetti: “Paraşüt yarışmalarımızı bu yıl tekrardan yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bu etkinliğimizin ilçemiz esnafına ve ilçemize çok büyük katkılar sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu etkinliği bundan sonraki yıllarda da sürdürülebilirliğini sağlamak için gerekli çalışmaları da yapmaya devam edeceğiz hepinize teşekkür ediyorum.”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak ise, “Çankırı ilimizin coğrafya olarak çok güzel özellikleri var. Bizim bunları çeşitli vesilelerle dünyaya duyurmamız gerekiyor. Aslında burada yapmış olduğumuz yamaç paraşütü etkinliğimizin bir yönü bir boyutu da belki küçük kalmış Bayramören ilçemiz bu coğrafi güzellikleriyle tanıtıldığında dünyaya gösterildiğinde aslında buranında çok büyük güzellikleri olduğu dünyaya yansıtılmış olacak.” şeklinde konuştu.

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Çankırı İl Temsilcisi Ali Demir de yarışmayla ilgili bilgiler vererek, yarışmanın gerçekleştirilmesi konusunda mutluluğunu dile getirdi.

Bayramören XC Open Yarışmasında Kullanılacak Takeoff Bilgileri:

Kuzey Take off: Kuzey Takeoff (Bayramören vadisinin güneyinde yer almasına karşın kuzey rüzgârlarına kalkış yapıldığı için Kuzey Take off olarak adlandırılır.)

Güney1 Take Off Akseki-Aluç: Akseki köyü Aluç Mahallesi güney rüzgârlarında kalkış sağlayan bir Take Offdur. 1300 metre irtifası vardır ve Bayramörenden 13,6 km köy yolu ile ulaşılabilmektedir.

Güney2 Take Off Sarıkaya: Yeni keşfedilen bir take off olan Sarıkaya, 1700 metre irtifası ile kuzey kalkış pisti ile aynı irtifadadır. Onlarca paraşütün aynı anda kalkabileceği çok geniş bir alanı sahiptir. Geniş alana sahip olması ayrıca güvenlik veya bir nedenle acil iniş yapması gereken sporcuların top landing yapabilme imkânı sunmaktadır.

Yarışma Günleri Ve Planı

02 Temmuz 2022 Cumartesi (Kayıt ve Antrenman Günü)

08.00 - 22.00: Kayıt ve GPS Yüklemesi

10.00: Kalkışa Ulaşım

12.30 - 17.00: Eğitim Uçuşları

19.30 - 20.00: Güvenlik Brifingi

03 Temmuz 2022 Pazar (Yarışma 1. Günü)