13 08 2020

Atatürk’ü resmettiler

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Çankırı Kalesi’nde yerden 100 metre yükseklikte bulunan cam seyir terasında Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü resmetti.

06082019/22cankırı8.jpg

Çankırı Kalesi’nde bulunan cam seyir terasında 20 öğrenci yaklaşık 2 saatlik bir çalışmanın ardından Atatürk’ün karakalem ve portesini yaptı.

Etkinlikle ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Emre Şen, Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere şehit düşen ve tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Geçen yıl da yerin 150 metre altında bulunan Tuz Mağarası’nda 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladıklarını söyleyen Şen, “Geçen yıl Çankırı'da yerin 150 metre altındaki Tuz Mağarası'nda desen dersi yaptık. Bu yıl öğretmenler gününü kutlamak, Çankırı'yı tanıtmak ve okul dışı etkinlik yapmak için tarihi Çankırı Kalesi’nde bulunan cam seyir terasını tercih ettik. Öğrencilerimizle birlikte burada çalışmamızı yaptık." diye konuştu

Şen, yerden 100 metre yükseklikte bulunan cam seyir terasında böyle bir etkinlik yapmanın heyecan verici olduğunu belirterek, “Adrenalin yükseldiği korkuların yenildiği heyecan dolu bir çalışma oldu. Öğrenmek isteyen içi vatan sevgisi ile dolu olan öğrencilerime özverili davranışları için teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü 2. Sınıf Ahmet İbiş de, “Çankırı Kalesi’nde Mustafa Kemal Atatürk konusunda etüt çalışması yapıyoruz. Yerden 100 metre yüksekteyiz ama ben zorlanmadım. Aksine bu heyecan daha da güzellik kattı. Böyle bir çalışma yaptığımız için gururluyuz. Konuyu hocamızdan duyunca direk katılmak istedik. 

Resim bölümü öğrencilerinden Duygu Arslan da şunları söyledi: “Başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Geçen sene ‘Hababam Sınıfı’ filminden esinlenerek yerin 150 metre altında bulunan Tuz Mağarası’nda desen dersi işlemiştik. Bu yıl da yerden 100 metre yüksekteyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ü resmetmemiz gurur verici bir durum ve heyecanlı bir durum. Yerden yüksekte bulunmak çok heyecanlı ve çok da mutluyum.”

Atatürk’ü resmeden öğrenciler, etkinlik sonunda resimleriyle birlikte cam seyir terasında hatıra fotoğrafı çektirdi.