30 11 2020

Atatürk Bulvarı'nda sigara içmek yasaklandı

Çankırı’da sigara yasağı ile 65 yaş üzerindekilere sokak kısıtlaması

AĞUSTOS 2020/gzt siteeee.jpg

ÇANKIRI’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üzerindekilere sokağa çıkma kısıtlaması getirilirken, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Atatürk Bulvarı’nda sigara içilmesi yasaklandı.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kent genelinde koronavirüs vakalarındaki artışın devam ettiğini söyledi.

Vali Ayaz, kentte uygulanacak kısıtlamalardan bahsederek, “Koronavirüs artışına karşın bakanlığımızın yayınlamış olduğu ilave kısıtlamalarda geldi. Buna valiler olarak bizde hıfzıssıhha kurulu kararımızı aldık. Çankırı’da pazar yerlerinde zaten sigara içilmesini yasaklamıştık. Bundan sonra Atatürk Bulvarı’nda yine otobüs duraklarında, pazar yerlerinde ve vatandaşlarımızın kalabalık olarak bulunduğu yerlerde sigara içilmesi tamamen yasaklandı. Yine 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın sadece saat 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkabilecekler. Bu saatler dışında dışarı çıkmaları da yasaklandı.” dedi.

Vatandaşlara uyarılarda da bulunan Ayaz, şöyle devam etti: “Gençler büyüklerimizi hasta etmeye devam ediyor. Hala 65 yaş üzeri hasta sayımız ciddi manada her geçen gün artıyor. Şimdi kış geliyor, açık hava avantajımızı giderek kaybediyoruz. Vatandaşlarımızdan lütfen daha az sosyalleşme, daha az seyahat, daha az hareket etmelerini istiyoruz.  İşin sonu kötü bitiyor. En son 159 olarak açıklamıştım vefat sayısını ama bu sayıya yeni vatandaşlarımızda maalesef eklendi. Koronavirüs her gün sevdiklerimizi bizden almaya devam ediyor. Onun için biraz daha tedbirli olacağız, biraz daha sabredeceğiz.

Aşı çalışmalarında malum umut verici çalışmalar var. İnşallah birkaç ay içerisinde aşıların geleceğini ve salgında önemli bir ilerleme sağlanacağını ümit ediyoruz. Ama bu süreç içerisinde vatandaşlarımızdan istediğimiz maksimum dikkat maksimum tedbir.”