23 09 2021

Ahi Yaran Derneği Başkanı Necati Taş’ın Ahilik Haftası Mesajı 

KASIM 2020/resim.jpg

Ahi Yaran Meclisi Gençlik Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı  Necati Taş, Ahilik Haftası dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

 

Taş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Anadolu coğrafyasının dış güçlerle mücadele ettiği dönemde Türk insanını ayakta tutmayı başarmış ve Anadolu coğrafyasının hem Türk, hem de Müslüman olarak kalmasını sağlamış, milletimizin ve devletimizin hakim olduğu topraklardaki en büyük sivil toplum örgütü Ahilik teşkilatıdır.  

Büyük insan Ahi Evran’ın önderliğinde 13. Yüzyılda vücut bulan Ahilik anlayışının temeli güzel ahlak, dayanışma ve kardeşliktir. İnsan merkezli bir yönetim anlayışı ile bireylerin mutluluğu, toplumun huzur ve düzenini sağlamıştır. Yönetim organlarını demokratik yollarla seçimle işbaşına getiren Ahiler, üyelerinin şeffaflık ilkelerine göre hareket etmelerine öncülük etmiştir.  

Ahilik kültürümüzü etkin olduğu zaman diliminde uygulanan kural ve gereksinimleri çerçevesinde değerlendirip tarihimizin derinliklerine terk etmek yerine, müspet değerlerinden faydalanarak yeniden yaşanabilir, uygulanabilir ve sürdürülebilir çağdaş bir model olarak hayatımıza geçirmemiz gerekmektedir.   

 Ahilik çevresinde oluşan kültürel değerler Çankırı'mızda yaren meclislerinde yaşamaya, hayat bulmaya devam etmektedir. Ortak üretim, mesleki eğitim, kalite ve standardizasyon konularındaki ihtiyaçlarımızı ahilik, Yaran değerlerimiz olan cömertlik, doğruluk, samimiyet, dayanışma ruhu ve fedakârlık ilkeleri ile ilmin ve aklın öncülüğünde yeniden yorumlayarak tüm insanlığın hizmetine sunmalıyız.   

Yaran; Ahiliğin bir uzantısı olarak kardeşlik fikrini eyleme dönüştürmüştür. Güzel ahlakı, dayanışmayı, sanat, ticaret ve ekonomi de kalite ve yüksek standardı esas almıştır. ‘Pabucu dama atılmak’ deyimiyle kaliteli üretimi, ‘Ben siftah yaptım. Komşum daha siftah yapmadı’ diyerek dayanışmanın en güzel örneklerini sergileyen Yarenler, her zaman hesap verebilir, olmuşlardır. 

Tüm esnaflarımızın,  Yaranlarımızın Ahilik Haftası kutlu olsun.  Dünden bugüne Ahiliğe ve yarana emeği geçen büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”