16 06 2021

Acılı anne konuştu

Ankara’nın Çubuk ilçesinde önceki gün 17 yaşındaki kızı Şeyma Yıldız’ı öldüren baba Harun Yıldız’ın eşi Emine Yıldız, eşinin panik atak hastası olduğunu, son zamanlarda ilacını almadığı için yaptığı olayın farkında bile olmadığını söyledi. Emine Yıldız, “Benim içim acıyla dolu. En kıymetlim, yavrum gitti. Benim canım dediğim, canımı aldı. Benim eşim kötü bir insan değil, ona katil demeyin. Hastaydı, ilaçlarını almadığı için böyle bir olay oldu.” dedi.

06082019/site5.jpg

Ankara’da babası tarafından öldürülen, memleketi Çankırı’nın Orta İlçesi Yaylakent beldesine bağlı Kayılar mahallesinde toprağa verilen lise öğrencisi Şeyma Yıldız’ın ailesi, memleketlerindeki evlerinde taziyeleri kabul ediyor. Acılı aile, işi gereği sürekli şehir dışına çıkan baba Harun Yıldız’ın panik atak hastası olduğunu, son zamanlarda ilaçlarını kullanmadığını söyledi.

Şeyma Yıldız’ın annesi Emine Yıldız, “Benim içim acıyla dolu. Benim en kıymetlim, yavrum gitti. Benim canım dediğim, canımı aldı. Benim eşim böyle bir adam değil, kötü bir adam değil. 28 senelik hayat arkadaşım. Yavrularımıza da bana da kıymaz. Bize bir gün bile sesini yükseltmedi. Onun kızı çok kıymetliydi. Benim çocuğumda, kocamda çok temiz insandı. Eşim, 16 senedir panik atak hastasıydı. Dışarda ilaçlarını almıyormuş. 3-4 gün olmuştu geleli, bir sıkıntısı vardı sordum, ‘Neyin var?’ diye, ‘benim derdimi bilme’ dedi. Ben şeker hastasıyım, benim şekerim çıkar diye bana bir şey demezdi. ‘Sen canını sıkma’ derdi bana. O gün kahvaltı hazırladım, kahvaltı yaptık. O gün doktora gitmesini söyledim. ‘Oğlum İlhami’ye söyleyelim de sana randevu alsın’ dedim. ‘İlhami’ye söyleme, üzülmesinler’ dedi. ‘Panik atak beni bunaltıyor, bu ara sabahlara kadar uyutamıyor’ dedi. Eşimi kimse kötü bilmesin. Benim kocan dışardaki köpeği görse alır eve gelirdi ‘bu yaralı yemek verelim buna’ derdi. Kimseye kızmazdı, kendi yavrusuna mı kıyacak o? Benim komsularım bize gelirdi, eşim kötü olsaydı kim gelirdi bize?” dedi.

 Acılı anne, eşi Harun Yıldız’ın kötü olarak bilinmemesini isteyerek şunları söyledi:

Benim kocamı kötü bilmeyin. Cani baba, cani koca demeyin. Benim yavrumun canını aldı. Kötü biri olsa eşim, ‘Kötü bir adam çeksin ne hali varsa görsün’ derdim ama değil, kötü biri değil. Cezaevinde kimse ona katil demesin. Benim yavrumu öldürdü ama katil değil o, iyileşsin gelsin. Ben kıyamam eşime, benim kocam hastaydı. Kızına ‘çiçeğim, benim prensesim, kızım bir tane derdi. Yavrularının hiçbirine kıyamazdı.

Benim canımı aldı ama kötü biri değildi. Evin içinde uyuyamayınca evin ışığını yakmazdı ‘sen ışıkta  uyuyamıyorsun’ diye. Ama napayım, kaderim buymuş Allah’tan geldi. Sizde anneyseniz bilirsiniz. Evladını toprağa veren anne ertesi gün, öldüren kocasına böyle bir şey demez. Ama benim kocam kötü biri değil. Bunu bilin. Benim kocamı eleştireceğinize, ‘Allah belasını versin’ yerine ‘Allah seni derdinden kurtarsın’ deyin,  Evladımın katili değil, öldürdü ama katil olacak biri değil. Kendi yapmadı hastalığı yaptırdı.”

Şeyma Yıldız’ın büyük abisi İlhami Yıldız da sosyal medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, babasının cinayet işlemediğini, hastalığından dolayı böyle bir olayın yaşandığını söyledi. 

İlhami Yıldız, yaşanan olayla ilgili gerçek bilgileri paylaşmak istediklerini belirterek, “Sosyal medyada bu olayla ilgili herkes bir şey diyor, ‘kadın cinayeti’ diyorlar. Böyle bir algı var. Bizimkisi öyle değil. Bizim iki acımız var. Bide bu şekilde haberler görünce üzülüyoruz. Olay aydınlansın, doğrusu bilinsin istedik. Benim babam çocuklarına çok şefkatli biriydi. Hiçbirimize öf bile demedi babam. Babam gurbete gider, gitmeden Şeyma’nın yanına yatar, yarım saat sonra işine giderdi. Bende dahil babamla konuşurduk, Şeyma’yla çok konuşurdu birbirilerine çok düşkündü. Babamın 15 yıldan fazladır panik atak rahatsızlığı vardı. Biz önce Orta ilçesinde oturuyorduk o zamanlar ilaçlarını kullanıyordu. Birkaç yıldır Çubuktayız. Son zamanlarda ilaçlarını kullanmıyordu. Panik atak ilerlemiş. Geçen haftada bir video izlemiş. Oradaki kızı Şeyma’ya benzetmiş. Kafasında kurmuş bir şeyler. Kimseye bir şeyler demedi. Olaydan birkaç gün önce geldi yüzü kapkaraydı. ‘Noldu’  dedik. ‘Biraz mal indirdim, yoruldum belim ağrıyor, ondandır’ dedi. Bu olayı bilinçli olarak yapacak biri değil. Kendi yavrularına değil düşmanına bile kıyamaz. Köyümüzde herkese sorun 1 kişi kötü demez babama.”  diye konuştu.

Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kafasında bir şeyler kurmuş, anlatmadı bizlere. Hastalığı artık şizofreniye çevirmeye başlamış. Karakoldaki ilk ifadeleri de onu gösteriyor. Ne yaptığını ne söylediğini bilemiyor. Şeyma’ya yaptığının bir gün sonra farkına varmış. Çocuklarına öf bile diyecek bir adam değil. Kadın cinayeti değil, benim babam hasta.  Sosyal medyada haberlerde yanlış şeyler çıkıyor. Kadın cinayeti değil.

Panik atak ilaçları vardı. Önceden kullanıyordu ama çoğu zaman gurbette, Çubuk’ta da çok durmuyor 1-2 hafta duruyor sonra şehir dışına gidiyordu. İlaçlarını da uzun zamandır kullanmıyordu. Hastalığı ilerlemiş. İlaçlarını kullanmadığının farkına varamadık.  Uzun zamandır kullanmamış ilaçlarını. Bu işi yapan benim babam değil, böyle bir şey yapacak bir adam değil benim babam.

Şeyma’yı okuldan hep babam alırdı. Servis yoktu ya dolmuşla gelir ya da babam alırdı. O günlerde sürekli babam alıyordu okuldan. Birazda kafa gitmiş evin içinde sabahlara kadar uyumuyordu. Sorduk ne oldu diye bir şey demezdi. Bizle bir şakalaşırdı Şeyma’yla 5 şakalaşırdı. Beni günde 1 kere arıyorsa Şeyma’yı 10 kere arardı, ‘ne yapıyorsun, nasılsın’ diye. Çok üstüne düşerdi çok üstüne titrerdi. Şeyma’nın bir erkek arkadaşı olduğunu Şeyma önceden babama söylemiş. ‘Tamam kızım getir tanışalım’ demiş. Sonra Şeyma, ayrıldığını da söylemiş, babam da ‘olur kızım’ demiş. Şakasına ‘getirecektin tanışacaktık’ falan demiş. Her şey çok normaldi. İşten geldiği için yorgun olduğunu düşündük, panik atağın böyle bir şey olacağını bilemedik.

Benim babamın hastalığından dolayı olan bir olay bu. Kadın cinayeti kesinlikle değil. Sosyal medyada insanlar üzülüyor ama bizim iki acımız var birde bu eklenmesin. Psikopatların öldürdüğü gibi kadın cinayeti değil. Benim babam kızına değil, sokaktaki hayvana bir şey yapacak biri değildir. Hani bana bile yapsa anlarım ama kızı Şeyma’ya imkansız. Bilinçli bir şekilde yapacağı bir hareket değil, sadece bilinci yerinde olmadığından, kendinde olmadığından dolayı oldu.”

Haber:Ramazan SARICI

(Anne Emine Yıldız- İlhami Yıldız)