06 07 2022

5 yakını koronavirüsten vefat eden Şahin’den aşı çağrısı

galeri/siteeee_2.jpg

Çankırı’da yaşayan Oğuzhan Şahin (29) annesini, dedesini, teyzesini, halasını ve amcasını koronavirüsten kaybetti. 5 yakını aşı olmadan vefat eden Şahin, 2 doz aşısını yaptırdı ve sırası gelen herkese aşı olma çağrısında bulundu.

 

Çankırı’da restoran işleten Oğuzhan Şahin, geçen yıl Kurban Bayramında halası Meryem Şahin’i (73) koronavirüsten dolayı kaybetti. Aradan 1 ay geçtikten sonra amcası Seyit Şahin’i de (65) koronavirüsten kaybeden Şahin’in, geçen mart ayında dedesi Muzaffer Topuz (80) koronavirüse yakalandı. Dede Muzaffer Topuz da 3 gün kaldığı ve tedavi gördüğü hastanede 30 Martta koronavirüsten dolayı yaşam mücadelesini kaybetti.

Dedesinin vefatından 4 gün sonra, 4 Nisan 2021’de koronavirüs tedavisi gören annesi Satı Şahin’i (51) kaybederek şok yaşayan Şahin, 21 Nisan’da ise yine koronavirüs tedavisi gören teyzesi Nuray Gün’ü (50) kaybetmenin üzüntüsünü yaşadı.

Yakınlarının vefatı üzerine zor günler geçirdiğini aktaran Şahin, hayatlarını kaybeden yakınları için çok büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Maske, mesafe ve temizlik kurallarını da hatırlatan Şahin, işletmesinin de bu kurallara her zaman dikkat ettiğini söyledi.

Şahin, yakınlarının aşı olmadan vefat ettiklerini belirterek, “Yakınlarıma aşı çıkmamıştı. Aşı sıraları gelmemişti. Onlara nasip olmadı, aşı olamadılar. Bize nasip oldu, biz aşı olduk. Ben 2 doz aşımı da oldum. Aşı olunmasını tavsiye ediyorum. Aşının büyük etkileri, faydaları var. Bu ara vakalarda artış var. Aşı vurulmayanlar vaka artışlarına daha çok etki ediyor. Ölümler daha çok oluyor. Aşı vurulanlarda oransal bazda daha az hastalığa yakalanması, hastalıkla mücadelesi daha az oluyor.” dedi.   

Aşıya güvendiğini aktaran Şahin, “Aşı vurulduktan sonra kendimi daha güvende hissediyorum. Ben 1 hafta önce 2. doz aşımı da oldum. İnşallah 3’üncü doz aşımı da sıram geldiğinde vurulacağım. Herhangi bir tedirginlik duymuyorum. Devletime güveniyorum.” diye konuştu.

YAKINLARI AŞI OLMAYI İSTEMİŞTİ

Vefat eden yakınlarının aşı olmayı arzu ettiklerini ancak olamadıklarını vurgulayan Şahin, “Amcam, annem, dedem, teyzem ve halamın hastalığa yakalanmadan önce dedikleri bir şey vardı. ‘Bu hastalık bize bulaşacaksa, keşke aşı olduktan sonra bulaşsa, daha hafif atlatırız.’ Gibi telkinleri vardı. Nasip olmadı. Bize nasip oldu. Biz aşı ile daha güçlü olacağız. Aşısı gelenler aşı olsunlar. Hem toplum sağlığı açısından hem de bu virüsün yayılması ve verdiği zararlar açısından aşı olmayı tavsiye ediyorum. Bugünleri atlatacağız millet olarak.” ifadelerini kullandı.

Şahin, yakın ailesi dışında çevresinden de tanıdıklarının koronavirüsten dolayı vefat ettiğini aktararak, “Ailemizin dışında komşularımız, arkadaşlarımızın anneleri, yakınları, annemden 3-4 gün önce kapı komşumuz vefat etti. Dolayısıyla sırası gelenin aşı olmasını tavsiye ediyorum.”

Ailesinin hastane sürecinden bahseden Şahin, şunları söyledi: “Ailem, hastalık süreci belli olduğunda hastanede geçirdiler. Hastaneden çıkamadılar. Entübe, yoğun bakım oldu. İyileşir diye umut ediyorduk ama nasip olmadı. O hastane günlerini yaşayan bide ailesi olarak biz biliyoruz. Kötü haber aldıkça yıkılıyoruz. Böyle vakalar olmasın istiyoruz. Hastalık daha da artmasın istiyoruz.”

Haber: Ramazan SARICI