27 10 2020

3758 öğrenci ders başı yaptı

Eğitimde yeni normalde öğrenciler ders başı yaptı

AĞUSTOS 2020/IMG_5258.JPG

Türkiye genelinde okullarda yüz yüze eğitim ana sınıfları ve birinci sınıflarda başladı. Çankırı’da da gerekli tedbirler alınarak ilk ders dün itibariyle işlendi. Vali Abdullah Ayaz, Şehit Hilmi Bıyıklı İlkokulu’nda anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerini ziyaret ederek, öğrencilere kitaplarını ve hediyelerini verdi.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle sınıf öğrencilerinin bir kısmı dün bir kısmı da bugün yüz yüze eğitim alacak. Diğer günlerde ise normale dönesiye kadar uzaktan eğitim ile 2020-2021 eğitim öğretim sezonu devam edecek. Okul girişlerinde ve belirli yerlerde dezenfektan ürünlerinin olduğu görülürken, sınıf içinde öğrenciler sosyal mesafeye uyarak derslerini işledi.

Vali Ayaz, öğrencilerle tek tek ilgilenerek yeni yılın herkese hayırlı olmasını diledi. Öğrencilerle sohbet eden Vali Ayaz, onlara kitaplarını ve hediyelerini verdi.

Okul ziyareti sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Ayaz, kent genelinde 2 bin 150 birinci sınıf, 1608 de anasınıfı öğrencisi olmak üzere toplam 3758 öğrencinin okula başladığını söyledi.

Ayaz, koronavirüs pandemisi nedeniyle gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirterek, “Gereken tüm tedbirler devletimiz tarafından ve arkadaşlarımızca alındı. Sınıf mevcutların ona göre ayarlandı. Şu an birinci sınıf ve ana sınıfları için birazcık ısınma haftası olacak. İnşallah önümüzdeki süreçte vaka sayılarındaki düşüşle birlikte normal eğitime düşmeyi hedefliyoruz. Tabi hiçbirimiz herhalde ilköğretimin başladığı bir gün okulları böyle görmeyi istemezdik. Hem biz hem arkadaşlarımız hem de okullarımız buruk bir şekilde eğitim öğretim yılına merhaba dediler ama önce sağlık. Gereken tüm önlemler alındı, gereken mesafe kuralları, hijyen kurallarına uyularak eğitim öğretime başlamış bulunmaktayız. Vatandaşlarımızdan isteğimiz kurallara, tedbirlere uymaları. İnşallah vaka sayılarında göreceğimiz düşüşle beraber daha güzel günlerde tam kapasiteyle eğitim öğretime devam etmeyi hedefliyor ve istiyoruz.” dedi.

Gazetecilerin, “Okulların açılmasıyla birlikte kent genelinde hareketli insan sayısında artış yaşanması, koronavirüs tedbirlerine uyumda bir sorun oluşturur mu?” şeklindeki soruya yanıt veren Ayaz, “Bugün birinci sınıflarda sınıf mevcudunun yarısı geldi. Yarın diğer yarısı gelecek. Mümkün olduğunca bölerek, kalabalığı engelleyerek hareket ettirmeye çalıştık. Bir taraftan da malum hayatın devamını sağlamaya çalışıyoruz. Eğitim öğretimde bir yerden başlamak durumundayız. Birinci sınıflarında e öğrenme gibi ihtimalleri yok. Ama velilerimiz dikkat ederlerse, arkadaşlarımız zaten dikkat ediyorlar. Bu sürecin bir zarar vereceğini düşünmüyorum. İnşallah rahat bir şekilde atlatırız.” şeklinde konuştu.

Okul ziyaretinde Vali Ayaz’a Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, müdür yardımcısı Arif Kırkpınar ve okul idarecileri eşlik etti.