12 04 2021

3 bin liradan 300 bin liralık sermayeye

2021 subat/site1.jpg

Çankırı’da yaşayan 26 yıllık esnaf Hatice Kesikoğlu, 3 bin lira ile başladığı çeyiz dikimi işinde yaklaşık 300 bin liralık sermayeye ulaştı. Yanında bir kadın da istihdam eden Kesikoğlu, işletmesini büyütmesindeki en büyük etkenin 2009 yılında tanıştığı mikrokredi olduğunu söyledi.

26 yıl önce bir dikiş makinesi ile çalışmaya başlayan Kesikoğlu, “26 yıldır Çankırı’da başarılı bir şekilde esnaflığımı sürdürmekteyim. İlk olarak evlenmeden önce babama ufak bir makine aldırdım. Ufak bir makineyle başladım, 2 yıl kursa gittim. Daha sonra iş yerimi, evlendikten sonra açtım. Ve hızlı bir şekilde büyümeye başladım. Etraftan işimle ilgili takdirler, teşekkürler, memnuniyet duydukça kendimi başarılı bir şekilde geliştirmeye başladım ve daha çok çalışmaya başladım. Para kazanmaya başladıktan sonra aileme destek olmaya başladım, çocuklarımı okuttum. Bu işimle ben buralara tırnağımla kazıya kazıya geldim diyebilirim.” dedi.

İşe ilk nasıl başladığını anlatan Kesikoğlu, “Maddi durumum çok iyi değildi, birikmişim de yoktu. Ufak bir makine ile eşimin dükkanında bir köşede bu işi yapmaya başladım. O elektrik işi yapıyordu ben çeyiz işi yapıyordum.  Bir dükkanı ikimiz kullanmaya başladık o şekilde büyümeye başladım.  Ve ben işimi büyüttüm, eşimin yanından ayrıldım başka iş yerine geçtim.” dedi.

Kesikoğlu, kadınların çalışma hayatına girmesini isteyerek, “Çalışan kadınları ben çok seviyorum. Kendi ayakları üzerinde duran kadınları çok seviyorum. Zaman geliyor bazen kötü gün oluyor, kötü günler yaşanabiliyor. Hanımlar dimdik ayakta dursun, evde boş oturmasınlar, çalışsınlar ve ekonomik özgürlükleri olsun. Bayanlarla çalışıyorum, bayanlarla çalışmak çok güzel en azından onlara kazandırıyorum. Onlarda kazanıyor. Ben de kazanıyorum. Onlardan da Allah razı olsun diyorum. Çünkü çalışan kadınlarımız üreten kadınlarımızdır. Ailelerine de katkıda bulunuyorlar.” diye konuştu.

Bugün 300 bin liralık sermayeye sahip olduğunu aktaran Kesikoğlu, “3 bin lira gibi bir meblağ ile başladım. Makineyi taksitle aldım aylık 300 lira taksit ödüyordum ilk başladığım zaman ve şu anda 250-300 bin lira gibi malzemeye sahibim. Dükkanda makinam, malzemem 300 bin lira gibi bir sermayem var. Çankırı’da iş yeri olarak tekim. Benden başka dükkan, iş yeri olarak çeyiz yapan yok. Çankırı’da ne kadar genç kızımız varsa bunların çeyizlik ihtiyaçlarını ben burada karşılıyorum. Üretim yapıyorum. Onlar bana dantellerini, evlerinde bulunan eski eşyalarını getiriyorlar ben yeniliyorum. Yeni hale getiriyorum ve o şekilde kullanılır halde çeyizlik yapıyorum. Bütün nevresimden tutun A’dan Z’ye bir evde kullanılacak çeyizlik eşyaların hemen hemen hepsi var ve bu bizim elimizden geçiyor.” dedi.

Kesikoğlu, mikrokredi ile işletmesini daha da büyüttüğünü belirterek, şöyle devam etti: “Mikrokrediye ben 2009 yılında başladım ve mikro kredi ile işimi gerçekten büyüttüm. Mikro krediden Allah razı olsun. Bu iş yerimi onların kredileriyle ayakta tutmaya çalışıyorum. Hele pandemide benim için çok büyük bir ilaç oldu. Mikrokredi olmasaydı gerçekten zor durumda olurduk. Çünkü şöyle bir şey, sicilinizde sıkıntı varsa bankadan kredi çekemiyorsanız bile mikro kredi her zaman yanınızda.”

Mikrokredi Çankırı Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu da Çankırı’da 350 aktif üyelerinin bulunduğunu ifade ederek, “Şu anda 350 aktif üyeye sahibiz Çankırı ve ilçelerinde. Ilgaz ve Şabanözü ilçelerinde de hizmet veriyoruz. 5 tür kredi çeşidi ile Çankırı’da ki kadın girişimcilerimize destekte bulunuyoruz. Tabi bunu haftalık taksitle geri alıp bu döngüyü bu şekilde devam ettiriyoruz. Özellikle pandemi döneminde her zamanki gibi kadınlarımızın yanında olmaya devam ettik. Hatta desteklerimizi artırdık. Bunlara kredi çeşidi ekleyerek, limitleri yükselterek, ödeme planını biraz daha esnek tutarak devam ediyoruz. Kadınlarımız kredinin yanında aynı zamanda bir evde bulunması gereken bütün ürünleri bizden haftalık taksitle satın alabiliyor. Yani hem kredi ile üretim yapıp eve kazanç sağlıyor hem de evin eksikliklerini bu şekilde temin edebiliyorlar.” şeklinde konuştu.

Keloğlanoğlu, kadınları iş hayatında olmasından dolayı mutlu olduğunu dile getirerek, “Kadın girişimcileri gördükçe daha çok mutlu oluyorum. Bu beni işimde daha çok motive ediyor. Amacım daha geniş araştırmalar yaparak, daha çok kadını üretime, istihdama eklemek. Kadın girişimcilerimizden ricam bize internet yoluyla yada bire bir gelip ofisimize başvuru yoluyla bilgi almaları. Kadın girişimcilerimizden de ekstra rica ettiğim nokta, daha çok kadına mikrokrediyi anlatarak bizimle beraber bu sevince, bu mutluluğa ortak olmalarını istiyorum.” dedi.

Keloğlanoğlu sadece kadın girişimcilere kredi sağladıklarını aktararak, “Aile işletmelerine sahip yerlerde erkekler anneleri yada eşleri, kız kardeşleri üzerinden bizden kredi kullanabiliyorlar. Hizmetimiz sadece kadınlara yönelik.” dedi.

(Dilan Keloğlanoğlu)