07 12 2021

24 Kasım Öğretmenler Günü

2021 subat/ahmet hoca.jpg

 

İnsan, değer verdiği ve saygı duyduğu şeyleri korur, yerine getirir. Allah (c.c.) tarafından insana verilen ve saygı gösterilip elinden geldiğince mükemmel bir şekilde gereğini ifa etmesi buyurulan en değerli nimetlerinden birisi de ilimdir, ya da yalın haliyle bilgidir. İlme ve alime değer verme, bir anlamda vefadır. Çünkü ilim mutlak bir değerdir ve Allah’ın üç asli sıfatından biridir.

İslâm düşüncesine göre ilke olarak bilgi mutlak bir değer olduğu için, Kur’an-ı Kerim’den başlayarak İslâmi kaynaklarda imkân ve şartlara göre olabildiğince bilgili olmamız istenmiştir. Bu görevi yapanlar da ( muallimler) öğretmenlerdir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) de şöyle diyor: “İnsanlara iyiliği öğretirken kendini unutan alim, çevresini aydınlatırken kendini yakıp tüketen kandile benzer.”

Dinimizde ilme ve öğretmene bu kadar önem verildiği gerçeğinden hareketle, Türk millî eğitiminin temel ilkelerinde ifade edildiği üzere; geleceğimizin teminatı gençlerimizin, ilgi, istidat ve kabiliyetleri doğrultusunda yönelmeleri ve yetiştirilmesi son derece önemlidir. Bu nedenle, bütün mesleklerin anası olarak kabul ettiğimiz öğretmenlik mesleğine onların da kazandırılması  için “Öğretmen Okulları/Liseleri”nin yeniden açılması konusunun, bu Aralık ayında yapılması planlanan Millî Eğitim Şurasında her yönüyle ele alınıp değerlendirilerek  karar verilmesinin önemli olacağı düşüncesindeyim. Öğretmenlik, herkesin yapacağı sıradan bir meslek değildir. Bu kutsal meslek; sevgi, şefkat, merhamet, fedakârlık ve ideal işidir. O nedenle, 1982 Anayasamızın da eşitlik ilkesinden hareketle öğretmen olmak isteyen gençlerimizin temelden yetiştirilmesi, bu okulların açılmasına bağlıdır.

1848 yılında açılan “Öğretmen Okulları”,  o zamandan günümüze kadar  ülkemize çok sayıda Yönetici, politikacı, siyasetçi, yargıç, komutan, sanatçı, öğretmen vb. yetiştirmiş güzide okullardır. Atatürk’ün ifade ettiği gibi: “Öğretmenler ! yeni nesli sizler yetiştirecek ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Devletimizin bekası, milletimizin geleceği açısından bu okulların açılmasının ve “Öğretmenlik Meslek Kanunu”nun “Devlet Politikası” halinde çıkarılarak  mesleğin, toplumda yeniden saygın hale getirilmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum.

Yılda bir kez de olsa, bizlerin yetişmesinde emeği olan yaşayan öğretmenlerimizin unutulmaması,  aranması, hal ve hatırlarının sorulması ya da telefonla da olsa gönülleri alınmasının bir vefa olacağı düşüncesindeyim.  

Bu duygu ve düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularla kutluyor, ebediyete irtihal eden başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çalışan ve mesleğe yeni giren arkadaşlara da sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla  

  Ahmet  ÜNLÜ  Eğitimci-Yazar

Kaynak: Peygamberimiz ve Vefa Toplumu. DİB. Yayınları. Ankara- 2011