04 06 2020

215 kontenjana 2500 başvuru

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından finanse edilen Toplum Yararına Programlar kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarımızda, İl genelinde 8 ay boyunca görev yapmak üzere 215 kadın temizlik görevlisi dün noter huzurunda kura çekimi yapıldı. 215 kadın temizlik görevlisi için 2500’den fazla başvurunun yapıldığı öğrenildi.

06082019/IMG_6471.JPG

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar ile işgücü piyasasında iki yönlü olarak, istihdamında zorluk çekilen işsizlerin istihdam hayatında kalması, iş disiplininden uzak kalmaması ve geçici gelir desteği elde etmesi sağlamak, diğer yandan gereksinim duyulan alanlarda işgücü sağlanarak, toplumsal yarar elde edilmesi amacıyla, Çankırı genelindeki okullarda çalıştırılmak üzere 215 kadın temizlik görevlisi için noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen kura çekimine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) İl Müdürü Alim Çaycı, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kurum yetkilileri ile çok sayıda iş umudu bekleyen kadın katıldı.

İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından konuşma yapan İŞKUR İl Müdürü Alim Çaycı, “Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak ilimizde istihdamın korunması ve geliştirilmesi adına çeşitli programlar ile özel sektör işverenlerimiz kamu kurum ve kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız ile işbirliği içerisinde faaliyetlerimizi artırarak daha etkili ve verimli hale getirerek çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

İl Müdürü Çaycı, 2019 yılı içinde, müdürlüklerinin katkısıyla 3500 kişinin iş sahibi olduğunu aktararak, “İçinde bulunduğumuz yılda Temmuz ayına kadar kurumumuz aracılığı ile özel sektörde doğrudan işe başlayan yaklaşık 1500 kişi haricinde 2 bin kişi de uyguladığımız işbaşı eğitim programları ile istihdam hayatına ilk adımını attı ve işi iş başında öğrenerek meslek sahibi olma fırsatı buldu. Üniversite öğrencilerimize yönelik bu yıl ilk defa hayata geçirdiğimiz sosyal çalışma programları ile de 210 üniversite öğrencimiz yaz tatillerinde kamu kurumlarımız bünyesinde çalışma hayatı ile tanışmışlar ve gelir elde etmişlerdir.” şeklinde konuştu.

Çankırı genelindeki okullarda 215 kadın temizlik görevlisinin kura sonrasında belirleneceğini aktaran Çaycı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu programların hayata geçirilebilmesi adına sadece özel sektör işverenlerimize iş ve meslek danışmanlarımızca 1385 ziyaret gerçekleştirilmiş ve 14 bine yakın bireysel görüşme yapılmıştır. Toplum yararına programlar aracılığı ile ise içinde bulunduğumuz yılda bugüne kadar uyguladığımız toplamda 1753 kişiye ek olarak bugün ilimiz genelinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki okullarda görevlendirilmek üzere 215 kadın temizlik görevlimiz hepimizin şahitliğinde noter kurası ile belirlenecek. Hak kazanan adaylarımız da istihdam hayatına bu şekilde görev alma fırsatı kazanacaktır. 

Burada şu hususu hatırlatmak istiyorum. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturup, programa başvuru yapan tarih dikkate alınarak ulaşabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde dilen toplam kazancımızın asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını aşmadığı ve verilen beyanın gerçeğe aykırı olmasının tespiti tarihinden itibaren ihlal edilen süreler için alınacak ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri alınacak kabul ve taahhüt etmek süreyle programda görev alınabilecektir.”

OKUL UZAK DİYE YER DEĞİŞTİRMEK YOK

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk de yaşanan bazı sıkıntılardan bahsederek, “İlimiz genelinde 27 bin öğrenci 2500 personel ile hizmet veriyoruz. Sizlerin katılımlarıyla okullarımız devam edecek. Bakanlıklar arasında yapılan protokol gereğince toplum yararına çalışma kapsamında müracaatlarınızı yaptınız birazdan isimler belli olacak. Kurada ismi çıkanların il genelindeki okullarımızın hangisinde çalışacağı belli olacak.

Bizim en çok sıkıntı çektiğimiz konu sizlerin evlerine yakın olan bölgelerdeki okullarda çalışma isteğiniz. Değiştirmek istediğiniz okuldaki hanımefendi sizinle değiştirmek isterse bu mümkün olacak. Farklı yerlerdeki değişiklik talebi dikkate alınmayacaktır. Bu konuda bizi maruz görünüz şehrin çevresindeki okullara ulaşım nedeniyle kimse gitmek istememektedir.” dedi.

ÇOCUKLARIMIZ SİZİ ROL MODEL ALACAKTIR

Öztürk, okullardaki çocukların, temizlik görevlilerini rol model aldıklarını bu nedenle görev alacak kadınların dikkatli olması gerektiğini ifade ederek, “Kuradan çıkar bizimle çalışmaya başlarsanız sizleri bir anne olarak görüyor, çocuklarımızı sizlere emanet ettiğimizi hatırlatmak istiyorum. Okullardaki gayretlerinizi çocuklara yansıyan bölümleri ayrı değerlendiriyoruz. Bir rol model olduğunuzu öğrencilerimizin sizlerin davranışlarını aldıklarını unutmamanızı istirham ediyorum. Bu nedenle çalışma arkadaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun diyorum. İŞKUR müdürlüğümüze de desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından noter huzurunda kura çekimi yapıldı. Kura boyunca kadınlar meraklı gözlerle isimlerinin okunmasını bekledi. Kura yaklaşık 2500 kişinin başvurduğu kurada ismi çıkanlar büyük mutluluk yaşadı.