Zeka oyunları sona erdi (21/02/2020 18:39) Uzatmada kazandık: 1-0 (19/02/2020 18:39) Çakır'dan Dinç'e sert eleştiri (19/02/2020 12:20) Sağlık-Sen üyeleri buluştu (18/02/2020 09:32) Hasan’ın artık işi ve evi var (17/02/2020 18:14) Temsilcimizde keyifler yerinde (17/02/2020 14:05) AK Parti’den vefa programı (17/02/2020 09:09) Başkan Esen müjdeyi verdi (17/02/2020 09:03) KÜP projesine destek (14/02/2020 10:44) Yandım ve Veli, toprağa verildi (13/02/2020 18:50)
23 02 2020

200 bin ziyaretçi hedefi

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, kent merkezine 20 km mesafede, yerin 150 metre altında ve yaklaşık 5 bin yıldır üretimi devam eden tuz mağarasında, aylık 10 bin olan ziyaretçi sayısının 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Esen ayrıca, şehirdeki yapılaşma ile AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik'in açıklamalarına cevap verdi.

06082019/3.jpg

 

Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, tarihi Çivitcioğlu Medresesi’nde yerel ve ulusal basın mensuplarıyla buluşarak gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Esen, Çankırı turizminin lokomotifi olan tuz mağarası ile ilgili çalışmaların ilk etapta belediye imkanlarıyla başlayacağını söyledi. Başkan Esen, “Tuz mağaramız ile ilgili Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) desteği olacak. Kasım ayı içinde KUZKA çağrıya çıkacak bizde mağara ile ilgili projemizi sunacağız. Mağara içindeki asıl projeyi KUZKA ile yapacağız. Bizde belediye olarak ilk etapta mağaranın dışında otopark, kafeterya, satış reyonu ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlara yönelik bir çalışma yapacağız.” dedi.

Şu anda aylık 10 bin, yıllık ise 100 bin civarında ziyaretçinin mağaraya geldiğini aktaran Esen, “Romanya’daki tuz mağarasını aylık 500 bin kişi, Polonya’daki mağarayı ise 1 milyon kişi ziyaret ediyormuş. Ben iddia etmiştim, Esentepe yolunda araç kuyrukları oluşacak diye. Hedefimiz aylık 200 bin ziyaretçi. Bunu için ilk çalışmalar başlayacak. Bu yıl yetişmedi ama gelecek yıl mağarada bir festival yapacağız. Bunun içinde sosyal donatıların olması lazım, insanların vakit geçirebilecekleri alanların olması gerekir mağara içinde.” şeklinde konuştu.

Esen, Çankırı’nın turizmden istediği payı alamadığını da ifade ederek, “Turizmden yeterince faydalanamadığımızı biliyorum. Belki de ülkemizde en az turist gelen illerden biriyiz. Profesyonel bir anlamda çalışma yapılmamış. Bununla ilgili alt yapımızı yapıyoruz. Başkan ne yapıyor derlerse hep alt yapı diyorlar, temel olmadan üst yapıyı yapmanın bir anlamı yok. Göz boyama adına bir şeyler yapmıyoruz. Bunların temellerini attık nasip olursa önümüzdeki yıl bunlar mısır patlağı gibi tek tek gelecek. Sadece tuz mağarası yetmez, insanların en az bir gününü burada geçirmesi lazım. Ayrıca taş mescidin de çevresi için proje tamamlandı, yakında çalışmalar başlatılacak. Medreselerimiz, kalemiz, tarihi yerlerimizin ziyaretleri ile şehrin ekonomisine çok ciddi katkılar olacak. Bunlardan en ufak bir endişem yok.” açıklamasında bulundu.

ÇANKIRI’DAKİ YAPILAŞMA, ŞEHRE İHANETTİR

Çankırı’daki yapılaşma için, şehre ihanet edildiğini söyleyen Esen, “Benim tavrımı net bunu bildikleri için şu ana kadar bir talep yok. Ama geçmişten gelen bir takım problemler var. Bu içimizde sızı olarak duruyor. Çankırı’daki yapılaşma Çankırı’ya yapılmış bir ihanet. Şehir açılmadı mevcuda kat verildi fakat yanlış yapıldı. Şu anda böyle bir taleple gelen kimse yok. Benim tavrımı bilen olduğu için yada inşaat sektörü durgun olduğu için gelen yok. Meclis üyesiyken de söyledim ada bazında verilecekse verilecek. Ahmet’e, Mehmet’e farklı kat verilmeyecek, benim babamın oğlu da olsa yok.” dedi.

AK PARTİLİ ÇELİK’E CEVAP

Esen, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik’in bir toplantıda yapmış olduğu, “Belediyecilik sosyal bir olgudur ve kar arar mantığı ile belediyecilik hizmetleri yürütülemez. Biz şu andaki Belediye Yönetiminin her zaman faydalı hizmetlerinin yanında ve destekçisi olacağız Bizden ve Milletvekillerimizden herhangi bir talepte bulunmaları durumunda yardımcı olacağımızı daha önce olduğu gibi şimdide tekrar ediyoruz. Ancak şu ana kadar tarafımıza veya vekillerimize herhangi bir talepte bulunulmamıştır” sözlerine cevap vererek, “Çankırı’ya bir an evvel başhekim bulunsun, hastanemiz sağlık ocağından çıksın, çevre yolu bitirilsin vatandaş olarak bunları talep ediyorum. Sayın il başkanının taleplerimizi biliyor olması lazım. Şehirde sıkıntı var bunu herkes biliyor.” ifadelerini kullandı.