23 09 2021

20 metrekare atölyesinde 7 kişiye istihdam sağlıyor

KASIM 2020/13CANKIRI1.jpg

ÇANKIRI'da yaşayan kadın girişimci Fatma Tuğçe Özyılmaz (27), çocukluk hayali olan tekstil atölyesi işletmesini Şubat ayında faaliyete soktu. İlk olarak annesi ile çalışmaya başlayan Özyılmaz, ardından girişimcilik kursunu tamamladıktan sonra KOSGEB desteği ile işletmesini büyüttü. Özyılmaz, şu anda 20 metrekarelik bir alandaki tekstil atölyesinde 7 kişiye istihdam sağlıyor.  

İlk olarak Şubat ayında annesi Leyla Özyılmaz ile çalışmaya başlayan daha sonra KOSGEB desteği ile makine ve teçhizat alan Tuğçe Özyılmaz, hayali olan tekstil işini severek yaptığını ve istihdam sağladı için de mutluluk duyduğunu ifade etti.

Özyılmaz, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, hayali olan tekstil işini severek yaptığını ve istihdam sağladı için de mutluluk duyduğunu söyledi.

Yaklaşık 20 metrekarelik iş yerini yakın zamanda daha da büyüteceğini belirten Özyılmaz, “İşletmeyi kurmak hep hayalimdi. 35 bin lira ile başladım bu işe. KOSGEB’in desteği ile işletmemizi kurdum. 20 metrekare bir alanda 7 kişiye istihdam sağlıyoruz. İlk olarak annemle birlikte ikimiz başladık. İlerleyen günlerde 15 kişiye kadar istihdamımızı artırıyoruz. Şu anda 160 bin liralık sermayemiz var.” dedi.

Tekstil üzerine her türlü işi yapan Özyılmaz,  desteklerinden ötürü KESGEB Çankırı İl Müdürü Cengiz Uğur’a teşekkür etti.

KOSGEB Müdürü Cengiz Uğur ise, “Girişimcimiz Fatma Tuğçe hanım bize başvurduğunda tekstil alanında iş yapmak istediğini belirtti. Fakat kendisinin gerekli miktarda sermayesinin olmadığını, bu konuda çalışacağını bize belirtmesi üzerine biz KOSGEB’in gerekli kriterlerini kendisine sunduk ve kendisi proje yazarak bu işleri başlattı. İşletme, destekleme kriterlerini yerine getirdikten sonra firmasını kurup faaliyete geçti ve istihdam oluşturdu. Bizden ‘düşük teknoloji’ seviyesinde yararlandığı için makine teçhizat için 100 bin liraya kadar hibe desteği ve aynı zamanda 60 bin liraya kadar işletme geliştirme desteğinden faydalanacak. Buradaki makineler KOSGEB’in sunmuş olduğu destekler.” diye konuştu.

Uğur, kadın girişimcilerin daha fazla destek alabildiğini belirterek, “Bizde pozitif ayrımcılık noktasında özellikle kadın girişimcilerimize desteklerimiz daha fazla. Girişimcilerimiz bizden destek istedikleri zaman daha fazla destek alabiliyorlar. Bizler KOSGEB olarak KOBİ’lerin önlerindeki engelleri aşmak adına bütün imkanlarımızla dün olduğu gibi bugün de sağlamaya devam ediyoruz. Bundan sonra da KOBİ’lerimizin yanında olmaya, destek olmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Özel Haber: Ramazan SARICI

(Tuğçe Özyılmaz)

(KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur - Tuğçe Özyılmaz)