20 01 2022

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'müz kutlu olsun

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemizi ziyaret eden ve mail yoluyla günümüzü kutlayanlara teşekkür ederiz.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yandım, gazeteciler günümüzü kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Yüksel Yandım, bir mesaj yayımladı. Yandım şunları ifade etti: ‘’Gazetecilik; mesai kavramı gözetmeden, gece gündüz çalışan, her şart altında halkı bilgilendirmek amacı ile yürütülen, çok büyük bir özveri gerektiren, zorlu ve aynı zamanda çok değerli bir meslek alanıdır. Gazeteciler, dürüst ve ilkeli yayıncılık anlayışı doğrultusunda yaşanan olayları, haberleri tarafsız bir şekilde halkla buluşturan bir nevi kamunun vicdanının sesi olan bir meslek çalışanlarıdır. Doğru ve güvenilir bilginin çok büyük önem kazandığı günümüzde, gazetecilerimize düşen görev ve sorumluklar da her geçen gün artmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yanımızda, yakınımızda olan, ilimizin tanıtılması, markalaşması, sosyal ve kültürel anlamda gelişmesinde çok önemli katkılar sağlayan, yârenler diyarımız, sevdamız; Çankırı’mızda görev yapan yerel basın mensuplarımız başta olmak üzere, güzel ülkemizin dört bir yanında ve yurt dışında, şanlı Türk bayrağımızın dalgalandığı her yerde görevinin başında olan Basın yayın organlarının her kademesinde görev yapan; muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaa çalışanlarına kadar tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar diler, saygılar sunarım.’’ 

Çankırı Çocukları Koruma Derneği, günümüzü kutladı 

Çankırı’da ihtiyaç sahipleri çocuklara yardım eli uzanabilmesi ve çocuklara yönelik faaliyet göstermek amacıyla kurulan ve faaliyetine başlayan Çankırı Çocukları Koruma Derneği Başkanı Fatma Yıldırım ile dernek üyesi ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cemile Eskisucu gazetemizi ziyaret etti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bizleri ziyaret ederek çalışmalarımızdan başarılar dileyen Başkan Yıldırım, gece gündüz demeden fedakarca çalışan tüm gazetecilerin gününü kutladı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Yıldırım ile Eskisucu’ya teşekkür etti.  

 Çocuk Hakları İl Komitesi’nden nazik davranış 

Çankırı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Hakları İl Komitesi, gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları İl Komitesi, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör’ü ziyaret etti. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kapsamında günümüzü kutlayan heyete nazik davranışlarından ötürü teşekkür ederiz.

İYİ Parti’den gazetemize ziyaret 

İYİ Parti Çankırı Gençlik Kolları Başkanı Özgür Çubuk ve beraberindeki partililer, gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile bir süre sohbet eden Başkan Çubuk zor şartlar altında çalışan basın emekçilerinin gününü kutladığını belirtti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de başkan Çubuk ve beraberindeki heyete duyarlı davranışlarından ötürü teşekkür etti. 

Kurt: Çankırı’mız için önemli işlere imza atıyorsunuz 

MHP Çankırı İl Başkanı Ahmet Kurt ve beraberindeki heyet, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle dün gazetemizi ziyaret etti. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile bir süre sohbet eden MHP Çankırı İl Başkanı Ahmet Kurt, “Bizim Çankırı Gazetesi ailesinin Çankırı’mıza çok büyük katkıları ve emekleri var. Rahmetli Ali Kör ve Hakan Kör başta olmak üzere sizler önemli işlere imza atıyorsunuz. Sizlere teşekkür ediyoruz. Bizlerin de sizlerin de tek gayesi Çankırı’mız. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. Sizlerle birlikte çalışmaktan da mutluluk duyuyoruz.” dedi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de, “Bizim tek gayemiz Çankırı’mız için önemli olan gelişmeleri doğru ve tarafsız olarak vatandaşlarımıza aktarmak. Kalemimizi, Çankırı’mızın gelişmesi için çekinmeden kullanırız. İlimiz ve ülkemizin menfaatine olan her şeyin yanındayız, destekçisiyiz. Bu özel günümüzde bizleri unutmadığınız için sizlere teşekkür ederim.” dedi. Ziyaret bir süre sohbet ile devam etti. 

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, günümüzü kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Çankırı Özel Karatekin Hastanesi adına gazetemizi ziyaret eden İnsan Kaynakları ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Potukoğlu ve beraberindeki heyet, günümüzü kutladı. İnsan Kaynakları ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Potukoğlu, Halkla İlişkiler Sorumlusu Zeliha Özdemir, Hasta Kabul Sorumlusu Osman Tecir ve Halkla İlişkiler Personeli Şeyma Çetin, dün gazetemizi ziyaret ederek “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”müzü kutladı. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile bir süre sohbet eden Potukoğlu, “İletişim Fakültesi mezunu olarak her ne kadar aktif gazetecilik yapmasam da, 10 Ocak 1961’de gazetecilerin haklarını ilk kez yasal güvence altına aldığı bu önemli günde bende ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Zor şartlar altında başarılı ve özverili çalışmalar yürütüyorsunuz. Gününüzü kutluyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.” dedi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Potukoğlu ve beraberindeki heyete, bizleri unutmadıkları için teşekkür etti.

Çelik, 10 Ocak Gazeteciler Günümüzü kutladı

AK Parti Çankırı İl Başkanı Abdulkadir Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Çelik, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gazetecilerin zorlu ve zamansız koşullarda icra ettiği meslek, gerçeklerin öğrenilmesini ve bireyin haber alma özgürlüğünü sağlayan, toplumun bilinçlenmesine aracılık yapan düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili araçlarından biridir. Gazetecilik mesleği, dijital mecraların yaygınlaşması ve haberlere ulaşımın kolay hale gelmesi ile günümüzde önemini artırmış, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak daha kıymetli hale gelmiştir. Ülkemizin ve şehrimizin sorunlarını kamuoyuna aktaran, etkin çözüm önerileriyle toplum mekanizmasının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan, vatandaşla devlet arasında köprü görevi üstlenen basın mensuplarımızın, yapmış oldukları haber, yorum ve görüşleri; bizlere çalışmalarımızda önemli faydalar sağlamaktadır. Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı, basın ve basın çalışanları için her zaman yol gösterici değerler olmuştur. Bu değerlere sahip çıkarak kamuoyunun bilgilendirilmesini sağlamak basınımızın sergilediği en önemli başarıdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm değerli basın çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, hayatta olan tüm basın emekçilerimize meslek ve özel hayatlarında başarılar diliyorum.”

Akbaş: Gazeteciler toplumun güneşidir  

İYİ Parti Çankırı İl Başkanı Aydın Akbaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Akbaş, yazılı açıklamasında şunlara yer verdi: “4 Ocak 1961 yılında kabul edilen basın çalışanlarına bazı hak ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanması üzerine, 10 Ocak 1961 yılında Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan, 1971 yılından sonra ise Çalışan Gazeteciler günü olarak kutlanmaya devam etmiştir. Gazetecilerin görevlerini yapamadığı, haberin özgür dolaşımının sağlanamadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeyeceği aşikârdır. Gazetecilerin özgürce çalışması görevlerini yerine getirmesi, demokrasinin ayrılmaz bir parçasıdır.  Bugün gazetecileri koruyan 61 yıl önceki bir yasadan başka bir düzenleme olmaması, gazetecilerin çalışmalarının güvence altına alınması, özlük haklarının devlet güvencesinde iyileştirilmesi, 7/24 saat çalışan gazetecilerin yıpranmalarının, emekliliklerinin devlet güvencesi altına alınması 61 yıl sonra hala 212 sayılı yasayla yapılabilmesi mümkün görülmemektedir. Çağın standartlarına göre yeniden düzenlenmeli, 212 sayılı kanun tekrar gözden geçirilmelidir. Medyanın %95'inin tekelleşmesi sonucu son 10 yılda çalışan gazetecilerin % 30’u işsiz kalmıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti verilerine göre 2021 yılında gazetecilere 284 dava açılmış, gazetecilerin twetlerine 141 engelleme kararı getirilmiş, 19 olayda 24 gazeteci gözaltına alınmış, 34 gazeteci hala cezaevlerindedir. 2021 yılında 390 gazeteci ise işten çıkartılmıştır. Gazetecilik mesleği özveri isteyen zor bir meslek dalıdır. Gazeteciler toplumun güneşidir. Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek ve en temel insan haklarından olan haber alma, yayma ve ifade özgürlüklerinin en etkili aracı olan gazetecilik, kamu adına hareket ederek doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatarak, şeffaf hesap verebilir bir yönetim anlayışının işleyişine ve demokrasinin yerleşip güçlenmesine önemli katkıda bulunmaktadır.  Bu duygu ve düşüncelerle gerek ülkemizde, gerekse Çankırı ilimizdeki tüm gazeteci  arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum. 2022 yılının gazete ve gazetecilerimizin sorunlarının çözüldüğü, haklarının  iyileştiği bir yıl olmasını temenni ediyor, başarı dileklerimi iletiyorum. Tüm basın mensuplarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum." 

Gamzeli: Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun  

Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. Yazılı kutlama mesajı yayımlayan Gamzeli, “Gazeteciler; milletimizin ortak sesi, kamuoyunun vicdanıdır. Kalemiyle, fikir ve düşünceleriyle, Ülkemizin ve yaşadığımız şehrin geleceğine ışık tutan milletimizin ortak sesi, kamuoyunun vicdanıdır. Değerli basın mensuplarımızın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar; hayatta olan gazetecilerimize sağlıklı, mutlu, başarılı bir ömür; vefat etmiş olanlara ise Cenab-ı Mevla’dan rahmet dilerim.” ifadelerine yer verdi. 

Çalışkan, gazeteciler günümüzü kutladı 

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Çankırı Şube Başkanı Özcan Çalışkan, gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. TEMAD Çankırı Şube Başkanı Çalışkan, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör ile bir süre sohbet etti. Gazetecilik mesleğinin kutsal bir meslek olduğuna değinen Başkan Çalışkan, “İlimizde ki yaşanan gelişmelerden halkın haberdar olması için çalışan basın mensubu arkadaşlarımız bizlere doğru bilgileri ulaştırmaya çalışmaktalar. Sizler, bizler için ayrı bir öneme sahipsiniz. Bu vesile ile sizlerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız” dedi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek Çalışkan’a teşekkür etti.           

                   

İnsanları gerçeklerle buluşturan gazetecilerin günü kutlu olsun

Memur-Sen İl Temsilcisi  Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ahmet Dönmez, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. Dönmez, şunları kaydetti: “Gazetecilik, fertlerin, yerelde ve dünya genelinde meydana gelen gelişmelerden haberdar olması, toplumun haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olması için önemli ve gerekli bir meslektir. Yorucu ve yıpratıcı bir tempoyla toplumsal olaylardan afetlere, terörden savaş alanına kadar zor, tehlikeli anlarda ve yerlerde, zamanla yarışarak, gelişmeleri haberleştirerek bizlere servis eden gazeteciler kamuoyu açısından çok önemli bir görev yapmaktadır. İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın özgürlüğü önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın özgürlüğüyle mümkün olabilmektedir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olmaktadır. Bugün, birçok konuda bazı yayın organlarında sağlıklı haberlerin çıkmamasının sebebi, kasıtlı haber anlayışıyla zihinlerin perdelenmesidir. Bu nedenle, bütün medya mensupları yalnızca olanın olduğu gibi anlaşılmasına ve aktarılmasına aracılık etmelidir. Çalışan gazeteciler, topluma doğru haber ulaştırmak için gerçekten ağır şartlarda çalışmaktadır. İç karışıklıklar, savaş ve afet bölgeleri başta olmak üzere, birçok tehlikeli alan ve riskli coğrafyalarda zorlukları göğüsleyerek bize doğru haber ulaştırma gayretiyle zamanla yarışan gazeteciler, değerli bir görev icra etmekte, birçoğu bu görev sırasında hasta olmakta, yaralanmakta hatta canından olmaktadır. Bir akıl, fikir, vicdan işi olarak toplumsal üst yapıyı belirleyen basın çalışanları mağdur edilmemeli, başta insanca yaşamalarına yetecek ücret olmak üzere hak ettikleri ilgiyi görmelidir. Eğitim-Bir-Sen olarak, basın çalışanlarının, daha geniş yasal hak ve imkânlara sahip olmalarını istiyoruz. Hak, emek ve özgürlük mücadelemize katkıda bulunan, çalışmalarımızın üyelerimize ve topluma ulaşmasına vesile olan basına ve onun fedakâr çalışanlarına başarılar diliyor; insanları doğru bilgi ve güvenilir haberle buluşturmak için muhabirinden fotoğrafçısına, editörüne, zor şartlarda gösterdikleri çabayla demokratik hak ve özgürlükler alanının daha da genişlemesine, güçlenmesine hizmet eden, mesai kavramı olmaksızın gece gündüz demeden ter akıtan basın emekçilerinin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, bugünün çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyoruz.”

KOSGEB İl Müdürü Uğur, gazeteciler günümüzü kutladı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Cengiz Uğur, gazetemizi ziyaret ederek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutladı. KOSGEB İl Müdürü Cengiz Uğur, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör’ü ziyaret ederek tüm basın emekçilerinin gününü kutladı. Gazetecilik mesleğinin kutsal bir meslek olduğuna değinen Uğur, “İlimizde ki yaşanan gelişmelerden halkın haberdar olması için çalışan basın mensubu arkadaşlarımız bizlere doğru bilgileri ulaştırmaya çalışmaktalar. Sizler, bizler için ayrı bir öneme sahipsiniz. Bu vesile ile sizlerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarız” dedi. Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Kör de ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek KOSGEB İl Müdürü Uğur’a teşekkür etti.